DAJ CYNK

Windows 7 to już retro. Odchodzi z zaskakującą funkcją zabezpieczeń

Anna Rymsza

Bezpieczeństwo

Windows 7 na płycie DVD

Windows 7 to już oficjalnie retro. Od 10 stycznia nie będzie już dostawał poprawek bezpieczeństwa z okazji Patch Tuesday. Co ciekawe, system idzie na emeryturę z nowością, której nikt się nie spodziewał.

10 stycznia to data zakończenia wsparcia systemów Windows 7 i Windows 8.1. Microsoft nie będzie już wydawać dla nich poprawek, korzystanie z nich będzie więc wiązało się z pewnym ryzykiem. Użytkownikom zalecamy aktualizację do systemu Windows 10 lub Windows 11, zależnie od możliwości sprzętu.

Zobacz: Nadal korzystasz z Windowsa 7? To ostatni dzwonek na zmianę

Windows 7 dostał pożegnalny prezent

Dopiero teraz do mediów dotarła informacja o tym, że pod koniec życia Windows 7 dostał funkcję zabezpieczeń, której nikt się nie spodziewał. Chodzi o UEFI Secure Boot – zabezpieczenie weryfikujące pliki uruchomieniowe w czasie rozruchu komputera. Ten standard został wprowadzony z Windowsem 8 i przez te wszystkie lata nie był dostępny dla korzystających z Windowsa 7.

Aż do września 2022 roku. Wtedy to po cichu został wprowadzony do Windowsa 7. Konkretnie chodzi o aktualizację KB5017361, przy czym jej opis ani słowem nie wspomina o UEFI Secure Boot. Dlaczego tak późno? Tego pewnie już nigdy się nie dowiemy, ale ta aktualizacja powinna była trafić do użytkowników dobre 10 lat temu. Microsoft wysłał ją do posiadaczy licencji na Windows 7 z rozszerzonym wsparciem tuż przed końcem życia systemu. To wszystko wygląda jak eksperyment na żywym organizmie.

Zresztą obsługa UEFI Secure Boot w Windowsie 7 nie działa poprawnie na licznych komputerach. Wielu użytkowników po włączeniu zabezpieczenia nie było w stanie przejść poza logo systemu przy ponownym uruchomieniu. Wynika to z błędu sterownika VGA, który odpowiada za wysyłanie obrazu na ekran, zanim system załaduje sterownik konkretnego czipu graficznego. VGA.sys oraz VGApnp.sys nie zostały zaktualizowane, by współpracować z UEFI Secure Boot. 

Oczywiście i na to jest sposób. Na systemach z UEFI Class 3, które nie obsługują Compatibility Support Module albo trybu Legacy można skorzystać z otwartoźródłowego obejścia UefiSeven. Znajdziesz je na GitHubie, razem z instrukcją instalacji.

 

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Voelz Tom / Shutterstock

Źródło tekstu: CSDN, Bob Pony (Twitter)