ChatGPT uzależnia. Część osób cierpi na objawy odstawienia

Czy czeka nas dystopijna przyszłość? Raczej nie. Jednak kolejny raz potwierdza się zasadza, że w nadmiarze wszystko szkodzi.

Przemysław Banasiak (Yokai)
7
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
ChatGPT uzależnia. Część osób cierpi na objawy odstawienia

Najnowsze badania wskazuję, że chatboty takie jak ChatGPT mogą wywoływać uzależnienie. Osoby korzystające z nich dużo i często nierzadko doświadczają objawów odstawienia po utracie dostępu do usługi. Za opracowanie tych analiz odpowiadają wspólnie naukowcy z OpenAI i MIT.

Dalsza część tekstu pod wideo

Problemem staje się też wycofywanie z realnych kontaktów społecznych oraz zacieranie granic między rzeczywistością i AI

W ramach projektu przeanalizowano aż cztery miliony interakcji z ChatGPT oraz przeprowadzono ankietę wśród czterech tysięcy użytkowników, aby ocenić ich samopoczucie emocjonalne. Badanie jest kontynuacją wcześniejszych prac z 2024 roku, w których zwrócono uwagę na fakt, że część użytkowników zaczynała personifikować i nadawać cechy ludzkie chatbotom. Tę tendencję w kulturze masowej zasygnalizował już wcześniej hollywoodzki film "Ona" z 2013 roku.

Zespół OpenAI wskazuje, że chatboty często zyskują pieszczotliwe imiona i wyróżniają się "stylami konwersacji, wypowiedziami w pierwszej osobie oraz zdolnością do symulowania interakcji międzyludzkich". To sprawia, że stają się dla niektórych osób rodzajem wsparcia i towarzystwa. Wzmacniając więzi z użytkownikami, firmy mogą posługiwać się technikami tzw. "social reward hacking" na przykład schlebianiem lub naśladowaniem wypowiedzi rozmówcy - wszystko aby zwiększyć wskaźniki zaangażowania.

ChatGPT uzależnia. Część osób cierpi na objawy odstawienia

Jak podkreśla raport MIT, społeczność na portalu Reddit poświęcona "wirtualnym towarzyszom" liczy już 2,3 miliona użytkowników i jest jedną z największych na całej platformie. Co więcej cały czas rośnie. Powód? Coraz bardziej ludzkie zachowanie i wysoki poziom zaangażowania chatbotów.

Choć w środowiskach nowych technologii często akcentuje się pozytywne strony korzystania z coraz bardziej naturalnych, wielomodalnych i zaawansowanych konwersacyjnie modeli AI, to pojawiają się również głosy zaniepokojenia. Naukowcy zwracają uwagę na podobieństwa między nadużywaniem chatbotów a takimi zjawiskami, jak uzależnienie od internetu, gier czy mediów społecznościowych. O ile okazjonalne i świadome używanie tego typu narzędzi może być korzystne, o tyle nadużywanie prowadzi do niepożądanych konsekwencji.

ChatGPT uzależnia. Część osób cierpi na objawy odstawienia

OpenAI przestrzega, że szczególnie niepokojące mogą być objawy takie jak: nadmierna koncentracja na konwersacjach z chatbotem, odczuwanie dyskomfortu po braku kontaktu z nim, utrata kontroli nad czasem spędzanym na rozmowach i zmiany nastroju powiązane z korzystaniem z AI.