DAJ CYNK

Artemis 1. Start rakiety został odwołany. Kiedy ponowna próba?

Patryk Łobaza (BlackPrism)

Kosmos

To miał być historyczny moment w dziejach ludzkości. Artemis 1, czyli pierwsza faza misji powrotu na Księżyc została przesunięta ze względu na poważne problemy techniczne.

Na ten moment czekaliśmy od miesięcy. NASA ogłosiła wcześniej, że start rakiety SLS ze statkiem kosmicznym Orion odbędzie się 29 sierpnia. Później podano dokładną godzinę. Space Launch System miał dwugodzinne okienko do wystartowana trwające od 14:33 do 16:33 czasu polskiego. Niestety, cała akcja została odwołana.

Artemis 1. Start misji został odwołany

Już podczas tankownia paliwa wystąpiły problemy techniczne z jednym z silników. Specjaliści próbowali dowiedzieć się, co się dokładnie stało i naprawić usterkę, lecz szybko okazało się, że problem jest znacznie poważniejszy. W związku z tym start rakiety SLS ze stakiem Orion został odwołany. NASA poinformowała później, że chodziło o wyciek wodoru z jednego ze zbiorników. 

29 sierpnia to nie jedyna wymieniona przez NASA data, kiedy możliwe jest rozpoczęcie misji Artemis 1. Agencja swego czasu podała jeszcze dwa zapasowe terminy: 2 września i 5 września. O ile usterkę uda się szybko naprawić i pozwolą na to warunki atmosferyczne, start Space Launch Stystem może odbyć się właśnie w któryś z tych dni.

Artemis 1 to testowa misja bezzałogowa, której zadaniem jest sprawdzenie jak rakieta i statek kosmiczny radzą sobie z dużymi prędkościami i ponownym wejściem w ziemską orbitę. Na pokładzie statku miały znaleźć się tym razem trzy manekiny: Campos, Helga i Zohar. Statek miał dolecieć do Księżyca na odległość 100 km i orbitować wokół niego przez 6 dni. Następna faza misji, Artemis II ma bardzo podobny plan, lecz manekiny zostaną zastąpione przez czteroosobową załogę.

Zobacz: Prąd z węgla? Europa udowadnia, jak bardzo jesteśmy zacofani
Zobacz: Planeta, na której możemy znaleźć życie? Jest całkiem niedaleko

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: NASA/ESA

Źródło tekstu: NASA