DAJ CYNK

Wpisz to w Google i chwilę poczekaj. Dostaniesz cenną lekcję

Karolina Mirosz (mkina)

Kosmos

Wpisz to w Google i chwilę poczekaj. Dostaniesz cenną lekcję

W muzeum znaleźć można meteor, meteroid czy meteoryt? Google pomoże zapamiętać, co spadło na Ziemię z kosmosu.

Nie każdy jest w stanie powiedzieć, czym różni się meteor, meteoroid i meteoryt. Dzięki Google teraz na pewno zapamiętasz, które z nich możesz znaleźć na Ziemi. Wystarczy wpisać jedną z nazw w wyszukiwarkę.

Meteoroid jest to najczęściej fragment ciała stałego, pochodzący z planetoidy lub komety, o wielkości od 1 mm do 10 m. Okruchy skalne znajdują się w kosmosie, a najwięcej z nich krąży między orbitą Marsa oraz orbitą następnej planety, czyli Jowisza. Najdrobniejsze z meteoroidów tworzą gwiezdny pył.

W kosmosie krążące wokół Słońca meteoroidy zderzają się ze sobą, wskutek czego ulegają fragmentacji. Kolizja powoduje wypadanie kawałków skał z ich orbit. Zdarza się, że elementy te zostają skierowane w kierunku Ziemi. Dostające się w atmosferę Ziemi skały powodują powstanie zjawiska meteorów.

Meteor, czyli ślad świetlny

Meteor jest to jasny, świetlny ślad, który pojawia się, gdy meteoroid wpadnie w atmosferę naszej planety. Na wysokości około 300 km powietrze wokół spadającego meteoroidy znacznie się ogrzewa na skutek szybkiego ruchu i tarcia przemieszczającego się obiektu. Na wysokości 115 km temperatura wokół skały wzrasta do około 2000 °C, co powoduje odrywanie się małych elementów.

Cząstki, które stopniowo się odrywają, tworzą tzw. ogon z jonów oraz elektronów. Meteoroid zaczyna pod wpływem oporu spowalniać ,a także tracić swoją objętość. Ogon spadającego meteoroidu zaczyna być się widzialny z ziemi i często nazywany jest spadającą gwiazdą.

Meteoryt – skała, która przetrwała

Ocenia się, że codziennie w atmosferę Ziemi dostaje się od 100 do 1000 ton niewielkich meteoroidów. Większość z nich ulega spaleniu w atmosferze, a nieliczne, które dotrą na powierzchnię Ziemi, nazywa się meteorytami.

Największy meteoryt odkryto w 1920 roku w Namibii i ważył około 60 ton. Składał się on w 84 proc. z żelaza, 16 proc. z niklu a także posiadał niewielkie ilości kobaltu.

Google pomóc nam może w rozpoznaniu wymienionych terminów i prawidłowym wskazaniu, co spadło na Ziemię. Gdy wpiszemy słowo meteoryt w wyszukiwarkę, pojawi się animacja spadającej skały. Grafika meteorytu przeleci przez nasz ekran i spadnie na jego dolną część. Od teraz łatwo będzie zapamiętać, że skała, która dostanie się na powierzchnię Ziemi, to właśnie meteoryt.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Shutterstock

Źródło tekstu: hvg.hu