Pierwsi ludzie trafiają na Marsa. Tak jakby

Mars Society organizuje specjalne szkolenia, mające przygotować ludzkość do życia w marsjańskich warunkach. Załoga dotarła na miejsce 15 lipca i od tego czasu mierzy się z przeciwnościami losu, które towarzyszyć będą pierwszym kolonizatorom Marsa.

Patryk Łobaza (BlackPrism)
2
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Pierwsi ludzie trafiają na Marsa. Tak jakby

Kolonizacja Marsa nadal jest odległą mrzonką, lecz w ciągu kilkunastu lub kilkudziesięciu lat Czerwona Planeta może znaleźć się w zasięgu naszych możliwości. Warto być na ten moment przygotowanym, dlatego też Mars Society kontynuuje cykl szkoleń obejmujących serię symulowanych analogowych misji na Marsie. W rzeczywistości uczestnicy znajdują się w specjalnie przygotowanej przestrzeni w archipelagu wysp arktycznych należących do Kanady.

Dalsza część tekstu pod wideo

Piętnasta załoga trafia do stacji FMARS

15 lipca do Flashline Mars Arctic Research Station (FMARS) trafiła kolejna, już piętnasta załoga. Tym razem w misji weźmie udział drużyna składająca się z pięciu uczestników pochodzących z Australii, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Pierwsze tygodnie poświęcili na inspekcję i naprawę infrastruktury obiektu, a także przeprowadzili serię edukacyjnych wideokonferencji na żywo ze studentami i członkami Mars Society w Ghanie, Australii i Kanadzie.

Stacja FMARS została zbudowana w 2000 roku, a ostatnio była odwiedzana w 2017 roku przez załogę „Mars160”. Nowa załoga stwierdziła, że siedlisko jest w zaskakująco dobrym stanie, biorąc pod uwagę fakt, że przetrwało ono dwadzieścia dwie długie, ciemne i mroźne arktyczne zimy. Przeprowadzili kontrolę szczelności, pozbyli się pleśni, zmodernizowali instalację wodociągową i usunęli starej wykładziny. Udało im się również skonfigurować stację Starlink, która zapewnia komunikację z naziemną kontrolą misji.

Szkolenie zaczęło się na dobre 24 lipca, co zostało oznaczone jako Sol 1, czyli pierwszy marsjański dzień załogi. Uczestnicy programu w warunkach odzwierciedlających marsjańskie będą pracować nad programem badań geologicznych i mikrobiologicznych, będących kontynuacją badań z poprzednich lat. Podczas symulacji na komunikację nakładane jest nominalne 15-minutowe opóźnienie, które reprezentuje typowe opóźnienie czasowe Ziemia-Mars.