DAJ CYNK

Przełom w eksploracji Marsa. Potwierdzono ważną tezę

Patryk Łobaza (BlackPrism)

Kosmos

Łazik Perseverance rozpoczął pobieranie próbek z terenów, które są najprawdopodobniej deltą płynącej dawno temu rzeki. Pierwsza próbka potwierdza to przypuszczenie.

Łazik Perseverance już kilka miesięcy temu zakończył swoją poprzednią kampanię i zdeponował próbki, które już teraz są gotowe do odebrania. Jednak nie oznacza to końca misji maszyny, która w międzyczasie poruszała się w kierunku terenu delty starożytnej rzeki.

Nowa kampania, nowe cele poszukiwań

30 marca łazik Perseverance pobrał i już przechowuje pierwszą próbkę najnowszej kampanii naukowej misji. Robot pobrał kawałek skały nazwanej "Berea", która według naukowców została uformowana przez osad naniesiony przez płynącą niegdyś w tamtym miejscu rzekę. W związku z tym istnieje szansa, że jej fragmenty został przeniesione tu z odległych części Marsa.

Wstępne obserwacje wykazują, że pobrany materiał jest bogaty w węglany, które powstają jako wynik reakcji chemicznych zachodzących w ciekłej wodzie, co potwierdza, że rzeczywiście mogła tędy przepływać rzeka. Z tego też względu pobrana próbka może dostarczyć naukowcom długoterminowy zapis zmian klimatu, jakie dotknęły Czerwoną Planetę. 

Teraz Perseverance porusza się w kierunku kolejnego wyschniętego zakrętu koryta starożytnej rzeki, który został nazwana "Castell Henllys".

Zobacz: Naklejasz szkło lub folię na telefon? Oto, co musisz wiedzieć
Zobacz: Czy dasz się oszukać sztucznej inteligencji? Średnio 1 na 3 ulega

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: NASA/JPL-Caltech/ASU/MSSS

Źródło tekstu: NASA