DAJ CYNK

Dwa kolejne satelity polskiej spółki SatRevolution trafią na orbitę

Marian Szutiak

Kosmos

SatRevolution Polska spółka dwa satelity orbita

Spółka SatRevolution z Wrocławia umieści dwa satelity na orbicie okołoziemskiej. Sprzęt zostanie wysłany w kosmos na pokładzie rakiety LauncherOne firmy Virgin Orbit.

SatRevolution wysłała już na orbitę okołoziemską trzy własne nanosatelity: Światowid (2019), KRAKsat (2019) oraz AMICal Sat (2020). Tym razem, w ramach rozbudowy konstelacji, spółka umieści na orbicie urządzenia STORK-4 i STORK-5. Każdy z nich zawiera urządzenia optyczne pozwalające wykonać wielospektralne zdjęcia z rozdzielczością do 5 metrów. Pozyskany materiał będzie następnie przetwarzany w czasie rzeczywistym w rozwiązaniu Space Edge Zero. W kolejnych miesiącach konstelacja satelitów SatRevolution zostanie powiększona o następne cztery.

Zobacz: Udało się! Virgin Orbit wyniósł satelity na orbitę z samolotu
Zobacz: Nanosatelity z superkomputerami szybują właśnie ponad Twoją głową

Założeniem misji SatRevolution jest dostarczanie użytecznych komercyjnie danych. Stąd wybór urządzeń Space Edge Zero (SEZ), które umożliwiają przetwarzanie zebranych informacji jeszcze w satelicie, a nie dopiero na Ziemi. Dzięki temu SatRevolution będzie w stanie dostarczyć klientom przetworzone dane z obserwacji Ziemi, w sposób szybki i niedrogi. Obrazy satelitarne są pomocne przy podejmowaniu różnego typu i wagi decyzji przestrzennych. Sam rynek tych zdjęć jest wart około 12 mld dolarów i bardzo dynamicznie się rozwija. Branże wykorzystujące zdjęcia satelitarne to między innymi obronność, rolnictwo oraz usługi komunalne czy finansowe.

Misja realizowana będzie w IV kwartale 2021 roku, a także przez cały następny rok. Aktualnie trwają procesy integrowania urządzeń Space Edge Zero z satelitami SatRevolution.

To kolejna nasza inicjatywa podjęta we współpracy z partnerami technologicznymi. W ten sposób konsekwentnie realizujemy założenia strategiczne spółki, której jednym z głównych celów jest szybka komercjalizacja wyników badań oraz ekspansja na globalnym rynku. Pracujemy intensywnie, by w perspektywie kilku lat uzyskać status globalnego lidera pośród operatorów satelitów EO (Earth observation), co naturalnie przełoży się na wzrost przychodów spółki. Obrazy, które zostaną zebrane podczas trwania misji, będą miały zastosowanie w branży rolniczej oraz energetycznej w Polsce, Stanach Zjednoczonych a także w innych krajach.

– podkreśla Grzegorz Zwoliński, CEO i współzałożyciel SatRevolution

Grzegorz Zwoliński SatRevolution
Grzegorz Zwoliński, SatRevolution

W tym roku SatRevolution planuje wystrzelić łącznie 14 satelitów na pokładach Virgin Orbit oraz SpaceX Falcon 9. To jeden z etapów realizacji planów firmy, zgodnie z którymi do 2026 roku na niskiej orbicie okołoziemskiej umieszczonych zostanie 1500 małych satelitów, w celu prowadzenia ciągłych obserwacji oraz analizy zobrazowań satelitarnych.

SatRevolution realizuje już kilka projektów z wykorzystaniem zdjęć satelitarnych. Na uwagę zasługuje współpraca z wrocławskim magistratem w zakresie wykorzystania technologii satelitarnych do weryfikacji powierzchni objętych podatkiem od nieruchomości. Wstępne wyniki projektu wskazują na duży potencjał zastosowanej technologii. Miasto szacuje, że inwestycja w dane satelitarne o wysokiej i średniej rozdzielczości przyniosła korzyści podatkowe sięgające 3-4 mln zł.

Zobacz: NASA i Lego prezentują model wahadłowca Discovery i Teleskopu Hubble'a. Są śliczne!
Zobacz: NASA: tak brzmi Mars. Perseverance przysłał nagranie wiatru

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: SatRevolution