DAJ CYNK

Cztery rzymskie miecze w jaskini w Izraelu. Skąd tam się wzięły?

Patryk Łobaza (BlackPrism)

Nauka

W jednej z jaskiń znajdującej się na pustyni judejskiej znaleziono ciekawe relikty przeszłości. Mowa tu o czterech rzymskich mieczach sprzed niemal dwóch tysięcy lat. Naukowcy mają podejrzenia, skąd się tam wzięły.

Starożytny Rzym znany jest ze swojej architektury i sztuki wojennej. Nic dziwnego, w końcu w granicach Cesarstwa znajdowało się sporo terenów nie tylko Europy, lecz również Afryki i Azji. O taktyce, organizacji logistycznej, formacjach i uzbrojeniu rzymskich legionistów krąży już sporo legend. Cztery miecze z okresu świetności Cesarstwa odnaleziono w jednej z jaskiń w Judei. 

Znaleziono cztery rzymskie miecze w jaskini

Archeolodzy odkryli w Izraelu cztery niezwykle dobrze zachowane rzymskie miecze. Wstępne datowanie wskazuje, że mają one co najmniej 1900 lat, więc pochodzą jeszcze z czasów świetności Starożytnego Rzymu. Trzy z nich swoją długością (60 do 65 cm) i wyglądem przypominają Spathy, czyli długie miecze wykorzystywane przez rzymską jazdę. Co więcej, były one nadal schowane w pochwach wykonanych z drewna i skóry, co może być przyczyną tak dobrego ich stanu. 

Czwarty miecz jako jedyny był odsłonięty i jak wskazują archeologowie, znacznie różnił się od pozostałych. Przede wszystkim był krótszy, gdyż jego długość to 45 centymetrów. Artefakt został skategoryzowany jako tzw. ring-pommel sword, czyli miecz z głownią pierścieniową. 

Archeolodzy mają pewną teorię o tym, w jaki sposób rzymskie miecze znalazły się w jaskini na judejskiej pustyni. Według nich broń należała do judejskich rebeliantów. Przypomnijmy, że ówcześnie tereny Judei należały właśnie do Cesarstwa. Naukowcy wskazują, że z oczywistych przyczyn nikt nie chciałby zostać publicznie złapany z rzymską bronią, dlatego najprawdopodobniej postanowili ją ukryć w jaskini.

Zobacz: Utrata mięśni w kosmosie? Mamy już na to sposób
Zobacz: Bardzo ważny czip w serze. Tak, możesz go zjeść

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Dafna Gazit, Israel Antiquities Authority, Emil Aladjem, Israel Antiquities Authority

Źródło tekstu: Live Science