DAJ CYNK

Zanurkował w morzu. Znalazł niewyobrażalne skarby

Patryk Łobaza (BlackPrism)

Nauka

Płetwonurek podczas zwiedzania dna Morza Śródziemnego u wybrzeża Izraela dokonał niesamowitego odkrycia. Znalazł wrak, który ma co najmniej 1800 lat.

Czasem zwykły spacer może zakończyć się odnalezieniem historycznych przedmiotów. Przykładowo Bieszczady przez wiele lat były ciekawym kierunkiem jeżeli chciało się znaleźć przedmioty związane z II Wojną Światową. Podczas zwykłego spaceru można było się natknąć np. na łuski z tamtego okresu.

Z kolei w Holandii odnaleziono niedawno skarby i kosztowności z czasów Świętego Cesarstwa Rzymskiego. Tym razem jednak mamy do czynienia z o wiele bardziej wiekowym znaleziskiem, gdyż płetwonurek natknął się na statek, który zatonął około 1800 lat temu.

1800-letni statek odnaleziony przez płetwonurka

Jeden z płetwonurków postanowił nurkować u północno-zachodniego wybrzeża Izraela, lecz pewnie nawet w najśmielszych snach nie spodziewał się, że znajdzie taki skarb. Udało mu się odkryć wrak 1800-letniego statku, na którym nadal znajdowała się część załadunku.

O swoim znalezisku poinformował Izraelski Urząd Starożytności, który zbadał wrak i wystosował specjalne oświadczenie. Jak wskazali eksperci, na pokładzie statku znajdowały się 44 tony towaru, choć całkowity załadunek w momencie zatonięcia mógł wynosić nawet 200 ton, o czym świadczą wielkie gabaryty okrętu. 

Co ciekawe, samo istnienie tego wraku nie było żadną tajemnicą i eksperci zdawali sobie sprawę z tego, że gdzieś u wybrzeży Izraela może się on znajdować, jednak nie znano jego dokładnego położenia i sądzono, że całość została przykryta piaskiem.

Według szacunków archeologów okręt wyruszył z terenów dzisiejszej Turcji lub Grecji, które wtedy znajdowały się pod panowaniem Rzymian. Jego możliwym celem podróży był Egipt, a zważywszy na bogate zdobienia kolumn i innych elementów przewożonych przez statek, naukowcy wskazują, że materiały mogły posłużyć do budowy placówki użytku publicznego. Niestety, okręt nigdy nie dotarł do miejsca docelowego, a możliwą przyczyną katastrofy jest natrafienie na sztorm na płytkich wodach.

Zobacz: Buty ze sztuczną inteligencją. Możesz chodzić 250% szybciej
Zobacz: Fenomen w Niemczech. Półmetrowe ślady mogą wywrócić podręczniki

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Israel Antiquities Authority

Źródło tekstu: Live Science