DAJ CYNK

Titanic umiera. To wideo musisz zobaczyć, póki jest okazja

Piotr Urbaniak (gtxxor)

Nauka

Titanic wiecznie żywy. Zobacz wrak na unikatowym wideo

Firma OceanGate Expeditions nakręciła pierwsze wideo Titanica w rozdzielczości 8K. Niestety materiał dobitnie obrazuje coraz gorszy stan wraku.

Brytyjski liniowiec RMS Titanic, choć zniknął w odmętach Atlantyku przeszło 100 lat temu, nie przestaje wzbudzać emocji. Niemal rokrocznie miejsce tragedii odwiedzają liczne ekipy badawcze, by zanurzając się prawie 4 km w głąb oceanu, odkrywać kolejne sekrety legendarnego parowca. 

Najnowsza wyprawa, kierowana przez zespół OceanGate Expeditions, jest jednak dość niecodzienna. Badacze zdecydowali bowiem, że nie będą skupiać się na niedopowiedzeniach, lecz nagrają wideo, jakiego świat jeszcze nie widział. Mowa o materiale zarejestrowanym w niebagatelnej rozdzielczości 8K, czyli 7680x4320 pikseli, a zatem czterokrotnie wyższej niż oferują popularne telewizory Ultra HD.

Wrak Titanica na wideo w 8K

Opublikowane nagranie nie jest szczególnie długie, gdyż trwa raptem nieznacznie ponad minutę. Mimo wszystko zawiera kilka naprawdę spektakularnych kadrów, w tym rzut na niszczejący dziób statku, kotwicę portową wraz z jej masywnym łańcuchem czy pierwszą ładownię. 

Niestety jak na dłoni widać też, że słona woda i silne prądy oceaniczne zdecydowanie konstrukcji nie służą. Świadectwem dynamicznie postępującej erozji są chociażby poręcze, które na nagraniach sprzed kilku lat można podziwiać jeszcze w zaskakująco przyzwoitym stanie. Tu, miejscami pofragmentowane i wyraźnie się zapadające, powoli zaczynają znikać 

Badałem wrak przez dziesięciolecia i wykonałem kilka nurkowań i nie przypominam sobie, żebym widział jakikolwiek inny obraz pokazujący ten poziom szczegółowości. Na przykład nigdy nie widziałem nazwy producenta kotwic Noah Hingley & Sons Ltd.

- mówi Rory Golden, ekspert OceanGate Expeditions i doświadczony nurek.

Jeśli wyliczenia badaczy się potwierdzą, to wrak Titanica może rozsypać się już w 2030 roku, ale dlatego też ekipa, jak wyjaśnia, nie chce trafić czasu. W maju 2023 roku zespół planuje kolejną ekspedycję, podczas której zarejestrowany ma zostać znacznie bardziej obszerny materiał. 

Zdaniem ekspertów pozwoli to na ostateczne, tym razem niezwykle precyzyjne określenie tempa erozji. OceanGate Expeditions wierzy również, że nagrania w 8K przydadzą się przyszłym pokoleniom badaczy, którzy z oczywistych przyczyn nie będą mogli zobaczyć pechowego transatlantyku na własne oczy.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Anton_Ivanov / Shutterstock

Źródło tekstu: YouTube (OceanGate)