Trump domaga się więcej produkcji w USA. Tymczasem Apple myśli inaczej
Donald Trump żąda od amerykańskich firm inwestowania w produkcję na terenie USA. Jednak jak się okazuje, te niekoniecznie są zainteresowane wizją prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Apple przerzuca produkcję do Indii
Apple sprzedaje rocznie 60 milionów smartfonów. Cel ten nie byłby możliwy do zrealizowania na terenie USA, dlatego też gigant z Cupertino przenosi znaczną część produkcji do Indii. Obecnie kraj ten ma nałożone taryfy celne w wysokości 26 procent, choć są obecnie zawieszone na czas wynegocjowania nowej umowy handlowej. Aby Apple był w stanie wyprodukować 60 mln smartfonów w Indiach, musi podwoić możliwości produkcyjne. Do tej pory jedynie 20 proc. iPhone'ów powstało w Indiach, aczkolwiek Apple ustanowił tam sieci produkcyjne już w 2017 r.
Pomimo nacisków ze strony Donalda Trumpa i wiceprezydenta JD Vance'a, produkcja elektroniki na tak ogromną skalę przy zachowaniu konkurencyjności jest absolutnie niemożliwa. Nawet przejście z Chin do Indii będzie się wiązało w chwili obecnej z wzrostem kosztów produkcji rzędu 5-8 procent dla Apple i może zająć kilka lat zanim amerykański gigant to zamortyzuje. Analityk Dan Ives z Wedbush oszacował, że całkowite przeniesienie produkcji do Indii może kosztować Apple ok. 30-40 miliardów dolarów.



Warto również podkreślić, że Indie zapewniałyby montaż gotowych komponentów, a owe nadal będą produkowane w Chinach i Tajwanie. Na domiar złego, chińskie władze utrudniają plany Apple, blokując lub opóźniając dostawy komponentów nawet o kilka miesięcy - i to bez podania przyczyn.
Wszystkie te czynniki przekładają się na niestabilne warunki i niejasną sytuację rynkową, a tym samym grożą podwyżką cen dla konsumentów. Istnieją również obawy, czy Indie poradzą sobie z takim wzrostem produkcji, choć premier Indii Narendra Modi szczycił się, że jego kraj stanowi globalny hub produkcji smartfonów. Obecnie mają być prowadzone rozmowy na temat umów handlowych pomiędzy Indiami a USA, a Apple opublikuje swój raport finansowy 1 maja 2025 r.