PGE ma nową broń na awarie

PGE Energia Ciepła, spółka należąca do Grupy PGE, zakończyła realizację projektu wdrożenia systemu łączności krytycznej w dziewięciu elektrociepłowniach w Polsce. Projekt jest odpowiedzią na wymogi europejskiego kodeksu NCER (Network Code on Emergency and Restoration), który określa standardy komunikacyjne i operacyjne dla stabilności systemu elektroenergetycznego.

Marian Szutiak (msnet)
3
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
PGE ma nową broń na awarie

Wdrożenie systemu łączności krytycznej, opartego na technologii VoIP oraz telefonii satelitarnej, zapewnia niezawodność komunikacji nawet w przypadku zaniku zasilania, utrzymując funkcjonalność przez co najmniej 24 godziny. Rozwiązanie umożliwia błyskawiczną wymianę informacji między elektrociepłowniami PGE a operatorami systemów dystrybucyjnych, co jest kluczowe dla stabilności krajowego systemu elektroenergetycznego.

Dalsza część tekstu pod wideo

Wdrożenie systemu łączności krytycznej opartego na technologii VoIP oraz telefonii satelitarnej znacząco zwiększa gotowość operacyjną elektrociepłowni i zapewnia niezawodną komunikację między Centrami Operacyjnymi a lokalnym OSD. Natomiast niezawodna łączność to fundament bezpieczeństwa, niezbędny zarówno w codziennym nadzorze operacyjnym, jak i w sytuacjach wymagających błyskawicznej reakcji.

– powiedział Robert Błaszczak, Ekspert ds. Telekomunikacji z Departamentu Telekomunikacji PGE Systemy

Realizacja łączności krytycznej w Oddziałach PGE Energia Ciepła ma zapewnić bezpieczeństwo komunikacji. Spółkom ciepłowniczym dostarczono także system telefonii satelitarnej, który ma służyć jako łączność rezerwowa na wypadek awarii połączeń podstawowych.

– dodał Robert Rostek, Kierownik Projektu z Departamentu Zarządzania Projektami PGE Systemy

Elektrociepłownie objęte wdrożeniem

W projekcie uczestniczyło 9 elektrociepłowni PGE Energia Ciepła:

  • PGE Energia Ciepła Oddział Wybrzeże, Elektrociepłownie w Gdańsku i Gdyni – największe kogeneracyjne źródła ciepła i energii elektrycznej na Pomorzu, które pokrywają ponad połowę zapotrzebowania cieplnego mieszkańców Trójmiasta, Rumi, Redy i Gminy Kosakowo.
  • PGE Toruń, Elektrociepłownia w Toruniu – nowoczesna jednostka gazowa z turbinami gazowymi typu lotniczego, działająca w systemie wysokosprawnej kogeneracji, produkująca energię elektryczną i ciepło dostarczane za pośrednictwem sieci ciepłowniczej do ponad 100 tysięcy mieszkańców Torunia.
  • PGE Energia Ciepła Oddział Bydgoszcz – składa się z dwóch jednostek wytwórczych: Elektrociepłowni Bydgoszcz I i Elektrociepłowni Bydgoszcz II o łącznej mocy 564 MWt, dostarczającej około 4,6 mln GJ energii cieplnej rocznie do blisko 90% mieszkańców miasta zasilanej z miejskiej sieci ciepłowniczej.
  • PGE Energia Ciepła Oddział Szczecin, Elektrociepłownie Szczecin i Pomorzany – największy producent energii elektrycznej i ciepła w Szczecinie. W skład oddziału wchodzą zlokalizowane w Szczecinie Elektrociepłownia Szczecin i Elektrociepłownia Pomorzany oraz system ciepłowniczy w Gryfinie.
  • PGE Energia Ciepła Oddział Lublin – największe źródło energii elektrycznej i ciepła na Lubelszczyźnie. Zabezpiecza ponad 60% zapotrzebowania miejskiego systemu ciepłowniczego Lublina, w tym około 90% ciepła wytwarzane jest w kogeneracji. Elektrociepłownia w Lublinie Wrotków gwarantuje również bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej dla Lublina, pokrywając maksymalne zapotrzebowanie miasta.
  • PGE Energia Ciepła Oddział Rzeszów – producent ciepła i energii elektrycznej, zaspokajający ponad połowę potrzeb grzewczych miasta Rzeszowa. Obecnie 80% ciepła produkowane jest z gazu, z kolei 14% udaje się odzyskać z termicznego przetwarzania w ITPOE odpadów komunalnych. Oddział dysponuje obecnie zainstalowaną mocą elektryczną w wysokości 141 MWe oraz cieplną 528 MWt.
  • Elektrociepłownia „Zielonej Góra” – producent ciepła i energii elektrycznej oraz dystrybutor i jedyny dostawca ciepła do systemu ciepłowniczego w Zielonej Górze, którego jest właścicielem. EC „Zielona Góra” 100% energii elektrycznej i ponad 90% ciepła wytwarza w bloku gazowo – parowym zasilanym gazem ziemnym ze złóż krajowych. Pozostałą ilość ciepła produkuje w nowoczesnych kotłach gazowo – olejowych, w których gaz jest paliwem podstawowym.

Zgodnie z rozporządzeniem Komisji Europejskiej (UE) 2017/2196, operatorzy systemów przesyłowych, dystrybucyjnych oraz znaczący użytkownicy sieci są zobowiązani do spełnienia standardów zapewniających niezawodność i bezpieczeństwo komunikacji w sytuacjach kryzysowych. Wdrożenie przez PGE takich rozwiązań to ważny krok w kierunku zapewnienia stabilności energetycznej w Polsce.