Głuche telefony 2018
Są Ig-Noble, są Złote Maliny - a my czternasty (!) rok z rzędu ″nagradzamy″ największe wpadki i absurdy telekomunikacji wręczając Głuche Telefony.

To już czternasty rok z rzędu, w którym nagradzamy największe telekomunikacyjne gwiazdy mijającego roku. Jak co roku, to Wasz głos będzie decydujący i to Wy wybierzecie zwycięzcę plebiscytu. Dlatego nie zapomnijcie o oddaniu głosu w ankiecie. Wyniki głosowania zaprezentujemy 7. stycznia.
W tym roku, podobnie jak w poprzednim, wybór zwycięzcy niektórych kategorii był dosyć trudny. Mamy wrażenie, że rynek powoli staje się nudny... w pozytywny sposób, mniej jest spektakularnych wpadek. Ale są jeszcze perełki, które zaraz Wam przedstawimy.



Wydarzenie roku
Głuchy Telefon 2018 w kategorii Wydarzenie roku otrzymuje Showmax. Decyzję serwisu o wycofaniu się z polskiego rynku z jednej strony rozumiemy, ale jednocześnie... jej nie rozumiemy. Powód decyzji wydaje się logiczny. Właściciel portalu nie chce utrzymywać platformy VoD w tylko jednym kraju tej części świata. Ale skoro serwis działa, zarabia na siebie, ma rosnącą popularność, Patryka Vegę(!) i zdobywa nowych partnerów, to... dlaczego?
Skutki tej decyzji mogą być jednak ciekawe. Czeka nas interesujący początek roku, bo operatorzy będę musieli na gwałt znaleźć jakiś zamiennik, który zajmie miejsce Showmaxa w ofertach abonamentowych. Nieśmiało proponujemy VoD TVP. Myślicie, że ktoś skorzysta z naszej propozycji?
Showmax znika z polskiego rynku
Telewizja Polska jest zainteresowana kupnem Showmaxa. Były już pierwsze kontakty zarządów w tej sprawie
Usługa roku
Drugi rok z rzędu Głuchy Telefon w kategorii Usługa roku wędruje do PKP Intercity za Wi-Fi w Pendolino. Spytacie - dlaczego, skoro Wi-Fi już prawie jest (w grudniu ruszyły pierwsze prace)? A dlatego, że wieloletnie perypetie w tej sprawie i jej zakończenie to idealny przykład do epizodu w kolejnej części Misia. Przypomnijmy w skrócie, jak to wyglądało.
PKP Intercity kupuje pociągi Pendolino od firmy Alstom. Okazuje się, że w wagonach nie ma dostępu do Wi-Fi, więc Intercity chce zamontować odpowiednią instalację. Firma Alstom nie chce tego robić za darmo, więc polski przewoźnik chce to zrobić na własną rękę. Rusza przetarg (a bo jeden...), jest zwycięzca, w ruch idą wiertarki i wtedy okazuje się, że nawiercenie dachu wagonów w celu zamontowania anten jest naruszeniem konstrukcji pociągów i pogwałceniem warunków gwarancji. Firma Alstom znowu proponuje odpłatną instalację bez naruszenia gwarancji. PKP Intercity dalej kombinuje jak sprawę ugryźć "po kosztach", a całość ciągnie się przez kolejne lata. Ale w końcu zarząd PKP Intercity w końcu zleca montaż Wi-Fi. Zajmuje się tym... firma Alstom. Inkasując za to większe pieniądze, niż kosztowałoby to w poprzednich latach. BRAWO!
Doczekaliśmy się: ruszył montaż instalacji internetowej w pociągach Pendolino
Pierwsze Pendolino z Wi-Fi mają trafić na polskie tory jeszcze w tym roku
Czy mamy przełom w sprawie Wi-Fi w Pendolino?
Pendolino coraz bliżej montażu Wi-Fi
Prepaid roku
Zwycięzcą Głuchego Telefonu 2018 w kategorii Prepaid roku zostaje Rebtel. Po imponujących sześciu miesiącach marka zniknęła z rynku. Wszystko zaczęło się w czerwcu, kiedy to do gry wszedł operator oferujący nielimitowane rozmowy i SMS-y wewnątrz sieci, 1 GB Internetu oraz kolejne pakiety danych w korzystnych cenach. Na początek z oferty mogli skorzystać tylko mieszkańcy Wrocławia, ale już w październiku usługa objęła całą Polskę. I zaczęły się schody, bo miesiąc później operator przestał przenosić numery.
Wyglądało to tak, jakby Rebtel nie chciał nowych klientów, bo nie wysyłał do ich operatorów wniosków o przeniesienie numerów do własnej sieci. Powodem miało być dużo większe zainteresowanie ofertą niż oczekiwano. Aż w końcu po kolejny miesiącu operator poinformował o wycofaniu się z polskiego rynku. Oficjalny powód - chęć skupienia się na rynku amerykańskim.
Rebtel tłumaczy problemy z przenoszeniem numerów. Znamy przyczyny wydłużonego czasu oczekiwania
[Aktualizacja] Rebtel wycofuje się z Polski, zaledwie pół roku od wejścia na rynek
Telefon roku
To kategoria, z którą mieliśmy sporo problemu. W tym roku żaden producent jakoś szczególnie nie zaskoczył nas negatywnie swoim produktem. Ostatecznie Głuchy Telefon 2018 w kategorii Telefon roku wędruje do Lenovo za Lenovo Z5. Żaden producent nie zdenerwował klientów w tym roku bardziej, niż Lenovo oszustwem w sprawie modelu Z5. Wszystko zaczęło się od tego zdjęcia:
Pokazał je światu sam prezes Lenovo, zapowiadając rekordowo wysoki stosunek powierzchni ekranu w stosunku do powierzchni przedniego panelu. Żadnych ramek, żadnych wcięć, naprawdę rewolucja. Aż w końcu przyszedł moment premiery smartfonu i dostaliśmy... to:
Czyli coś, co wygląda jak większość smartfonów, które trafiły na rynek w 2018 roku. Mało tego - na finalnych renderach, nawet po ujawnieniu "notchowego" oszustwa, Lenovo dalej oszukuje odchudzając ramki... To zdecydowanie nie było dobre zagranie ze strony Lenovo - nie róbcie z klientów idiotów.
Marka roku
Głuchy Telefon 2018 w kategorii Marka roku otrzymuje Folx Play Next. Folx był marką, która nie zagościła długo na polskim rynku. Konstrukcja oferty była nietypowa, a pikanterii dodawała informacja, że przygotowali ją "byli pracownicy sieci Play". Cała oferta, wraz z jej obsługą, opierała się na aplikacji mobilnej. Za pomocą kodów poleceń można było uzyskać darmowe miesiące, przez co na naszym forum pojawiła się fala "polecaczy".
I nagle bum, oferta znika z rynku, a na scenę wchodzi on, cały na fioletowo - rzecznik Play Marcin Gruszka. Ma obok siebie tych samych ludzi, którzy stworzyli Folxa i razem prezentują (droższe) Play Next. Ofertę z taką samą konstrukcją i działaniem opartym na aplikacji mobilnej. Fajnie, ale jak wynika z naszych informacji, jeśli Play nie poprawi oferty Nexta i nie zadba o odpowiednią promocję, to Głuchy Telefon 2019 za kolejne zniknięcie z rynku może mieć bardzo poważnego kandydata...
Play Next - nowa oferta dostępna w aplikacji mobilnej
Tymczasem w Play Next... drożej. Zmiana warunków promocji dla przenoszących numer
Promocja roku
Głuchy Telefon 2018 w kategorii Promocja roku wędruje do Orange za próbę przekupywania klientów w przypadku wydłużenia czasu usunięcia usterki Internetu. A konkretnie Internetu stacjonarnego dostarczanego za pomocą kabli miedzianych. W sytuacji, kiedy czas usunięcia awarii był dłuższy niż 8 dni, technicy mieli dać klientowi w prezencie bilety do kina lub powerbank.
Co w tym złego? Sam pomysł jest gody pochwały, ale sposób jego realizacji, niekoniecznie. Promocja okazała się ściśle tajna i sprawa wywołała spore poruszenie u pomarańczowego operatora, który za wszelką cenę chciał zachować tę informację w tajemnicy. Dlaczego? Czyżby Orange sam wstydził się próby przekupienia klientów? Tego się zapewne nie dowiemy.
Człowiek roku
Odkąd zmienił się urzędujący prezes UKE, nagroda dla człowieka roku przestała być oczywistym wyborem. Ale w tym roku wyróżniającą się postacią był zdecydowanie Mark Zuckerberg i to on otrzymuje Głuchy Telefon 2018 w kategorii Człowiek roku.
Tzw. Afera Cambridge w pewnym momencie tego roku zatrzęsła Facebookiem. Zucbergerg był w związku z tym wielokrotnie przesłuchiwany, portal tracił wielkie pieniądze na giełdzie (w ciągu roku wycena spadła o ponad 40%), a użytkownicy zaczęli z niego odchodzić. Było głośno, kontrowersyjnie, ale kilka miesięcy później można mieć wrażenie, że miłość do Facebooka jest silniejsza, bo już chyba mało kto pamięta o aferach z początku roku.
Facebook pod lupą Federalnej Komisji Handlu
26% mieszkańców USA usunęło Facebooka ze swoich telefonów
Facebook chce dostępu do kont bankowych
Trzy amerykańskie stany chcą odwołania Marka Zuckerberga z szefostwa Facebooka
Wypowiedź roku
W tej kategorii nie mogło być inaczej. Niekwestionowanym zwycięzcą Głuchego Telefonu w kategorii Wypowiedź roku są protestujący przeciwko sieci 5G w Gliwicach. Organizatorom protestu naprawdę gratulujemy. Zebranie tylu złotoustych osobistości w jednym miejscu zapewnił tysiącom Polaków szeroki uśmiech na twarzach. Warto przypomnieć choćby takie perełki:
Pod ścianę!
Doktor Mengele polskiego przemysłu informatycznego.
5G to kopie systemów mózgu. To nadanie pola, obudowanie w szkielet i materie ludzkich neuronów i wchodzenie interakcje z falami mózgowymi, które są sprzężone z systemem hormonalnym. To jest dosłownie zaburzanie systemu hormonalnego. Wywoływanie chorób. Sprowadzenie społeczeństwa na funkcjonowanie na hormonie kortyzonie.
Funkcjonuje w realu na falach teta i delta, na takich falach funkcjonują jednostki specjalne, służby wywiadu i w ogóle szkoły elitarne.
Dopiero za kilka lat poznamy, nie wiem... wyniki zwiększonego raka mózgu.
Przypomnijmy to sobie raz jeszcze.
Byliśmy na proteście przeciwko 5G. Protestujących nie trzeba się bać - wystarczy dać im mówić
Przeglądamy i obalamy teorie przeciwników sieci 5G
Testy 5G powodem masowej śmierci ptaków. Manipulacja środowisk anty-5G?