Jak wybrać kartę pamięci do telefonu? Do wygrania 3x 256 GB
Ten test kart pamięci totalnie zmienił moje podejście do ich wyboru. Liczy się pojemność i cena? Też, ale jeśli nie chcesz się denerwować i przepłacać, zwróć uwagę na te szczegóły.
Na pierwszej stronie znajdziecie mały poradnik dotyczący wyboru kart pamięci i opis najważniejszych standardów, na drugiej wyniki naszych testów wydajności, a na trzeciej - podsumowanie, w którym nie brakuje zaskoczeń oraz konkurs z trzema wydajnymi kartami microSD 256 GB firmy Kingston do wygrania.
Czy tu w ogóle wchodzi karta?
Po pierwsze, upewnij się, czy aby na pewno Twój telefon ma złącze karty pamięci. Wbrew pozorom to nie musi być iPhone, by telefon nie miał tego złącza. Nie mają go ostatnie Pixele, nie ma OnePlus Nord, Xiaomi Mi Note 10 Lite czy Samsung Galaxy Note20. Z kolei w wielu telefonach marki Huawei możecie trafić na niestandardowe złącze na drogie karty Nano Memory zamiast popularnych kart microSD (ponad 200 zł za 128 GB).


Wybieraj tylko znane marki i pewne sklepy
W sieci jest pełno dramatycznych historii na temat "chrzczonych" kart pamięci o mniejszej pojemności niż na nadruku, które w dodatku tracą dane po osiągnięciu rzeczywistego limitu. Sam dawno temu naciąłem się na taką "okazję", tracąc później zdjęcia i filmy z imprezy sylwestrowej. Już pal go sześć, że takie nośniki są przeważnie koszmarnie powolne - szkoda Waszych plików.
Sprawdzone marki kart pamięci?
Tutaj warto wymienić takich producentów jak Kingston, Sandisk, Samsung, Transcend, Patriot czy tańsze nośniki Adata i Goodram. U wszystkich wymienionych w ofercie są różnej klasy nośniki, optymalne do różnych zastosowań. Goodram czasem może okazać się lepszy od Sandiska itp. W przypadku kart microSD mamy natomiast ten komfort, że nie ma tutaj delikatnej, plastikowej obudowy, która często okazuje się najsłabszym elementem dużych kart SD. Raczej nic nam się przypadkiem nie wyłamie, choć oczywiście na upartego da się złamać kartę microSD, więc nie siłujcie się z nią niepotrzebnie.
Gwarancja? Przeważnie oznacza wymianę nośnika na nowy, bez odzyskania plików. O wiele bardziej przyda Wam się solidne źródło zakupu, dzięki któremu będziecie mieli pewność, że nie kupiliście podróbki. Z założenia zapomnijcie o chińskich sklepach z elektroniką.
Standardy kart pamięci? Można oszaleć
Obecnie sprzedawane karty pamięci dla urządzeń mobilnych mają dwa główne standardy - SDHC i SDXC. Upraszczając nieco, SDHC obejmuje nośniki od 4 do 32 GB, a SDXC od 64 GB do 2 TB. I tyle z rzeczy prostych, reszta to istny koszmar oznaczeń.
Mamy prędkości, klasy szybkości UHS, klasy szybkości wideo, a do tego jeszcze czasem krotności, będące mnożnikiem prędkości zapisu CD i na koniec tajemnicza klasa wydajności aplikacji A1 i A2. Pogubić się jest bardzo łatwo, nie brakuje jednak mądrych tabelek.
Minimalna szybkość zapisu
To kluczowa cecha karty definiująca w znacznej mierze jej przydatność w różnych zastosowaniach. Do zdjęć nada się właściwie każda, ale już z filmami nie jest tak różowo, nagrania 4K czy tym bardziej 8K wymagają topowej jakości nośników. Co istotne, definiowana jest minimalna szybkość zapisu sekwencyjnego, a nie jakieś chwilowe maksimum, mamy więc pewność, że nic nie przerwie nam ważnego nagrania.
Minimalna szybkość zapisu | Klasa prędkości | Klasa szybkości UHS | Klasa szybkości "Video" | Zastosowanie |
2 MB/s | C2 | – | – | nagrywanie filmów wideo |
4 MB/s | C4 | – | – | nagrywanie filmów Full HD (od 720p do 1080p/1080i) |
6 MB/s | C6 | – | V6 | |
10 MB/s | C10 | U1 | V10 | nagrywanie wideo Full HD (1080p) z równoczesnym zapisem stopklatek HD (szyna danych HS), nadawanie na żywo dużych plików wideo HD (szyna UHS) |
30 MB/s | – | U3 | V30 | pliki wideo 4K przy 60/120 fps (szyna UHS) |
60 MB/s | – | – | V60 | pliki wideo 8K przy 60/120 fps (szyna UHS) |
90 MB/s | – | – | V90 |
Prędkość magistrali
Maksymalną prędkość przesyłania danych określają świecie kart standardy UHS. Podstawowe karty SD oferują do 12,5 lub do 25 MB/s, tymczasem UHS-I to już 50 lub 104 MB/s (half-duplex). UHS-II występuje ze standardowymi ośmioma stykami (do 156 MB/s, full-duplex) lub z dodatkowym rzędem ośmiu styków (do 312 MB/s, half-duplex). Z kolei ostatnia wariacja standardu - UHS-III, przy zachowaniu tych samych pinów jak wyżej oferuje do 312 lub do 624 MB/s - w obu przypadkach w trybie full-duplex. Kolejnym krokiem rozwoju są karty SD Express, czerpiące już pełnymi garściami z dysków SSD, ale to temat na inny artykuł. Próg możliwości telefonów komórkowych dawno już osiągnęliśmy.
Z punktu widzenia użytkownika telefonu, który nie zamierza swojej karty umieszczać w oddzielnym czytniku kart, standard UHS ma znaczenie marginalne, o czym za chwilę.
Na kartach praktycznie zawsze spotkacie informację o maksymalnej prędkości w MB/s. Praktycznie zawsze mowa jest tutaj nie o zapisie, tylko o odczycie, co niektórzy zgrabnie oznaczają literką R. Parametr ten wpływa na szybkość kopiowania danych z karty do komputera / telefonu, jak i też pośrednio decyduje o szybkości działania aplikacji i gier uruchamianych bezpośrednio z karty. Im więcej, tym oczywiście lepiej.
Jeśli zaś na karcie pojawia się jakaś liczba z "x" na końcu, oznacza to mnożnik prędkości odczytu płyty CD (gdzie 1x to 150 KiB/s). To przestarzała forma opisu kart, z której producenci całe szczęście rezygnują, jednak machnięcie 100x wygląda dumnie, nieprawdaż? Nie dajcie się jednak zwieść, ta setka to ledwie prędkości rzędu podstawowej karty klasy 10 (C10).
Klasa wydajności aplikacji - no wreszcie coś dla nas, "mobilków"
I wreszcie mamy jakąś nowość dotyczącą nie tyle samego kopiowania plików, lecz równoległych operacji losowego odczytu i zapisu danych. W skrócie, karta pamięci zaczyna działać jak dysk twardy w komputerze. Klasa A1 oznacza gwarancję minimum 1500 operacji odczytu i 500 operacji zapisu na sekundę, natomiast A2 to imponujące odpowiednio 4000 i 2000 (IOPS).
Jeśli zamierzasz instalować na swojej karcie pamięci gry i aplikacje, to właśnie ten parametr bezpośrednio wpłynie na ich wydajność. O ile karty w standardzie A1 są powszechnie dostępne, o tyle już lepszy pod zastosowania mobilne standard A2 występuje znacznie rzadziej. Szczęśliwie nie musisz szukać, bo właśnie takiej klasy kartę możesz wygrać w naszym konkursie.
Hej Kingston, a może sprawdzimy Wasze karty?
Dzięki uprzejmości firmy Kingston, do naszej redakcji trafiły nośniki microSD w 4 wariantach, różniących się całą mozaiką oznaczeń. Od razu podkreślę jednak, że absolutnie nie jest to tekst sponsorowany i w miarę możliwości postaramy się sprawdzić dla Was więcej nośników.
Kingston High-Endurance microSD 128 GB
Karta stworzona z myślą o ciągłym zapisie/odczycie danych, producent poleca ją do kamer (FullHD), systemów monitoringu, rejestratorów samochodowych i wszędzie tam, gdzie wymagana jest wysoka wytrzymałość nośnika.
Kompatybilność: UHS-I, U1, V10, A1
Zapis: 45 MB/s, Odczyt: 95 MB/s
Kingston Canvas Select Plus microSD 256 GB
Karta dla osób poszukujących dużo miejsca niskim kosztem. Warianty 256 i 512 GB są przy tym wystarczająco szybkie do obsługi nagrań wideo 4K w 60 fps.
Kompatybilność: UHS-I, U3, V30, A1
Zapis: 85 MB/s, Odczyt: 100 MB/s
Kingston Canvas Go! Plus microSD 256 GB (te są do wygrania w konkursie)
Karta wyróżnia się przede wszystkim klasą wydajności aplikacji A2, a to oznacza, że jest wręcz stworzona do zasiedlenia Waszego smartfonu. Wysokie prędkości zapisu i odczytu z powodzeniem nadają się do nagrań wideo 4K nawet w 120 fps. Oprócz w telefonach, nośnik sprawdzi się też w dronach i kamerach sportowych.
Kompatybilność: UHS-I, U3, V30, A2
Zapis: 90 MB/s, Odczyt: 170 MB/s
Kingstone Canvas React Plus microSD 256 GB - potwór nie karta
To już nośnik profesjonalny w standardzie UHS-II, stworzony z myślą o nagrywaniu wysokiej przepływności filmów 4K i 8K. Pozwolić ma na to m.in. zapis do aż 165 MB/s. Wraz z kartą otrzymujemy wydajny czytnik kart UHS-II.
Kompatybilność: UHS-II, U3, V90, A1
Zapis: 165 MB/s, Odczyt: 285 MB/s
By tej zgrabnej rodzince Kingstonów nie nudziło się za bardzo, przeszukałem szuflady w poszukiwaniu dodatkowych kart pamięci. Pogłębiwszy oznaczenia na nich, stwierdziłem, że niektóre to już trochę prehistoria, ale niech będą: Samsung Evo Plus 128 GB (U3, UHS-I, 90/100 MB/s), Sandisk Ultra 64 GB (U1, C10, A1, odczyt do 100 MB/s) oraz zdecydowanie najciekawszy Sandisk Extreme 128 GB (U3, UHS-I, V30, A2, 90/160 MB/s), którego używam głównie do nagrań 4K. Zdaję sobie sprawę, że to nie jest pełen przekrój rynku, ale i też nie jest to zapewne nieostatni artykuł na ten temat.
Procedura testowa? Bardzo PRAGMATYCZNA
Z pytaniem o to, jak dobrze przetestować karty pamięci udałem się jednego z naszych najbardziej wymagających w tej dziedzinie Czytelników, Pragmatyka. Lista, którą podesłał, była długa i szczegółowa - zabrałem się więc do działania.
Zaprzęgłem do pracy komputer z i5-9600K, 16 GB pamięci RAM i 2 dyskami SSD oraz - co niezbędne - złączami USB 3.2 Gen 2 (10 Gb/s). Do tego użyłem czytnika Kingston microSD MobileLite Plus (UHS-II, USB 3.2 Gen 1 - więcej niż 625 MB/s nam raczej nie grozi). Ponadto jako czytnik pracował również Samsung Galaxy S20 Ultra 5G, podpięty przewodem USB 3.2 Gen 2. Pliki transferowałem z komputera na kartę pamięci i odwrotnie, zarówno, gdy karta była w specjalnym czytniku Kingstona, jak i w samym telefonie. Gdy to tylko było możliwe, używałem do kopiowania aplikacji TeraCopy. Dodatkowo pomiary uzupełniłem o zapis sekwencyjny z benchmarka CrystalDiskMark i z aplikacji mobilnych do testowania wydajności kart w telefonie.
Platforma testowa i pliki testowe
Procesor - Intel Core-i5 9600K
Płyta główna - Shuttle SH370V2 (Intel H370)
Pamięć RAM - 2x 8GB 2666 MHz DDR4
Dysk twardy:
- System: Samsung SSD 860 Pro 1TB (SATA III)
- Przechowywanie: 2x Seagate Barracuda 3TB 3,5" (ST3000DM001), 1x Seagate Barracuda 4TB 2,5" (ST4000LM024), WD 12TB Elements Desktop Hard Drive (USB 3.0),
- Testy wydajności: Plextor 1TB M.2 PCIe NVMe M9PGN Plus
Wykorzystane złącza: 4x USB 3.2 Gen 2 (10 Gbps, według dawnej terminologii to 3.1 Gen 2)
Karta graficzna - MSI GeForce GTX 1060 Aero ITX OC 6GB GDDR5
Obudowa i chłodzenie: zestaw Shuttle XPC cube Barebone SH370R8
Monitor: Samsung CJ89
System: Windows 10 Pro
Użyte zestawy plików:
- Zdjęcia i filmy z telefonu Samsung Galaxy S20 Ultra 5G - 458 plików, 4715 MB,
- Filmy - 10 plików, 10 GB.
Wyniki testów: czytnik kart pamięci
Zacznijmy od testów z użyciem wydajnego czytnika kart Kingston microSD MobileLite Plus - powinny one zaprezentować maksimum możliwości testowanych nośników.
Karta | GB | Czytnik kart - dane w MB/s | Cena | |||||
Na kartę | Do komputera | Sekwencyjny | ||||||
zdjęcia | filmy | zdjęcia | filmy | Odczyt | Zapis | |||
Kingston High-Endurance | 128 | 39 | 42 | 84 | 86 | 98 | 45 | 93 zł |
Kingston Canvas Select Plus | 256 | 65 | 80 | 84 | 86 | 98 | 89 | 141 zł |
Kingston Canvas Go! Plus | 256 | 98 | 117 | 138 | 149 | 181 | 130 | 169 zł |
Kingston Canvas React Plus | 256 | 151 | 220 | 189 | 233 | 285 | 246 | 749 zł |
Samsung Evo Plus | 128 | 52 | 75 | 83 | 85 | 98 | 87 | 89 zł |
Sandisk Ultra | 64 | 9 | 9 | 43 | 43 | 47 | 21 | 40 zł |
Sandisk Extreme | 128 | 78 | 92 | 130 | 139 | 170 | 102 | 99 zł |
Mam wrażenie, że przespałem kilka istotnych generacji sprzętu. Nośnik, który radośnie trafiał do mojego aparatu okazał się koszmarnym ślimakiem. Sandisk Ultra potrzebował przeszło 18 minut na coś, co najszybszej karcie Kingstone Canvas React Plus zajęło ledwie 46 sekund. Pamięć wielkości paznokcia może być szybsza od dysku talerzowego w komputerze - to niesamowite! Oczywiście na taką wydajność pozwolić mogą sobie tylko profesjonaliści - do telefonu to spora nadmiarowość. Przynajmniej teraz.
Wyniki testów: karta pamięci w telefonie podpiętym do komputera
W tym trybie wydajność zapisu i odczytu zależy od 2 czynników - klasy czytnika w telefonie i klasy złącza USB telefonu oraz komputera. Samsung Galaxy S20 Ultra jest jednym z najlepiej wyposażonych telefonów pod tym względem... i tak jednak spadek prędkości jest olbrzymi, a różnice między nośnikami znacznie mniejsze.
Karta | GB | Galaxy S20 Ultra, MB/s | Cena | |||
Na kartę | Do komputera | |||||
zdjęcia | filmy | zdjęcia | filmy | |||
Kingston High-Endurance | 128 | 30 | 32 | 46 | 50 | 93 zł |
Kingston Canvas Select Plus | 256 | 43 | 61 | 45 | 57 | 141 zł |
Kingston Canvas Go! Plus | 256 | 36 | 51 | 47 | 61 | 169 zł |
Kingston Canvas React Plus | 256 | 48 | 70 | 43 | 55 | 749 zł |
Samsung Evo Plus | 128 | 31 | 43 | 40 | 50 | 89 zł |
Sandisk Ultra | 64 | 8 | 9 | 31 | 36 | 40 zł |
Sandisk Extreme | 128 | 45 | 61 | 45 | 58 | 99 zł |
Pamięć telefonu | 128 | 61 | 202 | 79 | 140 |
Wyniki testów: wydajność telefonu z kartą pamięci
Karta pamięci w telefonie nie służy jedynie do przesyłania plików na komputer czy też pobierania ich tą samą drogą. To dodatkowa pamięć w urządzeniu, która ma możliwie jak najlepiej "dogadać się" z naszym smartfonem. W tym przypadku wiele do powiedzenia mają testy prowadzone już na samym telefonie.
SD Card Test mierzy szybkość zapisu i odczytu danych w urządzeniu, z kolei AndroBench pozwolił ustalić jak ma się klasa wydajności karty A1 / A2 do faktycznych możliwości zapisu i odczytu wielu plików w tym samym czasie. O ile w czytnikach kart nominalne poziomy IOPS są osiągalne, to jak przekonał nas już test na dole poprzedniej strony, karta w telefonie to zupełnie inna historia. Dla przypomnienia założenia standardów:
- A1 - minimum 1500 operacji odczytu i 500 operacji zapisu na sekundę
- A2 - minimum 4000 operacji odczytu i 2000 operacji zapisu na sekundę
Karta | GB | SD Card Test MB/s | AndroBench IOPS, 4KB | Klasa wydajności aplikacji | Cena | ||
Odczyt | Zapis | Odczyt | Zapis | ||||
Kingston High-Endurance | 128 | 78 | 39 | 1194 | 587 | A1 | 93 zł |
Kingston Canvas Select Plus | 256 | 73 | 49 | 840 | 541 | A1 | 141 zł |
Kingston Canvas Go! Plus | 256 | 77 | 51 | 1217 | 735 | A2 | 169 zł |
Kingston Canvas React Plus | 256 | 69 | 66 | 732 | 441 | A1 | 749 zł |
Samsung Evo Plus | 128 | 74 | 43 | 687 | 507 | bd. | 89 zł |
Sandisk Ultra | 64 | 41 | 9 | 889 | 347 | bd. | 40 zł |
Sandisk Extreme | 128 | 76 | 60 | 996 | 525 | A2 | 99 zł |
Pamięć telefonu | 128 | 1089 | 243 | 50126 | 56742 |
Przede wszystkim, oznaczenia kart pamięci często nie mają przełożenia na ich pracę w urządzeniach mobilnych. Elektronika telefonu komórkowego czy zastosowane w nim złącze USB to z reguły wąskie gardła. Nadal też pamięć wewnętrzna telefonu jest zwykle znacznie wydajniejsza niż zainstalowana w nim nawet bardzo droga karta pamięci. Jeśli zależy Wam na ekstremalnych prędkościach, zapomnijcie o podłączaniu telefonu do komputera i skorzystajcie z wydajnego czytnika kart. Dopiero porządny czytnik dostarczy Wam pełną wydajność.
Gdy zaś rozmawiamy nie tyle o przesyłaniu plików na komputer czy z komputera, ile o instalowaniu na karcie aplikacji i gier, pomocną wskazówką może być oznaczenie A2 na karcie. Może, ale nie musi. Karta Sandisk Extreme z takim standardem w telefonie radziła sobie gorzej niż karta Kingston High-Endurance. Ta ostatnia, pomimo standardu A1 i relatywnie niewielkiej ceny, bardzo pozytywnie zaskoczyła mnie w testach mobilnych. Jak widać, podwyższona wytrzymałość na obciążenia pozytywnie odbiła się również na wynikach w smartfonie.
Niewątpliwym liderem zestawienia w ujęciu mobilnym jest natomiast Kingston Canvas Go! Plus, najwydajniejsza karta do instalowania na niej aplikacji i gier. Przy okazji też, nośnik ten jest ekstremalnie szybki podczas kopiowania plików z użyciem czytnika kart. Ponownie jednak oddać należy honory modelowi High-Endurance, który w telefonie działał jak zły.
Świetnie wyposażony Samsung Galaxy S20 Ultra i tak tłamsił każdą kartę bardzo wyraźnie - ograniczając jej maksymalne prędkości zapisu do góra 66 MB/s, a odczytu do nie więcej niż 78 MB/s. Nie spodziewajcie się szczególnie lepszych wyników w innych telefonach - tak już są skonstruowane smartfony. Karta kosztująca ponad 700 zł tym sposobem niewiele odstawała od takich za 100-150 zł. Oczywiście wyłącznie w telefonie.
Jeśli więc szukasz nośnika do smartfonu o pojemności 128 - 256 GB, raczej nie schodź poniżej 90 zł, ale i też nie ma potrzeby inwestowania w nośniki kosztujące 200 i więcej złotych. Z tych ostatnich skorzystasz w pełni dopiero w zewnętrznym czytniku kart pamięci. Podejrzewam, że konkurenci firmy Kingston mają swoje wydajniejsze propozycje (korzystałem w porównaniu z własnych, starszych kart) i z chęcią dołączymy je do kolejnego zestawienia.
KONKURS: Rozdajemy trzy karty pamięci Kingston Canvas Go! Plus 256 GB
Czas na deser tego artykułu, czyli konkurs. Do wygrania nie lada rarytas, bo 2. najszybsza karta w naszym rankingu i zarazem najwydajniejsza pod kątem instalowania na niej gier i aplikacji - Kingston Canvas Go! Plus.
Z nagrodami jest przy tym na bogato, bo do rozdania mamy aż trzy takie karty, w dodatku o pojemności 256 GB, która w telefonie robi już wielką różnicę.
Co zrobić, aby wygrać?
Opisz w komentarzu swoje najpiękniejsze wspomnienie, które zapiszesz na karcie Kingston Canvas Go! Plus.
Na Wasze zgłoszenia czekamy do 20 września, nie później zaś niż 23 września ogłosimy w komentarzu listę zwycięzców, wybranych drogą głosowania redakcji. Nagrody prześlemy kurierem na nasz koszt, na wskazany polski adres. Życzymy udanej zabawy!
PS. Wiemy, że kochacie wierszyki, ale nam proza najzupełniej wystarczy ;-)