Najlepsze filmy i seriale Science Fiction na Netflix - wrzesień 2020

Science Fiction to taki gatunek, gdzie często nie jesteśmy do końca pewni, czy już niedługo nie znajdziemy się w podobnej sytuacji. Jesteśmy tuż po prezentacji założeń systemu Neuralink przez Elona Muska. Czy to już Science Fiction? Zanim jednak naprawdę będziemy podłączać sobie mózg do komputera, zapraszamy na przegląd najlepszych filmów i seriali SF w serwisie Netflix.

Michał Świech (Isand)
3
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Najlepsze filmy i seriale Science Fiction na Netflix - wrzesień 2020

Pierwsza pozycja to film Jestem matką (I am Mother), w którym od początku do końca panuje bardzo gęsta nerwowa atmosfera. Nie zmieniają tego nawet okazjonalne ciepłe momenty pokazujące rodzinną atmosferę pomiędzy  główną bohaterką i jej matką. Ta druga jest... robotem. Dziewczyna jest przekonana, że na zewnątrz dokonała się zagłada, a jej robotyczna matka jest dla niej całym światem. Ten obraz świata runie jednak w gruzach, kiedy bohaterka spotyka o starszą od siebie ranną kobietę. Wtedy też powoli dowie się prawdy na temat robota i świata. To film o związku ludzi i maszyn, który będzie coraz bardziej ścisły. Australijska produkcja zajmuje się też poważnymi problemami moralnymi. W rolach głównych zobaczyć można takie jak aktorki jak Hilary Swank oraz Clara Rugaard.

Dalsza część tekstu pod wideo

Grzechem byłoby zrobienie takiego zestawienia i brak umieszczenia tu serialu Altered Carbon. Serial (na podstawie książki Modyfikowany węgiel) doczekał się dwóch sezonów i jednego filmu anime. Serial opowiada o dalekiej przyszłości, w której najbogatsi mogą być nieśmiertelni, stać ich bowiem na trzymanie swojej świadomości w chmurze. Mogą oni potem do woli zmieniać ciała w których funkcjonują. Zwykli ludzie zginą wtedy, kiedy ktoś zniszczy dysk z zapisaną ich osobowością i wspomnieniami. W takim właśnie dystopijnym świecie, gdzie lepsi są prawie nieśmiertelni do życia przywrócony zostaje Takeshi Kovacs. W pierwszym sezonie próbuje wyjaśnić zagadkę swojej śmierci, ale od tego dopiero wszystko się zaczyna. 

Podobał się Wam serial Dark? Trafił on na naszą listę polecanych seriali spoza USA, zrecenzowaliśmy także trzeci sezon tej produkcji. Teraz czas na kolejny serial rodem z Niemiec. Są to Biohakerzy. Tutaj główną bohaterką jest Mia, która zaczyna studiować na uniwersytecie we Fryburgu. Poznaje tam nie tylko swoich nieco specyficznych kolegów, ale przede wszystkim profesor Lorentz. Kobieta wierzy, że udoskonalenia genetyczne i czipy są przyszłością ludzkości. Mia zdobywa jej zaufanie i przenika do środowiska biohakerów. Niewielu jednak domyśla się, że dziewczyna ma sekret. Podejrzewa, że gdzieś tutaj rozwikła zagadkę śmierci brata. I może go pomści.

Czwarta pozycja to anime Guilty Crown. W tej opowieści znajdziemy naprawdę wszystko: Science Fiction, romans, zdradę przyjaciół, piękną muzykę, aspekty polityczne... W 2029 wirus wywołany kataklizmem znanym jako Stracone święta spustoszył Japonię. Teraz państwo jest de facto protektoratem ONZ. Po dziesięciu latach tajemnicza grupa rozpoczyna walkę z siłami międzynarodowymi o wyzwolenie kraju. To jednak dopiero początek, wraz z poznawaniem historii poznamy skomplikowane relacje pomiędzy bohaterami i ukryte cele każdej z postaci. Wszystko to w otoczeniu futurystycznego świata. Zadowoleni będą wszyscy łaknący robotów, gier politycznych, emocjonujących walk i rozwiązywania sekretów.

 

A co jakbyśmy używali 100% naszego mózgu? Z odpowiedzią na to pytanie (w swoim stylu) spieszy film Lucy. W roli głównej zobaczymy Scarlett Johansson. Aktorka na skutek pewnego specyfiku nagle staje się coraz mniej ludzka. A przynajmniej w naszym rozumieniu tego słowa. Są dla niej możliwe rzeczy, które są poza zasięgiem normalnego człowieka. Okazuje się, że badania na ten temat prowadził pewien profesor grany przez Morgana Freemana. Reżyserem filmu jest z kolei Luc Besson.

A może trochę klasyki? Co może być bardziej klasycznego niż seria Matrix? Trylogia rodzeństwa Wachowskich na stałe zapisała się w kulturze. Szczególnie niebieska i czerwona pigułka, czyli wybór między życiem w ułudzie i stawieniem czoła problemom. Matrix obfituje w mnóstwo scen walki, wartką fabułę i swoim spojrzeniem na konflikt pomiędzy ludźmi i maszynami. To też pozycja dla wszystkich fanów kunsztu aktorskiego Keanu Reevesa. 

Poszukującym czegoś, czego nie da się obejrzeć w jeden weekend proponujemy serial The 100. To już siedem sezonów historii o setce młodych wygnańców, którzy muszą sprawdzić, czy ziemia nadaje się do ponownego zamieszkania. Prawie 100 lat temu na ziemi nastąpił nuklearny armagedon i planeta stała się niezdatna do zamieszkania. Ludzkość przebywa teraz na stacjach kosmicznych, lecz grozi jej przeludnienie. Ostatnim ratunkiem jest powrót na ziemię. 

A może jakaś propozycja dla wielbicieli seriali rodem z Korei Południowej? Wszystkim którym podobał się film Ona (o relacji pisarza i sztucznej inteligencji o imieniu Samantha) polecamy serial Hologramowa miłość (My Holo Love). To opowieść o trzydziestoletniej kobiecie, zimnym naukowcu i ciepłym... hologramie, który powstał na podstawie naukowca. To serial o relacji tych trojga, zagrożeniach i możliwościach związanych ze sztuczną inteligencją i o tym, czy można odczuwać emocje do czegoś nie do końca realnego.

Matrix wcale nie jest najstarszą pozycją w naszym zestawieniu. Kolejnym klasykiem, jaki polecamy jest anime Neon Genesis Evangelion. Seria doczekała się potem kilku filmów kinowych ściśle związanych z serialem. Tutaj również ludzkość stoi na krawędzi zagłady, a ostatnią nadzieja jest oficjalnie podległa ONZ organizacja NERV. W środku robotów zwanych Evangelionami młodzi ludzie stoją naprzeciw tajemniczym pochodzącym z kosmosu aniołom. Równie ważna (a może i ważniejsza) jest jednak relacja między bohaterami i ich próba poradzenia sobie z rzeczywistością. 

Serial Stranger Things doczekał się już trzech sezonów i możemy być pewni, że będzie ich więcej. Pozycja nie jest stuprocentowo Science Fiction, wraz z kolejnymi sezonami coraz bardziej zwraca się ona w kierunku Fantasy. Zaczyna się jednak jako SF. Ten popularny tytuł zaczyna się od zniknięcia jednego z chłopców i pojawienia się tajemniczej dziewczynki, która zdaje się mieć wiedzę o tym co się dzieje dookoła miasteczka w stanie Indiana. A dzieje się coraz więcej, wyjdzie prawda o niebezpiecznych eksperymentach i zjawiskach nadprzyrodzonych. W rolach głównych zobaczyć można takich aktorów jak Winona Ryder i David Harbour.

Na sam koniec polecamy film Jestem legendą. W rolach głównych można zobaczyć takie osoby jak Will Smith oraz Alice Braga. Zobaczymy jak wygląda życie ostatniego człowieka w Nowym Jorku. Niestety, jest ona pełna walki o przetrwanie i prób wynalezienia leku na chorobę, która doprowadziła do zagłady 90% ludzkości. Bohater musi też walczyć z potworami, które kiedyś były ludźmi. Wszystko się zmienia, kiedy przekonuje się, że ktoś jeszcze pozostał żywy. Sam tytuł jest dwuznaczny, a to jaka jest interpretacja tytułu Jestem legendą zależy od tego czy obejrzymy zakończenie właściwe czy alternatywne.