Najlepsze czytniki, którym komiks i manga nie są straszne

Co jakiś czas w telewizji pojawia się jakaś „gadająca głowa”, która grobowym głosem oznajmia, że coraz mniej ludzi czyta. Zwykle jednak wszelkie statystyki dotyczące czytelnictwa ograniczają się do książek. Rzadko kiedy ktokolwiek w mediach tradycyjnych pochyla się nad komiksem. A o mangowej kresce to już nie wspomnę.

Michał Świech (Isand)
5
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Najlepsze czytniki, którym komiks i manga nie są straszne

Ale od czego mamy Internet? TELEPOLIS.PL postanowił zebrać i ocenić dziesięć najpopularniejszych aplikacji do mang oraz komiksów.

Dalsza część tekstu pod wideo

Komiksy:

Zacznijmy od aplikacji przeznaczonych fanom zachodnich komiksów. Nie oznacza to oczywiście, że fani azjatyckiej kreski nie znajdą nic dla siebie, większość z poniższych aplikacji jest też do nich przystosowana w mniejszym lub większym stopniu.

1. Comic Screen

Najlepsze czytniki, którym komiks i manga nie są straszne

Comic Screen nie bez przyczyny aplikacja może się pochwalić wysoką oceną 4,7 w Google Play. Bardzo ciekawą opcją jest wyświetlanie stron w formie tymczasowego przycięcia. To doskonałe lekarstwo na duże marginesy. Sam interfejs jest bardzo prosty, czasem wręcz toporny. Niektórzy użytkownicy narzekają na brak możliwości personalizacji. Ale jest najbardziej intuicyjny ze wszystkich aplikacji służących do czytania komiksów. Comic Screen działa bardzo szybko, nigdy nie mamy takiej sytuacji, że musimy czekać w nieskończoność na załadowanie się strony.

Aplikacja jest darmowa. Pobierzemy ją tutaj

Ocena końcowa: 5/5

2. Astonishing Comic Reader

Wysoko postanowiłem ocenić również Astonishing Comic Reader. W przeciwieństwie do Comic Screen, ta aplikacja jest idealna dla estetów. Otrzymujemy bardzo ładny i schludny interfejs, a także… możliwość tworzenia własnych tapet opartych na komiksach. O ile aplikację możemy pobrać bez opłat, to możliwe są zakupy wewnątrz niej. Kupić możemy nie byle co, bo możliwość trzymania ulubionych komiksów w chmurze. Kolejny plus to możliwość oznaczenia, na której konkretnie stronie skończyliśmy czytać. Wadą jest niestety bardzo mała liczba obsługiwanych formatów.

Ocena końcowa: 4/5 Aplikacje pobierzemy tutaj

3. Challenger Comics Viewer

Challenger nazywa się tak nie przez przypadek, on naprawdę rzuca wyzwanie innym aplikacjom. W jaki sposób? Jest w pełni darmowy, a do tego obsługuje właściwie wszystkie formaty plików. Wspiera również FTP. Jest również dostępny tryb wspierający stabilność obrazu, to tak na wypadek jakbyśmy czytali np. jadąc autobusem. Niestety… nie wszystko jest tak różowe jak byśmy chcieli. Często pojawiają się błędy, a użytkownicy zgodnie twierdzą, że jakość obrazu jest jednak nieco niższa niż w przypadku konkurencyjnych rozwiązań.

Aplikację pobierzemy tutaj

Ocena końcowa: 3/5

4. Perfect Viewer

Kolejna darmowa aplikacja, która zdążyła zgromadzić liczne grono fanów. Niestety, ja do nich nie należę. Owszem, obsługuje naprawdę wiele formatów, a po instalacji dodatkowego pluginu mamy dostęp do FTP oraz do chmury, ale wady są naprawdę widoczne. O jakich mówię? Brak możliwości dopasowania rozmiaru strony do naszego urządzenia, a pobieranie czegokolwiek potrafi zająć całe wieki. Jednocześnie aplikacja jest zbyt czuła, możemy przewrócić stronę już po bardzo delikatnym dotknięciu. Z drugiej strony aplikacja obsługuje Chromecast oraz czytanie od prawej do lewej.

Aplikację pobierzemy tutaj

Ocena końcowa 2,5/5

5. ComiCat

Najlepsze czytniki, którym komiks i manga nie są straszne

Na sam koniec jedyna płatna aplikacja w zestawieniu. Bardzo trudno mnie przekonać do wydania pieniędzy na aplikację mobilną, nawet jak to tylko jeden grosz. Nie mam pojęcia czemu, podobne zjawisko nie zachodzi w przypadku programów komputerowych. Ale tutaj doskonale rozumiem tych, którzy zapłacili.

Aplikacja obsługuje właściwie wszystkie formaty dokumentów. Jako jedna z niewielu aplikacji obsługuje możliwość utrzymania odpowiedniego przybliżenia przez cały rozdział. Nie musimy tego robić co stronę. Z drugiej strony, rzadko kiedy ta opcja jest potrzebna. Po prostu nie ma żadnych problemów ze skalowaniem. Aplikacja zapewnia również wsparcie dla karty SD oraz synchronizację z chmurą. ComiCat tworzy nam również wirtualną półkę, gdzie wszystko jest ładnie posegregowane. Fani mangi będą zadowoleni z możliwości czytania od prawej do lewej, natomiast rodzice z opcji… blokady rodzicielskiej.

Za to wszystko przyjdzie nam zapłacić 13,99 złotych. Aplikacja dostępna jest tutaj

Ocena końcowa 5/5

Mangi

Teraz nadszedł czas dla fanów manhwy/manhuy/mangi (niepotrzebne skreślić).

1. Manga Rock

Najlepsze czytniki, którym komiks i manga nie są straszne

Najpopularniejsza aplikacja tego typu i… nie bez przyczyny. Otrzymujemy bowiem ponad 100 tysięcy tytułów. Niestety część z nich jest niedostępna w niektórych rejonach świata. Powód? No, cóż. Prawa autorskie.

Aplikacja ma bardzo intuicyjny interfejs, zapewnia możliwość zaznaczania stron za pomocą zakładek i sortowanie według ulubionych. Kolejnym plusem MangaRock jest bardzo dobra obsługa klienta. To niestety coś, czego brakuje wielu aplikacjom.

Sama aplikacja jest darmowa (zawiera jednak reklamy), dostępne jest również wersja premium. Pobrać MangaRock możemy tutaj

Ocena końcowa: 5/5

2. Manga World

Najlepsze czytniki, którym komiks i manga nie są straszne

Jeden z najpopularniejszych czytników mangi. A raczej jego… powrót. Aplikacja wcześniej zniknęła na pewien czas. Niestety dalej widać choroby (ponownego) wieku dziecięcego. Mangi, które były w serwisie wcześniej nie zawsze działają, w pełni można za to korzystać z tych, które są dodawane na bieżąco. Zespół czuwający nad aplikacją zapewnia jednak, że wróci poprzednia funkcjonalność.

Aplikacja zapewnia mangi w wielu językach, również polskim. Wsparcie dla naszego ojczystego języka częściej pojawia się właśnie w przypadku aplikacji mangowych niż tych z zachodnimi komiksami.

Manga World dostępna jest tutaj

Ocena końcowa: 4/5

3. Manga Zone

Najlepsze czytniki, którym komiks i manga nie są straszne

Największą siłą Manga Zone jest jej funkcja społecznościowa. Doskonale spełnia swoje założenie jako aplikacja integrująca fanów mangi. Niestety, w porównaniu z konkurencją nie ma tu aż tyle plusów.

Mamy do dyspozycji 15 tysięcy mang. To sporo, jednak… Manga Rock ma aż 100 tysięcy tytułów. Robi różnicę, prawda? Dalej jest niewiele lepiej. Interfejs jest bardzo przejrzysty, ale aplikacja chodzi bardzo powoli, rozdziały są dodawane bardzo wolno, a te już dodane bywają niekompletne.

Aplikację pobierzemy tutaj

Ocena końcowa 3/5

4. Manga Master

Najlepsze czytniki, którym komiks i manga nie są straszne

Manga Master oferuje bogatsze zasoby mang niż poprzednia opisana aplikacja, mamy tutaj bowiem 24 tysiące mang. Zdecydowana większość z nich jest darmowa, niektóre tytuły są jednak płatne. Płatne mangi nie mają jednej ceny, są takie, które kupimy za 4 zł, jak i takie dostępne za 29 złotych. Aplikacje trzeba pochwalić za bardzo szybkie dodawanie nowych rozdziałów. Minus za brak zapamiętywania tego, na jakiej stronie skończyliśmy.

Aplikacja dostępna jest do pobrania tutaj

Ocena końcowa: 3/5

5. Manga Browser

Najlepsze czytniki, którym komiks i manga nie są straszne

Na sam koniec przyszedł czas na aplikację o najprostszej nazwie z możliwych. Manga Browser działa na podobnej zasadzie co Manga Master – aplikacja jest darmowa, ale niektóre mangi są płatne. Interfejs jest bardzo prosty, wręcz minimalistyczny. Niestety, niektóre mangi są wrzucane w oryginale (ktoś tu umie japoński?), a inne nie są aktualizowane. To jednak dosyć rzadkie przypadki.

Aplikacja dostępna jest tutaj

Ocena końcowa: 3/5