AOC: Graj jak król, nawet gdy w portfelu ból (test)
Gry oferują coraz więcej, szczególnie jeżeli mówimy o oprawie graficznej. Dobrze byłoby zatem zaopatrzyć się w monitor, który nadąża za rozwojem branży gamingowej. Czy właśnie takim urządzeniem jest AOC 25G3ZM/BK?

Doskonale znane jest wszystkim przysłowie „złej baletnicy przeszkadza rąbek u spódnicy”, jednak uważam, że w przypadku gier wideo nie znajduje ono odzwierciedlenia w rzeczywistości. Oczywiście, umiejętności są bardzo ważne, lecz dobry sprzęt potrafi znacząco ułatwić zadanie.
Właśnie dlatego gracze szukają szybkich i dokładnych myszek, niezawodnych klawiatur i słuchawek, które pomogą usłyszeć nawet najmniejszy szelest w grze. Jednak wysokiej jakości należy przede wszystkim oczekiwać od monitora, bo to właśnie na obrazie bazuje lwia część gier.



Tym razem na moje biurko trafił monitor AOC 25G3ZM/BK i sprawdzę, co tak naprawdę może zaoferować użytkownikom.
Specyfikacja:
- Model: 25G3ZM/BK
- Cena: 1109 złotych
- Typ matrycy: Fast VA
- Przekątna matrycy: 24,5” (62,2 cm)
- Zakrzywienie matrycy: Brak
- Format ekranu: 16:9
- Podświetlenie panelu: WLED
- Rozdzielczość: 1920 x 1080 px
- Zagęszczenie pikseli: 90 PPI
- Odświeżanie obrazu: 240 Hz
- Czas reakcji panelu: 1 ms GtG 0,5 ms MPRT
- Kontrast statyczny: 3000:1
- Typowa jasność: 300 cd/m²
- Ilość wyświetlanych kolorów: 16,7 mln
- Technologia synchronizacji obrazu: Adaptive-Sync
- Zakres działania technologii synchronizacji: 48 – 240 Hz
- Kąty widzenia: 178° w poziomie i w pionie
- Pokrycie palety sRGB: 100%
- Złącza wideo: 1x DisplayPort 1.2 2x HDMI 2.0
- Dodatkowe funkcje: - Montaż VESA 100 x 100 - Tryb portretowy (pivot) - Beznarzędziowy montaż - FlickerFree - LowBlueLight - Podświetlenie stroboskopowe (MBR) - AOC Game Color - AOC Dial Point - AOC Shadow Control - AOC G-Menu - AOC Frame Counter - Low Input Lag - Zabezpieczenie Kensington
- Typowy pobór energii elektrycznej: 25 W
- Regulacja wysokości: 130 mm
- Pochylenie panelu: Od -50 do 230
- Obrót panelu: Od -300 do 300
Co w zestawie?
W przypadku monitorów w pudełku rzadko znajdujemy coś ponad to, co jest potrzebne do poprawnego uruchomienia urządzenia. Tak jest i tym razem. Dlatego też w zestawie możemy znaleźć monitor w postaci trójczęściowej konstrukcji (ekran, ramię, podstawka), kabel zasilania i kable HDMI 2.0 i DisplayPort 1.2. Pudełko zawiera również książeczkę gwarancji i krótką instrukcję obsługi monitora.
Wygląd i wykonanie
Monitor AOC 25G3ZM/BK składa się z trzech osobnych części. Chodzi tu o podstawkę, ramię i ekran. W przypadku podstawki możemy powiedzieć o dwóch podłużnych „pałeczkach”, które przecinają się ze sobą tworząc „X”, z dłuższymi częściami z przodu i krótszymi z tyłu.
Przednie części podstawy wystają na 28 centymetrów, podczas gdy tylnie na zaledwie 6,5 centymetrów od ramienia. Na pierwszy rzut oka widać, że podstawka wykonana jest z tworzywa sztucznego o czarnym kolorze, lecz patrząc od spodu, można zauważyć, że została wzmocniona metalowymi elementami, a z ramieniem łączy się solidną, metalową śrubą.
Ramię ma długość 36,5 cm, bez wliczania w to podstawki. Mniej więcej na jego środku możemy zobaczyć wycięty okrąg, który może w ostateczności posłużyć za organizer kabli. Tak jak w przypadku podstawki, z zewnątrz mamy do czynienia z plastikiem, lecz jest ono na tyle ciężkie, że śmiało można założyć iż również jest w środku wzmocnione metalem.
W górnej części ramienia znajduje się mechanizm, na którym zamontowany jest monitor. Jest on konstruowany w taki sposób, by ciągle napierać w górę. Waga monitora równoważy tę siłę, dzięki czemu możemy obniżyć jego pozycję.
Warto zwrócić uwagę na to, że monitor AOC 25G3ZM/BK jest modelem niemal bezramkowym. Jednie u dołu znajduje się grubsza ramka, na której możemy znaleźć przyciski do obsługi ustawień monitora. Pozostałe trzy ramki są niemal niewidoczne.
Menu i obsługa
O ile nie jest to monitor premium z dedykowanym menu i pilotem, jesteśmy skazani na rozwiązanie, które AOC stosuje w pozostałych swoich modelach. To moim zdaniem nie należy do najlepszych i najwygodniejszych.
Pod spodem dolnej ramki znajduje się pięć przycisków. Jednym z nich jest włącznik ze specjalną diodą, lecz nas teraz będą interesowały pozostałe cztery. Znajduje się tu przycisk aktywacji menu, oraz jednocześnie „zatwierdź”, gdy już znajdujemy się w opcjach. Następne guziki są kierunkowe i umożliwiają nawigację po menu. Na koniec mamy jeszcze przycisk „wstecz”.
Menu w AOC 25G3ZM/BK wyświetla się z dołu ekranu i ma kształt prostokąta. Interfejs zawiera kilka kluczowych ustawień jak kolory, luminacja, wzmocnienie obrazu, OSD, PIP, opcje gamingowe i ekstra.
Interfejs nie jest do końca przejrzysty. Nie wszystkie zakładki są od razu odblokowane i trzeba po kolei klikać i odznaczać, by dowiedzieć się, w jaki sposób je aktywować. Samo poruszanie się po menu również jest dość toporne.
Ekran
Teraz pora, by przejść do najważniejszej części monitora, czyli ekranu. W przypadku AOC 25G3ZM/BK mamy do czynienia z panelem Fast VA w rozdzielczości Full HD o przekątnej 24,5 cala. Ważną jego cechą jest możliwość odświeżania obrazu z częstotliwością 240 Hz, a jego podświetlenie może działać w trybie stroboskopowym. Warto zaznaczyć, że monitor nie jest zakrzywiony.
Producent podał, że typowa jasność dla AOC 25G3ZM/BK to 300 cd/m2. Niestety, po sprawdzeniu okazało się, że jest słabiej. Środek ekranu jest jego najjaśniejszym punktem i udało mi się tam zmierzyć najlepszym wypadku 292 nity. Można zauważyć też sporą różnicę między najjaśniejszą a najsłabiej oświetloną częścią monitora. W tym drugim przypadku są to 243 nity. Na szczęście nie było to dla mnie problemem w codziennym użytkowaniu, lecz muszę przyznać, że w trakcie testów pogoda była ponura i promienie słoneczne nie padały na ekran.
258 cd/m2 | 278 cd/m2 | 270 cd/m2 | 276 cd/m2 | 256 cd/m2 |
253 cd/m2 | 284 cd/m2 | 292 cd/m2 | 276 cd/m2 | 254 cd/m2 |
243 cd/m2 | 269 cd/m2 | 264 cd/m2 | 260 cd/m2 | 251 cd/m2 |
Natomiast potwierdziła się informacja o doskonałym odzwierciedleniu kolorów, szczególnie jeżeli weźmiemy pod uwagę paletę sRGB. Odwzorowanie w tym wypadku wynosi 100%, choć podczas kilku testów zdarzył się wynik 99,9%. Nie najgorzej wygląda to w przypadku innych popularnych gamutów, jak Adobe RGB (83,5%) i DCI-P3 (81%).
Temperatura bieli | Pokrycie gamy | Objętość gamy |
6361K |
100% sRGB 83,5% Adobe RGB 81,0% DCI-P3 |
132,5% sRGB 91,3% Adobe RGB 93,8% DCI-P3 |
Obraz wyświetlany przez AOC 25G3ZM/BK jest ostry i mocny kontrast widać gołym okiem. Do tego kolory są bardzo żywe, a technologia Motion Blur Reduction sprawia, że ruchomy obraz jest dodatkowo wyostrzony dzięki podświetleniu stroboskopowemu. Polega to na wyświetlaniu dodatkowej czarnej klatki obrazu między właściwymi klatkami i sprawdza się zaskakująco dobrze.
Warto wspomnieć, że urządzenie zostało zaopatrzone w kilka autorskich technologii AOC. Mowa tu o przydatnych rozwiązaniach AOC Dial Point oraz AOC Frame Counter. Pierwsze z nich umożliwia wyświetlenie celownika na ekranie, a drugie pokazuje liczbę wyświetlanych klatek na sekundę bez konieczności korzystania rozwiązań programowych. 25G3ZM/BK wspiera technologię synchronizacji wyświetlania Adaptive-Sync w zakresie od 48 do 240 Hz.
Podsumowanie
Wielu producentów w ostatnim czasie stawia na uniwersalność, by ich urządzenia doskonale nadawały się nie tylko do codziennego użytkowania, lecz również do grania i pracy. Sprawia to, że monitory są zaopatrzone w funkcje, z których wiele osób nigdy nawet nie skorzysta.
Na szczęście, w przypadku AOC 25G3ZM/BK producent postanowił stworzyć monitor skierowany do sprecyzowanego odbiorcy. Jest nim gracz i to najlepiej, jeśli interesuje się e-sportem i grami kompetytywnymi, w których będzie mógł wycisnąć maksimum potencjału omawianego urządzenia.
AOC 25G3ZM/BK nie posiada wbudowanych głośników. Producent najwidoczniej założył, że skoro jest to monitor gamingowy z nastawieniem na gry sieciowe, użytkownicy będą zwykle korzystać z niego ze słuchawkami na uszach. Muszę szczerze przyznać, że uważam, że to dobrze. Głośniki w monitorach zwykle nie są najlepszej jakości i przyćmiewają je nawet najtańsze głośniki Bluetooth.
AOC 25G3ZM/BK kosztuje 1109 złotych, co moim zdaniem nie jest wygórowaną ceną za monitor o tej jakości. Urządzenie zostało zaopatrzone w panel Fast VA i oferuje wysoki kontrast oraz częstotliwość odświeżania na poziomie 240 Hz. Te cechy w połączeniu szybkim czasem reakcji 1 ms GtG i 0,5 ms MPRT sprawiają, że AOC 25G3ZM/BK doskonale sprawdza się w przypadku gier sieciowych, nastawionych na szybką reakcję.
Jakby tego było mało, urządzenie zostało zaopatrzone w kilka przydatnych technologii gamingowych, jak np. Motion Blur Reduction. Na dokładkę mamy tu kilka trybów HDR i bardzo dobre odwzorowanie barw palety sRGB.
Nie jest to jednak urządzenie idealne. Już wcześniej wspominałem o tym, że rzeczywista jasność ekranu jest nieco niższa niż deklaruje to producent. Co więcej, różnice między najjaśniejszym i najciemniejszym punktem sięgają nawet 17%. O ile późną jesienią niska jasność nie jest problemem, tak w lecie promienie słoneczne mogłyby uniemożliwić komfortowe korzystanie z tego monitora.
Ocena: 8/10
Wady:
- Niska jasność ekranu
- Toporne i mało intuicyjne menu ustawień
Zalety:
- Szybkie czasy reakcji
- Wysoki kontrast
- Świetne odwzorowanie palety barw sRGB
- Odświeżanie 240 Hz