BenQ TK810 - wszystkomający projektor do domowych rozrywek


W ubiegłym roku swoją premierę miał projektor BenQ TK810, zapewniający obraz 4K HDR, łączność Wi-Fi i Bluetooth oraz pracujący pod kontrolą oprogramowania bazującego na systemie Android. Urządzenie to trafiło do moich testów, dzięki czemu mogłem mu się przyjrzeć nieco bliżej.

Marian Szutiak (msnet)
7
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
BenQ TK810 - wszystkomający projektor do domowych rozrywek

Z rozrywek, takich jak filmy i inne materiały wideo czy gry, można korzystać przy użyciu telewizora lub monitora. Ja jednak wolę zestaw złożony z projektora i ekranu, który można zwinąć, dzięki czemu nie stanowi stałego elementu wystroju salonu (czy innego pomieszczenia).

Dalsza część tekstu pod wideo

Obecnie używam kilkuletniego modelu firmy BenQ W1070+, jednak potrafi on wyświetlić obraz o rozdzielczości do 1080p, a o technologii HDR można zapomnieć. Chętnie więc zgodziłem się do przetestowania urządzenia, które oferuje rozdzielczość 4K, ma HDR, jaśniejszą lampę oraz kilka innych ciekawych dodatków. A jak to wszystko sprawdziło się w codziennym użytkowaniu, tego dowiesz się z poniższej recenzji, do której przeczytania i komentowania zapraszam.

BenQ TK810 - wszystkomający projektor do domowych rozrywek

Specyfikacja projektora:

  • Obudowa z tworzywa sztucznego, kolor biały z czarnym przodem,
  • Wymiary: 380 x 263 x 127 mm, masa: 4,2 kg,
  • Technologia wyświetlania: DLP,
  • Rozdzielczość: 4K UHD (3840 x 2160 pikseli), proporcje 16:9,
  • Jasność: 3200 ANSI Lumenów,
  • Współczynnik kontrastu (FOFO): 30000:1,
  • Wyświetlane kolory: 1,07 mld (30 bitów),
  • Źródło światła: lampa,
  • Żywotność źródła światła: 4000 godzin (tryb normalny), 10000 godzin (ekonomiczny), 15000 godzin (SmartEco),
  • Współczynnik projekcji: 1,48 – 1,62 (100” @ 3,29 m),
  • Zoom: 1,1x,
  • Regulacja zniekształcenia trapezowego: 1D (automatyczny), w pionie ±30°,
  • Przesunięcie projekcji (offset): 100%,
  • Rozmiar czystego obrazu (przekątna): 40” – 200”,
  • Rozmiar obrazu: 30” – 300”,
  • Odświeżanie poziome: 15 kHz – 135 kHz, pionowe: 23 Hz – 120 Hz,
  • Tryby obrazu: Jasny / Salon / Kino / Sport / 3D / Użytkownika 1 / HDR / HLG,
  • Koło kolorów: 4-segmentowe (RGBW), prędkość w 2D: 96 Hz, 100 Hz, 120 Hz, 3D: 120 Hz,
  • Pokrycie barw: 92% Rec.709,
  • Wbudowany głośnik 5 W,
  • Złącza: 2 x HDMI (2.0b/HDCP2.2), USB-A (zasilanie 5V/2,5A), USB-A (Media Reader, aktualizacja firmware), miniUSB (serwisowe, aktualizacja firmware), audio Jack 3,5 mm, SPDIF, RS232, trigger 12 V DC (Jack 3,5 mm), 2 x odbiornik IR (przód + góra), gniazdo zasilania GSD3, Kensington Lock,
  • Łączność bezprzewodowa: WiFi 802.11b/g/n/ac 2,4/5 GHz,
  • Funkcje specjalne: HDR, upłynniacz ruchu (MEMC), CinemaMaster Video+, CinemaMaster Audio+2, LumiExpert,
  • Kompatybilność z HDTV: 720p 50/60fps, 1080i 50/60fps, 1080p 24/25/30/50/60fps, 2160p 23/24/25/30/60fps, kompatybilność z trybem 3D (do 1920 x 1080 pikseli),
  • Zasilanie: AC 100 – 240 V (50/60 Hz),
  • Pobór mocy: 350 W (maksymalnie), 340 W (normalnie), 280 W (Eco), 0,5 W (tryb czuwania),
  • Hałas w trybie cichym: 32 dB (typowy), 30 dB (Eco),
  • Temperatura robocza: 0 - 40°C,
  • Cena producenta: 1199 euro.

Zestaw testowy

W szarym, kartonowym pudełku, oprócz projektora znalazły się również niezbędne akcesoria: przewód zasilający oraz pilot zdalnego sterowania. Podczas testów korzystałem z z ekranu Elite Screens o przekątnej 2 m.

BenQ TK810 - wszystkomający projektor do domowych rozrywek
BenQ TK810 - wszystkomający projektor do domowych rozrywek


Wygląd projektora, ergonomia

BenQ TK810 to projektor, który ma identyczne wymiary i niemal identyczny wygląd, jak testowany przeze mnie jakiś czas temu projektor BenQ W2700. Oba urządzenia też ważą tyle samo, 4,2 kg. To sporo, jeśli chciałoby się projektor przenosić ciągle z miejsca na miejsce, ale w sumie nie do tego ten sprzęt został stworzony.

Testowany projektor, podobnie jak wiele mu podobnych urządzeń, możemy postawić na płaskiej (w miarę) powierzchni, wykorzystując do tego trzy regulowane nóżki, znajdujące się na spodzie. Projektor ma też otwory do powieszenia na przykład pod sufitem (tak sam używałem tego projektora). I tu od razu warto wspomnieć, że na spodniej stronie BenQ TK810 ma wybrzuszenie, obok którego jest jeden z trzech otworów służących do przykręcenia „wieszaka”. W przypadku tego, który ja mam, uniemożliwia to prawidłowe (równe) przykręcenie urządzenia (u mnie pomogła mała, gumowa piłka).

BenQ TK810 - wszystkomający projektor do domowych rozrywek

Po przeciwnej stronie znajdziemy przyciski służące do sterowania projektorem, diody pokazujące stan urządzenia, a także – za odsuwaną klapką – pokrętła zoomu i ostrości. Jest tu również jeden z dwóch odbiorników podczerwieni, do którego trafiają sygnały z pilota zdalnego sterowania. Drugi odbiornik IR jest z przodu.

BenQ TK810 - wszystkomający projektor do domowych rozrywek
BenQ TK810 - wszystkomający projektor do domowych rozrywek

Boki projektora to przede wszystkim kratki wentylacyjne, czyli wloty i wyloty powietrza do systemu chłodzącego lampę. Na prawym boku zostało też umieszczone gniazdo Kensington Lock, dzięki któremu możemy zabezpieczyć urządzenia przed kradzieżą. Z tyłu z kolei mamy wszystkie gniazda i porty. Patrząc od lewej są to: trigger 12 V, RS-232, miniUSB, USB-A 3.0 (Media Reader), HDMI 1, HDMI 2, USB-A (2,5 A), SPDIF oraz audio Jack 3,5 mm. Poniżej umieszczono gniazdo zasilania. Układ ten jest identyczny, jak w modelu W2700. Na tylnym panelu projektora znajdują się także wyloty wbudowanego głośnika.

BenQ TK810 - wszystkomający projektor do domowych rozrywek
BenQ TK810 - wszystkomający projektor do domowych rozrywek


W zestawie z projektorem jest pilot zdalnego sterowania. Nareszcie jest on zgodny ze współczesnymi trendami, czyli ma wygodny dla ręki kształt oraz nie straszy nadmiarem przycisków i dziwnym podświetleniem (pilot od mojego BenQ W1070+ świeci na czerwono). Pilot ma wbudowany mikrofon, dzięki czemu możemy skorzystać z głosowego wyszukiwania w YouTube.

BenQ TK810 - wszystkomający projektor do domowych rozrywek
BenQ TK810 - wszystkomający projektor do domowych rozrywek


Używanie projektora

Swoją przygodę z BenQ TK810 dobrze jest zacząć od ustawienia urządzenia w odpowiednim miejscu. Ponieważ projektor umożliwia dokonanie jedynie pionowej korekcji zniekształceń trapezowych (także automatycznie), należy go umieścić tak, by oś optyczna obiektywu znajdowała się dokładnie w połowie szerokości ekranu. W innym przypadku górna i dolna krawędź wyświetlanego obrazu nie będą do siebie równoległe i tego nie naprawimy za pomocą ustawień. Szkoda też, że nie ma tu funkcji Lens Shift, jak w W2700 czy moim W1070+.

Kolejny ważny krok, to wybór źródła obrazu. Tu do dyspozycji mamy dwa porty HDMI (jeden z funkcją ARC), port USB, a także funkcje bezprzewodowe i funkcje smart. Połączenie z telefonem testowałem za pomocą smartfonu z Androidem. Na jego pokładzie należy zainstalować aplikację InstaShare, dzięki czemu można przesłać obraz z telefonu na projektor, ale także z projektora na telefon. To ostatnie nie zawsze zadziała – jeśli podczas testów projektor odbierał na przykład obraz przez HDMI, na ekranie telefonu widziałem tylko czarny ekran z kilkoma kontrolkami i mogłem go używać jako touchpada do poruszania kursorem po ekranie. BenQ TK810 ma też wbudowanego klienta Chromecasta, co można wykorzystać do przesłania obrazu na przykład z komputera. Jest też wsparcie dla Airplay. Projektor nie był jednak wykrywany jako ekran bezprzewodowy przez system Windows 10 na laptopie - szkoda.

BenQ TK810 - wszystkomający projektor do domowych rozrywek

BenQ TK810 pracuje pod kontrolą oprogramowania Aptoide TV, bazującego na Androidzie. Dzięki temu, przynajmniej teoretycznie, można tu skorzystać z aplikacji androidowych, takich na przykład jak Netflix czy YouTube. Ich źródłem może być sklep Aptoide TV lub pliki APK. Niestety, aplikacje w sklepie są mocno przestarzałe i na ogół nie działają prawidłowo. O ile Netflix pozwalał mi na oglądanie zasobów tego serwisu (ale tylko w niskiej rozdzielczości), o tyle aplikacja Amazon Prime pokazywała błąd przy próbie obejrzenia czegokolwiek, a aplikacja (TVN) Player wysypywała się tuż po uruchomieniu.

Najlepiej działał YouTube, ale tu dała o sobie znać zbyt mała wydajność podzespołów projektora (prawdopodobnie). O odtworzeniu filmu 8K mogłem zapomnieć (zamiast filmu był nieruchomy obraz), natomiast przy materiałach 4K widać było przycięcia. Dodam tylko, że korzystałem z łącza internetowego o przepustowości 600 Mb/s, więc nie ono było tu winowajcą.

BenQ TK810 - wszystkomający projektor do domowych rozrywek

Jeśli natomiast chodzi o aplikacje instalowane z plików APK, to najnowszy YouTube pokazał przy uruchomieniu komunikat o braku potrzebnych usług Google, natomiast aplikacja Player i Prime Video również nie pozwoliły na oglądanie wideo, ponieważ kończyły działanie już na początku odtwarzania.

Z mojego punktu widzenia testowany projektor mógłby nie mieć możliwości korzystania z wymienionych powyżej aplikacji, co nie zmniejszyłoby za bardzo jego użyteczności, ale na pewno podniosło moją ocenę końcową. BenQ się tu zdecydowanie nie popisał.

Podobnie, jak to miało miejsce w przypadku BenQ W2700, także i tu czas przełączania się między trybami z HDR i bez HDR trwa długo. Na szczęście w tym przypadku nigdy nie skończyło się to zwróceniem błędu przez podłączony do HDMI odtwarzacz, jak w przypadku W2700.

BenQ TK810 jest cichy. Siedząc bezpośrednio pod nim podczas oglądania filmu czy grania, w zasadzie nie słyszałem jego szumu. Nawet gdy przyciszyłem wszystkie dźwięki, słyszałem głownie znajdujący się niedaleko oczyszczacz powietrza, działający na niskich obrotach. Nie mogłem też zmierzyć natężenia dźwięku generowanego przez wentylator projektora, ponieważ głośniejsze było otoczenie.

Podczas testów nie miałem większych problemów ze znalezieniem odpowiedniej opcji w ustawieniach projektora. No może poza językiem polskim, którego tu nie ma. Projektorem można sterować również za pomocą aplikacji BenQ Smart Control na telefonie.

BenQ TK810 - wszystkomający projektor do domowych rozrywek
BenQ TK810 - wszystkomający projektor do domowych rozrywek
BenQ TK810 - wszystkomający projektor do domowych rozrywek


Jakość obrazu

Jak przystało na współczesny projektor, BenQ TK810 wyświetla obraz o maksymalnej rozdzielczości 3840 x 2160 pikseli. Jego jakość stoi na wysokim poziomie, aczkolwiek test jakości wyświetlanych kolorów nie dał najlepszych rezultatów. W zależności od wybranego trybu wyświetlania obrazu, średnia wartość wskaźnika ∆E 2000 mieściła się w zakresie od 8,8 (Cinema), poprzez 9,7 (Sports) i 9,8 (Living Room) do 14,2 (Bright). Dla porównania, w przypadku BenQ W2700 w trybie Cinema było 2,6, w podobnych warunkach. Czy przedstawione wyżej liczby mają jakieś znaczenie? Dla mnie nie. Kolory, choć nieidealnie według pomiarów, wciąż wyglądały bardzo dobrze. Według producenta, projektor wyświetla 92% kolorów z przestrzeni barw Rec.709. Nie zabrakło tu również obsługi technologii HDR i HLG, które polepszają wrażenia wizualne.

BenQ TK810 charakteryzuje się przyzwoitą jasnością, dzięki czemu można z niego komfortowo korzystać również przy świetle dziennym. Oczywiście nie wtedy, gdy promienie słoneczne padają prosto na ekran. Ale w pochmurne dni nie musiałem zasłaniać okien (wychodzą na południe). Obraz nawet wtedy był odpowiednio kontrastowy.

BenQ TK810 - wszystkomający projektor do domowych rozrywek

BenQ zastosował w tym modelu technologię LumiExpert, która automatycznie dostosowuje jasność obrazu do otoczenia, na przykład przyciemnienie w ciemnych pomieszczeniach. Może to pozytywnie wpłynąć na żywotność lampy. Cena nowej (BenQ 5J.JKC05.001) to prawie 1000 zł (za cały moduł lampy).

Wyświetlany przez testowany projektor obraz ma podobną ostrość w każdym miejscu ekranu. Nie zauważyłem różnic w tym zakresie między środkiem obrazu i jego krawędziami. Ułatwia to regulację ostrości, czego możemy dokonać za pomocą fizycznego pokrętła przy obiektywie.

Testowany projektor należy też pochwalić za świetne radzenie sobie z dynamicznymi scenami, na przykład w grach czy podczas oglądania wydarzeń sportowych. Ani razu nie zauważyłem tu efektu smużenia. Zastosowany tu został również upłynniacz ruchu (MEMC). TK810 to rzeczywiście model rozrywkowy, jak go przedstawia producent.

Geometria obrazu wyświetlanego przez BenQ TK810 jest poprawna, pod warunkiem jednak, ze odpowiednio ustawimy projektor względem ekranu. Jak już wcześniej wspomniałem, cyfrowo możemy skorygować tylko pionowe zniekształcenia trapezowe. Poziomych niestety nie. Innych zniekształceń geometrii obrazu, na przykład poduszkowych czy beczkowych, podczas testów nie zauważyłem.

BenQ TK810 - wszystkomający projektor do domowych rozrywek
BenQ TK810 - wszystkomający projektor do domowych rozrywek
BenQ TK810 - wszystkomający projektor do domowych rozrywek
BenQ TK810 - wszystkomający projektor do domowych rozrywek


Podsumowanie

BenQ TK810 to wszechstronny projektor. Doskonale nadaje się do domowych rozrywek, takich jak filmy i seriale, transmisje sportowe czy gry. Można go również z powodzeniem użyć w biurze lub podczas spotkania biznesowego, gdzie szczególnie przydatna może być wbudowana funkcja hotspotu, uwalniająca nas od kabli, szczególnie tam, gdzie nie ma dostępu do sieci Wi-Fi.

Testowane urządzenie wyświetla bardzo dobry jakościowo obraz, który jest wystarczająco jasny, by można było z niego komfortowo korzystać nawet przy świetle dziennym. Technologia LumiExpert z kolei zadba o to, by ten obraz automatycznie przyciemnić w ciemnym pomieszczeniu, co pozytywnie wpłynie na żywotność lampy. Nie bez znaczenia jest też wsparcie ze strony technologii HDR i HLG.

BenQ TK810 - wszystkomający projektor do domowych rozrywek

Zalety produktu BenQ to obecność wbudowanego Wi-Fi 2,4/5 GHz czy łączności Bluetooth, dzięki której podłączymy do urządzenia zewnętrzne głośniki bezprzewodowe. To również bogactwo i różnorodność złączy oraz możliwość skorzystania z wielu źródeł obrazu. Projektor pracuje pod kontrolą Androida i obsługuje aplikacje stworzone z myślą o tym systemie, takie choćby jak klienty popularnych serwisów VOD. Szkoda tylko, że aplikacje te nie działają na tym urządzeniu najlepiej, o ile w ogóle działają.

A skoro już przy wadach jesteśmy, minus należy się dla BenQ za nieprzemyślane rozmieszczenie otworów służących na przykład do podwieszenia projektora pod sufitem czy brak korekcji poziomych zniekształceń trapezowych. Nie każdy ma możliwość umieszczenia projektora względem ekranu tak, by ta funkcja nie była potrzebna. Są też inne minusy, których listę zamieściłem poniżej.

Projektor BenQ TK810 można kupić w Polsce już od około 5600 zł. Biorąc pod uwagę wady i zalety urządzenia, cena jest atrakcyjna.

Ocena końcowa: 8/10

BenQ TK810 - wszystkomający projektor do domowych rozrywek

Wady:

  • Nieprzemyślana lokalizacja otworów służących na przykład do podwieszenia projektora pod sufitem,
  • Brak funkcji Lens Shift,
  • Brak interfejsu w języku polskim,
  • Brak korekcji poziomych zniekształceń trapezowych,
  • Długie przełączanie się na tryb 4K HDR,
  • Problemy z aplikacjami (Netfix, YouTube, Prime Video, Player).

Zalety:

  • Estetyczny wygląd, wysoka jakość wykonania,
  • Wszystkie trzy nóżki z regulacją wysokości,
  • Bogactwo portów do podłączania urządzeń zewnętrznych, trigger 12 V, łączność bezprzewodowa,
  • Funkcja ARC,
  • Wysoka jakość obrazu, 4K, HDR i HLG, 120 Hz,
  • Brak smużenia w grach,
  • Duża jasność, automatyczna regulacja jasności,
  • Niski poziom hałasu,
  • Pilot zdalnego sterowania zgodny ze współczesnymi trendami, 
  • Skuteczna automatyczna regulacja zniekształcenia trapezowego (tylko pionowego),
  • Dobry stosunek jakości do ceny.

Galeria zdjęć projektora