Epson EF-100W - test małego projektora, który łatwo zabrać ze sobą
Gdy musimy zostać w domu, przydatne są wszelkie rozwiązania, które pozwolą nam spędzić ten czas w przyjemniejszy sposób. Jednym z nich jest projektor dający nam namiastkę kina w naszych czterech ścianach. Jednym z takich urządzeń jest Epson EF-100 W, który możemy z łatwością przenosić z pomieszczenia do pomieszczenia, w zależności od potrzeb. Jak ten mały projektor sprawuje się w codziennym użytkowaniu? Tego dowiecie się z poniższej recenzji, do której przeczytania i komentowania zapraszam.

Specyfikacja projektora:
- Obudowa z tworzywa sztucznego, kolor biały,
- Wymiary: 210 x 230 x 92 mm, masa: 2,7 kg,
- Technologia wyświetlania: 3LCD, migawka RGB, polisilikonowa aktywna matryca TFT, 0,59 cala z C2 Fine,
- Korekcja obrazu: auto pionowo ±45°, ręcznie poziomo ±40°,
- Odwzorowanie kolorów: do 1,07 mld kolorów,
- Rozdzielczość: 1280 x 800, proporcje: 16:10,
- Jasność (ANSI): 2000 lumenów,
- Kontrast: 2500000:1
- Źródło światła: laser, żywotność: 12000 godzin (100% jasności) lub 20000 godzin (50% jasności),
- Przetwarzanie wideo: 10 Bit,
- Częstotliwość odświeżania pionowego 2D: 100-120 Hz,
- Stosunek projekcji: 1,04-1,40:1,
- Zoom: cyfrowy, 1,35x,
- Rozmiar projekcji (przekątna): 30-150 cali,
- Odległość wyświetlania: 1,34-1,81 m, zoom 1,35x (cyfrowy),
- Odległość ogniskowa: 13,53 mm,
- Ostrość: ręcznie,
- Obiektyw: optyczny,
- Przesunięcie: 10:1,
- Porty: 1 x audio 3,5 mm, 1 x HDMI, 1 x USB 2.0 typu A (zasilania urządzeń podłączonych do HDMI), 1 x USB 2.0 typu B (złącze serwisowe),
- Łączność: Bluetooth,
- Szum: 29 dB w trybie normalnym, 26 dB w trybie ekonomicznym,
- Interfejs w języku polskim,
- Wbudowany głośniki: 5 W,
- Pilot zdalnego sterowania,
- Zużycie energii: 172 W, 115 W w trybie ekonomicznym, 0,4 W w trybie czuwania,
- Odprowadzanie ciepła: 584,8 BTU/h (max),
- Cena producenta: 4076,21 zł.
Zestaw testowy
Zestaw testowy składał się z projektora Epson EF-100W w kolorze białym, z białym przewodem zasilającym i czarnym pilotem zdalnego zasilania. Do projektora dołączona był również krótki przewód z wtyczkami USB-A na jednym końcu i microUSB na drugim, a także szczegółowa, wielojęzyczna (w tym po polsku) instrukcja obsługi na płycie CD (ktoś jeszcze używa płyt?). Podczas testów korzystałem z ekranu Elite Screens o przekątnej 2,2 m oraz systemu audio w układzie 9.1.
Wygląd urządzenia, ergonomia
Epson EF-100W to lekko zaokrąglony na niektórych krawędziach prostopadłościan, który ma stosunkowo kompaktowe rozmiary i niską masę, dzięki czemu projektor ten nadaje się do przenoszenia z miejsce na miejsce. Pomagają w tym również duże możliwości ustawiania geometrii obrazu, o czym więcej będzie w dalszej części recenzji. Obudowa urządzenia została wykonana z przyjemnego w dotyku plastiku i ma chropowatą powierzchnię, dzięki czemu urządzenie nie wyślizguje się z ręki. Dodatkowo, całość wygląda estetycznie.



Przód urządzenia to jeden duży wlot powietrza z małym wycięciem, w którym mieści się najważniejszy element projektora – obiektyw. Obok niego został umieszczony odbiornik zdalnego sterowania. Z obiektywem połączone jest pokrętło regulacji ostrości, do którego dostaniemy się od góry. Na górnym panelu są również przyciski: zasilania, głośności oraz regulacji geometrii obrazu w poziomie.
Z tyłu projektora, pod zdejmowanym panelem pokrytym materiałową siatką, znajdziemy porty HDMI oraz USB. Jest tak wystarczająca ilość miejsca, by na przykład zmieścić tam mikrokomputer podłączany do złącza HDMI i zasilany ze złącza USB. Z tyłu znajduje się również drugi odbiornik zdalnego sterowania oraz głośnik.
Dodatkowy, mały wlot powietrza znajduje się na lewym boku (patrząc od strony tylnego panelu). Towarzyszy mu otwór zabezpieczający Kensington Lock. Na prawym boku umieszczono otwory wyprowadzania powietrza z wentylatora, gniazdo zasilania, wgłębienie do przeprowadzenia kabla HDMI oraz, pod małą klapką, gniazdo audio Jack 3,5 mm.
Projektor marki Epson możemy położyć pionowo, korzystając z nóżek na tylnej klapie, a także poziomo, używając trzech nóżek na spodzie obudowy – dwie z nich da się odkręcić, a otrzymane w ten sposób otwory (razem z jeszcze jednym) można wykorzystać do powieszenia monitora pod sufitem. Trzecia nóżka jest wysuwana nóżka, dzięki czemu możemy unieść przód projektora o około 3 centymetry. Na spodzie jest także klapka dająca dostęp do filtru powietrza.
Producent podaje, że poziom hałasu wynosi 29 dB w trybie normalnym i jeszcze mniej w trybie ekonomicznym. Dane te zgadzają się z rzeczywistością. Gdy jednak przełączymy jasność na 100% lub blisko tego, na przykład włączając tryb Jasne Kino, urządzenie robi się znacznie głośniejsze. Hałas powodowany przez projektor sięga 43 dB w odległości około 1 m od niego i wzrasta do 55 dB w jego bezpośrednim sąsiedztwie.
Używanie projektora
Przygotowanie projektora do pracy jest bardzo proste. Wystarczy podłączyć źródło obrazu do portu HDMI i włączyć urządzenie przyciskiem zasilania na obudowie lub na pilocie zdalnego sterowania. Źródłem obrazu może być w zasadzie każde urządzenie z portem HDMI (lub z nim kompatybilnym), takie jak sprzęt kina domowego, komputer czy też sprzęt typu Google Chromecast lub mikrokomputer w formie pendrive’a. Te ostatnie możemy zasilać przy użyciu portu USB-A projektora, korzystając z dołączonego przewodu lub zastępując go innym, gdy na przykład wymagana jest wtyczka USB-C.
Interfejs projektora sprowadza się do menu ustawień, po którym poruszamy się za pomocą pilota zdalnego sterowania. Składa się ono z czterech zakładek, w których poszczególne opcje zostały dosyć logicznie podzielone, dlatego nie powinniśmy mieć większych problemów ze znalezieniem tego, czego szukamy. Pierwsza zakładka służy do ustawiania obrazu. W tym miejscu zmieniamy takie parametry, jak jasność czy nasycenie kolorów, a także kształt obrazu.
W drugiej zakładce znajdziemy pozostałe ustawienia, dotyczące między innymi dźwięku. Projektor Epson EF-100W ma własny głośnik, ale bardzo mały. Lepiej jest więc skorzystać z innych głośników. W moim przypadku był to zestaw kina domowego 9:1 – sygnał bezpośrednio ze wzmacniacza, z pominięciem projektora, ponieważ ten nie obsługuje technologii ARC (Audio Return Channel). Można też użyć głośników podłączonych do projektora przewodowo (gniazdo Jack 3,5 mm) lub bezprzewodowo (Bluetooth). W tym ostatnim przypadku nie miałem żadnych problemów ze skorzystaniem z tego łącza.
Pod hasłem Instalacja kryją się między innymi ustawienia geometrii obrazu. Na plusa zasługuje możliwość jej regulacji zarówno w pionie (to ustawia się również automatycznie), jak i poziomie. W tym miejscu zmienimy też poziom zoomu cyfrowego (do 1,35x). Trochę kombinowania i można dopasować obraz do każdej sytuacji.
Epson EF-100W ma też funkcję Łącze HDMI, dzięki któremu projektor może na przykład wyłączyć podłączone do niego źródło obrazu, a włączenie urządzenia będącego źródłem obrazu może jednocześnie spowodować włączenie projektora.
Testowany projektor marki Epson niestety nie umożliwia bezprzewodowego przesłania obrazu ze źródła. Łączność Bluetooth służy tylko do podłączenia głośników zewnętrznych. Szkoda też, że nie można podłączyć do portu USB na przykład pendrive'a. To znaczy można, ale projektor nie odczyta jego zawartości i nie pokaże. Szkoda - zyskała by na tym jego przenośność.
Jakość obrazu
Epson EF-100W wyświetla obraz o rozdzielczości 1280 x 800, czyli bardzo małej. To jedna z największych wad tego urządzenia, która dosyć mocno rzuca się w oczy, szczególnie przy oglądaniu statycznych obrazów, w tym napisów. Teksty pisane małą czcionką są wręcz nieczytelne. Niska rozdzielczość wpływa również na komfort oglądania filmów lub grania.
Także z ostrością obrazu w testowanym urządzeniu było coś nie tak. Nie była ona jednorodna. Jeśli ustawiłem obraz tak, by był ostry w jakimś miejscu (na przykład na środku), to wraz z oddalaniem się od tego miejsca, obraz staje się coraz bardziej nieostry. Różnica w ostrości nie jest bardzo duża, ale łatwo ją zauważyć.
Przenośny projektor marki Epson oferuje 4 predefiniowane tryby koloru, z których każdy możemy dopasować do własnych preferencji. Z tych gotowych najlepiej wygląda Jasne Kino. Jeśli chodzi o poprawność wyświetlanych kolorów, to zbadanie tego aspektu z użyciem kolorymetru pokazało, że średnia wartość współczynnika ΔE 2000 wynosi 3,0, czyli jest całkiem nieźle. Najmniejsza średnia wartość dotyczyła koloru białego (2,7), największa – niebieskiego (6,4) i czerwonego (6,3). Kolory są poza tym dobrze wyrównane, a aberracja chromatyczna jest niewidoczna.
Geometria wyświetlanego obrazu wydaje się być poprawna. Linie poziome i pionowe rzeczywiście takimi są (po odpowiednim ustawieniu projektora). Wąskich linii umieszczonych blisko siebie również jest dobrze, o ile nie skorzystamy z korekcji geometrii obrazu. Wtedy obraz się nieco psuje, co pokazują zdjęcia poniżej. Taki stan rzeczy wynika przede wszystkim z niskiej rozdzielczości wyświetlanego obrazu i tego, że korekcja geometrii jest tylko cyfrowa, podobnie jak zoom.
Testowany projektor przy wyświetlaniu obrazu korzysta z technologii obrazu, która przegrywa z DLP czernią, która jest bardziej szara niż czarna. Za to wyświetlany obraz jest bardzo jasny, co przydaje się szczególnie przy korzystaniu z projektora w dzień. Także na kontrast nie można narzekać, jeśli przymkniemy oko na czerń.
Podsumowanie
Epson EF-100W to projektor laserowy o kompaktowych rozmiarach, dzięki czemu można go łatwo przenosić z miejsca na miejsce. Urządzenie wyświetla niezły pod wieloma względami obraz: ma on ładne kolory, niezły kontrast i – przede wszystkim – wysoką jasność. Łatwo można też dopasować wyświetlany obraz do ekranu, za co odpowiadają dostępne ustawienia geometrii w poziomie i w pionie, a także cyfrowe powiększenie do 1,35x.
Najważniejszą wadą projektora jest jego bardzo niska rozdzielczość. To zaledwie 1280 x 800 pikseli, co – niestety – rzuca się w oczy przy oglądaniu filmów czy graniu, a także wyświetlaniu innych treści. W testowanym przeze mnie egzemplarzu był też problem z utrzymaniem jednolitej ostrości obrazu na całej powierzchni.
Projektor Epson EF-100W można obecnie kupić w niektórych sieciach handlowych za 3499 zł, czyli o ponad 500 zł taniej niż w sklepie na stronie Epson.pl. To wciąż według mnie zbyt wysoka cena za ten sprzęt, dlatego moja ocena końcowa nie może być wyższa. Gdyby było tu FullHD, ocena byłaby o 3 stopnie wyższa.
Ocena końcowa: 5,5/10
Ocena wzrosłaby do 8/10, gdyby projektor oferował rozdzielczość FullHD przy podobnej cenie.
Wady:
- Pełna instrukcja obsługi dołączona na płycie CD, wersji online nie udało mi się łatwo znaleźć,
- Niska rozdzielczość obrazu,
- Brak możliwości odtworzenia plików z pamięci USB,
- Problemy z jednolitą ostrością obrazu na całej powierzchni.
Zalety:
- Estetyczny wygląd,
- Kompaktowe rozmiary,
- Trwałe źródło światła (laser),
- Dodatkowe zasilanie do dongli HDMI,
- Sprawna częściowa autokorekcja geometrii obrazu, pełna korekcja ręczna,
- Wysoka jasność,
- Dobra jakość obrazu (jeśli pominiemy niską rozdzielczość).