DAJ CYNK

Huawei Band 4 - test opaski ze stałym pomiarem tętna i analizą snu

Mieszko Zagańczyk

Testy sprzętu

Ekran i obsługa

Na centralnym module opaski znajduje się kolorowy ekran TFT o przekątnej 0,96 cala i rozdzielczości 80 x 160 pikseli. Cóż, widziałem już wyświetlacze w opaskach o ładniejszym odwzorowaniu barw i trochę szkoda, że producent nie zdecydował się na wykorzystanie matrycy OLED. Może nie jest to najważniejsze w tego typu gadżetach, ale na pewno opaska prezentowałaby się lepiej, a tak trochę zniechęca przeciętnymi kolorami.

Obsługa Banda 4 odbywa się za pomocą dotyku na ekranie - przesuwając palcem ikony i stukając, możemy wybrać interesujące nas treści. Ciekawym rozwiązaniem jest dodatkowy, niewielki przycisk dotykowy, umieszczony pod ekranem. Aktywuje on wyświetlacz i pozwala w razie potrzeby wrócić z zakamarków menu do głównej tarczy z godziną. Bez dotknięcia przycisku ekran nie odblokuje się, co stanowi przydatne zabezpieczenie przed przypadkowym uruchomieniem niechcianych funkcji. Jest też oczywiście opcja włączenia ekranu po wykonaniu ruchu nadgarstkiem, co można również dezaktywować. Działa dosyć dobrze, czyli rzadko się zdarza, że ekran się nie włącza lub że aktywuje się bez potrzeby. 

Niestety, ekran ma jeszcze jedną słabość - dość łatwo go zarysować. W testowanym egzemplarzu pierwsze zadrapania pojawiły się już po kilku dniach. Słaby wynik, jak na urządzenie, które nosi się cały czas na sobie. 

Główny ekran, czyli odpowiednik smartwatchowej „tarczy zegara”, wyświetla czas, liczbę kalorii, przebyty dystans - itd., to się może oczywiście różnić w zależności od wybranej tarczy. W jednym z ciekawszych wzorów stworzonych przez producenta znalazło się nawet miejsce na informacje o pogodzie, więc nie można narzekać. 

Podobnie jak w innych opaskach, przewijanie w górę i w dół pozwala dotrzeć do innych opcji menu: krokomierza, tętna, informacji o śnie, menu ćwiczeń, powiadomień, a także ikony „Więcej”, gdzie znajduje się minutnik, stoper, wybór tarcz, opcja wyszukiwania telefonu oraz dodatkowe ustawienia ekranu. Jest więc wszystko to, co najważniejsze w opaskach. Czego nie widać w menu, to funkcja obsługi aparatu, która działa jedynie ze smartfonami Huawei. Gdy w sparowanym telefonie zostanie uruchomiony aparat, na ekranie opaski pojawia się przycisk pozwalający na zdalne robienie zdjęć.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News