Huawei, Xiaomi czy Garmin. Kto najlepiej zrobił inteligentną wagę?

Inteligentna waga nie jest Ci niezbędna. W ogóle uważam, że życie bez ważenia się jest przyjemniejsze. Czasem jednak warto wiedzieć, jakie parametry ma twój biologiczny robot i czy trzeba o niego dodatkowo zadbać.

Anna Rymsza (Xyrcon)
8
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Huawei, Xiaomi czy Garmin. Kto najlepiej zrobił inteligentną wagę?

Masa jest tylko jednym z tych parametrów i jak pewnie już wiesz, wcale nie jest najlepszym wskaźnikiem, czy jesteś dobrze zbudowany, czy bliżej ci do kluski z zasmażką. Powód jest prosty – mięśnie są znacznie cięższe niż tłuszcz przy tej samej objętości. Kaloryfer będzie cięższy niż oponka hodowana przez całą zimę. Obwód pasa się zmniejszy, tymczasem waga może wzrosnąć.

Dalsza część tekstu pod wideo

Dlatego przy monitorowaniu treningów warto mierzyć nie tylko masę ciała, ale i zawartość tkanki tłuszczowej. W pewnym wieku warto kontrolować skład ciała, by jak najwcześniej wykryć „cichego złodzieja kości”. Przy okazji możesz dowiedzieć się innych ciekawych rzeczy, o których nie myślisz na co dzień. W moim przypadku tak było z zawartością wody – jestem permanentnie odwodniona i muszę zacząć dolewać sobie wody do kawy.

Jeśli już postanowisz coś mierzyć, chyba nie będziesz tego zapisywać w notesie? Halo, mamy XXI wiek!

Sprawdzam 3 smartwagi

Tu do akcji wchodzą inteligentne wagi i towarzyszące im aplikacje. Przetestowałam nie jedną, ale aż trzy takie urządzenia z możliwością wysyłania danych do chmury. W szranki stanęły: 

  1. Huawei Body Fat Scale (AH100)
  2. Xiaomi Mi Body Composition Scale 2 (XMTZC05HM)
  3. Garmin Index (010-01591-11)

Dwie pierwsze kosztują obecnie około 100 zł (waga Xiaomi jest minimalnie droższa). Garmin Index to zupełnie inny kaliber zawodnika z całkiem inną metką.

Huawei Body Fat Scale

Huawei Body Fat Scale to mała i moim zdaniem bardzo ładna waga łazienkowa. Tafla szkła ma wymiary 30 na 30 cm i zaokrąglone rogi. Elektrody niezbędne do wykonania pomiarów są dyskretnie ukryte, przez co Huawei Body Fat Scale wygląda bardzo estetycznie. Do zasilania potrzebne są 4 baterie AAA.

Huawei, Xiaomi czy Garmin. Kto najlepiej zrobił inteligentną wagę?

Powierzchnia wagi znajduje się na wysokości 24 mm. Nóżki są wykończone sztywnym tworzywem, ale zapewniają świetną stabilność na kafelkach i panelach i mają odrobinę swobody, by rekompensować nierówności podłogi. Nie ma mowy o tym, by Huawei Body Fat Scale się wyślizgnęła, ale oczywiście lepiej nie stawać na niej mokrymi stopami.

Waga łączy się ze smartfonem przez Bluetooth i tam można obejrzeć większość parametrów pomiaru. Pod szkłem został jednak umieszczony biały wyświetlacz segmentowy. Podczas ważenia wskaże masę ciała i procentową zawartość tkanki tłuszczowej.

Huawei, Xiaomi czy Garmin. Kto najlepiej zrobił inteligentną wagę?

Synchronizacja z wagą: Huawei Health 

Aplikacja do obsługi tej wagi to Huawei Health. Jeśli masz smartfon Huawei lub Honor, prawdopodobnie ma też tę aplikację. Waga łączy się ze smartfonami przez Bluetooth. Proces parowania trzeba wykonać w aplikacji Huawei.

Korzystanie z Huawei Health wymaga logowania na konto Huawei ID, podobnie jak inne aplikacje powiązane z Huawei Media Services. W aplikacji możesz wskazać swój wzrost, wiek, płeć oraz określić cele – na przykład docelową wagę.

Po połączeniu trzeba ręcznie uruchamiać w aplikacji ważenie. Można po prostu wejść na wagę i poznać swoją masę, ale jeśli ma trafić do aplikacji, trzeba samodzielnie to wskazać. Wymaga to (łącznie z uruchomieniem Huawei Health) trzech dotknięć ekranu. Kiepsko, ale ma to pewną zaletę – nie ma ryzyka, że z automatu dostaniesz nie swój pomiar.

Dane są przedstawione estetycznie i czytelnie. Jeśli jednak zechcesz dowiedzieć się więcej o każdym z parametrów, spotka Cię niemiła niespodzianka – brak tłumaczenia na język polski. Nie wiadomo też, czy parametry są w normie, czy któryś został przekroczony. Straszy jedynie czerwony napis „otyłość”, jeśli wskaźnik BMI znajdzie się w pomarańczowej strefie. Jak już pisałam, BMI nie jest najlepszym wyznacznikiem prawidłowej budowy ciała.

Huawei, Xiaomi czy Garmin. Kto najlepiej zrobił inteligentną wagę?

Huawei Health pozwala przeglądać historię pomiarów, ale tylko całkowitej masy ciała i masy tkanki tłuszczowej. To dla mnie problem, gdyż mam jeszcze inne cele – prawidłowe nawodnienie i rozbudowa mięśni szkieletowych. Nie wiem, czy robię tu jakoś postęp, zwłaszcza że masy mięśni prążkowanych i gładkich nie są szacowane osobno.

Huawei, Xiaomi czy Garmin. Kto najlepiej zrobił inteligentną wagę?

Huawei Health i smartwaga Huawei dobrze ze sobą współpracują. Podczas testów nie miałam żadnych problemów z połączeniem. Pomiar z wagi jest szybko przesyłany do smartfonu i zapisywany.

Aplikacja Huawei Health może też zbierać informacje z opasek sportowych Huawei i Honor oraz pulsometrów kilku producentów. Samodzielnie może liczyć kroki, korzystając ze wskazań smartfonu, a dane udostępniać do Google Fit i MyFitnessPal.

Xiaomi Mi Body Composition Scale 2

Xiaomi Mi Body Composition Scale 2 to kwadratowa waga z pokrywą z tafli hartowanego szkła i czterema elektrodami ze stali nierdzewnej. Powierzchnia wagi jest niemal idealnie płaska, ale da się wyczuć granice między szkłem i stalą. Obawiam się, że z czasem będzie się tam zbierać brud. Urządzenie jest świetnie wykonane, ale nie zachwyca mnie urodą.

Huawei, Xiaomi czy Garmin. Kto najlepiej zrobił inteligentną wagę?

Xiaomi Mi Body Composition Scale 2 na nóżkach ma wysokość 27 mm. Nóżki są oczywiście ruchome i dobrze rekompensują nierówności podłogi. Stopki zostały wykonane ze sztywnego tworzywa, więc waga hałasuje przy przesuwaniu. 

Waga Xiaomi ma sensor wykrywający masę ciała z dokładnością do 50 gramów – takiej precyzji nie spotykamy w wagach łazienkowych na co dzień. Gdy w weekend naszło mnie na pizzę, odmierzyłam na niej 300 gramów mąki na ciasto – pomyliła się tylko o 17 gramów (w porównaniu do mojej wagi kuchennej). Dla wagi łazienkowej to imponujące, choć zbędne osiągnięcie. 

Jeśli nie przyjrzysz się pozycji logo marki Mi, możesz przeoczyć, gdzie waga ma górę. To bardzo ważne. Wykonanie pomiaru wymaga połączenia jedną stopą górnej i dolnej elektrody. Mówiąc prościej, waga nie działa, jeśli staniesz na niej bokiem – zważy cię, ale nic więcej nie zmierzy. Nie polecam jej krótkowidzom i nocnym markom.

4 baterie AAA wystarczą nawet na 12 miesięcy pracy Xiaomi Mi Body Composition Scale 2. Pod taflą szkła został umieszczony wyświetlacz segmentowy LED, świecący na biało. W trybie offline Xiaomi Mi Body Composition Scale 2 pokazuje jedynie wagę ciała. By uzyskać informacje o innych parametrach, trzeba uruchomić aplikację Mi Fit. 

Huawei, Xiaomi czy Garmin. Kto najlepiej zrobił inteligentną wagę?

Synchronizacja danych: Mi Fit

Waga Xiaomi Mi Body Composition Scale łączy się ze smartfonem przez Bluetooth. Parowanie trzeba przeprowadzić w aplikacji Mi Fit – tej samej, której używają właściciele opasek Xiaomi Mi Band. Aplikacja jest domyślnie instalowana na smartfonach Xiaomi i Redmi. Dane są synchronizowane z chmurą i to tu wykonywane są wszystkie analizy, obliczane współczynniki i wyznaczane normy. 

Huawei, Xiaomi czy Garmin. Kto najlepiej zrobił inteligentną wagę?

Mi Fit prezentuje dane czytelnie, ale przejrzenie ich wymaga przewijania ekranu. Na plus trzeba zaliczyć to, że przy każdym parametrze znajduje się opis w języku polskim, informacje o zalecanej normie i wskazówki, jak ten problem rozwiązać. Przykładowo osoby mające niską zawartość białka w mięśniach mogą dowiedzieć się, jak zmienić dietę, by temu zaradzić. Na szczęście Mi Fit nie idzie w ślady polskich portali o zdrowiu. Nie zaleca dorzucania kotleta do każdego posiłku, ale jedzenie roślin strączkowych, jaj i produktów mlecznych o niskiej zawartości tłuszczu (ale nie „odtłuszczonych”). 

Waga Xiaomi może ponadto ocenić typ twojej sylwetki i wyznaczyć prawidłową wagę. W redakcji doszliśmy do wniosku, że te normy są niedopasowane do europejskich standardów jak ubrania z AliExpress. Wzorcowa waga wyznaczona dla mnie jest prawdopodobnie osiągalna, ale zbliżając się do niej, będę ryzykować, że kości przebiją mi skórę. 

Huawei, Xiaomi czy Garmin. Kto najlepiej zrobił inteligentną wagę?

Aplikacja Xiaomi oblicza też orientacyjny „wiek ciała” na podstawie zebranych parametrów. Zdążyłam zaobserwować, że to połączenie informacji o zawartości tkanki tłuszczowej, nawodnienia organizmu i stanu mięśni. 

Mi Fit może się integrować z Google Fit.

Garmin Index Smart Scale

Garmin Index to najstarsza, ale też najbardziej profesjonalna waga w tym przeglądzie. Podstawowa różnica między nią i opisanymi wcześniej urządzeniami to łączność. Podczas pierwszej konfiguracji Garmin Index należy sparować przez Bluetooth z aplikacją Garmin Connect na smartfonie, a następnie podać jej hasło do domowego Wi-Fi 2.4 GHz. Można też korzystać z dongla Ant+ firmy Garmin i wysyłać dane na komputer. 

Huawei, Xiaomi czy Garmin. Kto najlepiej zrobił inteligentną wagę?

Ponadto w aplikacji możesz dać znajomym i domownikom dostęp do swojej wagi. Musicie nawiązać kontakt, a właściciel Garmin Index musi każdemu dać możliwość ważenia się. Po synchronizacji wagi każda osoba będzie miała swój profil, a pomiary będą wysyłane na odpowiednie konto Garmin Connect.

Skąd waga wie, kto właśnie na niej stoi? Jej oprogramowanie spróbuje to oszacować na podstawie pory dnia i parametrów ciała, da ci też chwilę na zmianę profilu, jeśli się pomyli. Projektanci Garmina wspięli się tu na wyżyny i wymyślili najgenialniejsze sterowanie, jakie może mieć waga łazienkowa – możesz przełączać pozycje… lekko tupiąc prawą nogą! Jeśli Garmin Index źle cię rozpozna, możesz przewijać listę użytkowników tupnięciami. Gdy znajdziesz właściwą pozycję, nic nie rób. Wybór zostanie automatycznie zatwierdzony po kilku sekundach, a dane wysłane do chmury Garmina na twoje konto. 

Garmin Index nie od początku działała tak niezawodnie. Waga myślała dobre trzy dni nad tym, czy zechce z nami współpracować. Okazało się, że utknęła na aktualizacji, o czym dowiedziałam się z przeglądarkowej wersji usługi Garmin Conenct. Od kiedy instalacja się powiodła, wszystko idzie jak po maśle. 

Garmin Index jest ciężka i bardzo stabilna. Nie ma mowy, by się na niej przewrócić albo by się poślizgnęła. Nóżki zostały zakończone miękką gumą, ale można nałożyć na nie sztywniejsze nakładki (są w zestawie). 4 baterie AA wystarczą na maksymalnie 9 miesięcy pracy.

Garmin Connect na smartfonie i w przeglądarce

Aplikacja Garmin Connect nie jest szczytem estetyki, toporna waga też nie grzeszy urodą. Gdybym nie miała zegarka Garmin Vivomove HR, zupełnie straciłabym wiarę w projektantów z Kansas. 

Zestaw ten jest jednak do bólu praktyczny. Aplikacja Garmin Connect jako jedyna w tym przeglądzie pozwala sprawdzić historię nie tylko masy i szacowanej zawartości tłuszczu, ale też innych parametrów. Aktualnie najbardziej interesuje mnie nawodnienie organizmu i stan mięśni szkieletowych – tu mam wszystko podane jak na tacy.

Huawei, Xiaomi czy Garmin. Kto najlepiej zrobił inteligentną wagę?
Huawei, Xiaomi czy Garmin. Kto najlepiej zrobił inteligentną wagę?

Garmin Connect nie wyznacza żadnych norm, ale przypuszczam, że to kwestia charakteru produktu. Garmin Index nie jest kierowana do kanapowych ziemniaków i niedzielnych biegaczy. To produkt dla ludzi, którzy chcą przekraczać granice, jakie wyznacza ich własne ciało.

Bardziej szczegółowe informacje i raporty możesz uzyskać w przeglądarkowej wersji Garmin Connect na stronie connect.garmin.com. Garmin Connect może łączyć się z MyFitnessPal i Stravą – świetną aplikacją dla rowerzystów. 

Którą inteligentną wagę wybrać: Xiaomi, Huawei czy Garmin?

Wybór nie jest łatwy, ale po dwóch tygodniach testowania wszystkich trzech wag wytypowaliśmy zwycięzcę… a w zasadzie dwóch, bo waga Garmin Index występuje we własnej kategorii funkcjonalnej i cenowej. W kategorii wag tańszych moim zdaniem wygrała Huawei Body Fat Scale, znana też jako Huawei Smart Scale (AH100). Jest starsza i mniej precyzyjna niż produkt Xiaomi, ale okazała się mniej zawodna.

Huawei, Xiaomi czy Garmin. Kto najlepiej zrobił inteligentną wagę?

Moim zdaniem waga Huawei jest też ładniejsza od wagi Xiaomi Mi Body Compostion Scale 2. Dzięki przewodzącej prąd powłoce z indu domieszkowanego cyną (10 proc.), producent mógł zrezygnować ze stalowych elektrod. Płaską powierzchnię łatwiej umyć i nie trzeba celować stopami w elektrody przy ważeniu. Huawei Smart Scale okazała się też stabilniejsza od Xiaomi – przypuszczam, że to dzięki grubszym nóżkom, wyższej masie i niżej zawieszonemu środkowi ciężkości. 

Aplikacja Mi Fit wydaje mi się mniej czytelna od Huawei Health, ale jest lepiej przetłumaczona i przynajmniej stara się wskazać normy dla cech ciała. Przydałaby się możliwość wymiany danych z innymi apkami, na przykład integracja z MyFitnessPal, w której monitoruję dietę (można to robić „na około” przez Google Fit, ale mam z tym kiepskie doświadczenia). Tu z kolei Huawei Health ma niewielką przewagę.

Porównanie wag Xiaomi, Huawei i Garmina
  Mi Body Composition Scale 2 Huawei Smart Scale Garmin Index

Estetyka

+ +++ -

Nóżki

+ +++ +++

Prezentacja danych (wyświetlacz)

+ +

+++

Synchronizacja danych

+ +++ +++

Łatwość obsługi

+

+

+++

Obsługa przez kilka osób

+

+++

+++

Prezentacja danych (aplikacja)

+ + +++
Pokaż więcej
Porównanie wag Xiaomi, Huawei i Garmina

Waga Garmin Index wygląda okropnie, ale rozkłada konkurencję na łopatki możliwościami i wygodą. Nie trzeba się ważyć ze smartfonem, dane zostaną przesłane do chmury po Wi-Fi. Zawartość tkanki tłuszczowej, nawodnienie i masa mięśni są podawane na ekranie wagi. Garmin jako jedyny (w tym artykule) umożliwia przeglądanie danych na stronie internetowej oraz śledzenie cyklu menstruacyjnego, który przecież też ma wpływ na wagę. 

  Mi Body Composition Scale 2 Huawei Smart Scale Garmin Index

Waga

1,7 kg

1,85 kg

2,8 kg

Wymiary

300 × 300 × 25 mm

300 × 300 × 18,7 mm

350 × 310 × 300 mm

Materiały

szkło hartowane,
ABS,
stal nierdzewna

szkło hartowane z powłoką ITO,
ABS

szkło hartowane z powłoką ITO,
ABS

Łączność

Bluetooth 5.0 LE

Bluetooth 4.1

Bluetooth LE,
Wi-Fi 2,4 GHz,
ANT+

Zasilanie

4 × AAA (na 12 m-cy)

4 × AAA

4 × AA (do 9 m-cy)

Maksymalna masa

150 kg

150 kg

181,4 kg

Liczba obsługiwanych osób

16 + tryb gościa

10

16

Metoda pomiaru

impedancja bioelektryczna

Pokaż więcej
Specyfikacja każdej z wag

Na koniec porównałam jeszcze podstawowe parametry wag. Jeśli zależy ci na małej wadze łazienkowej, odpowiednim wyborem będzie produkt Xiaomi lub Huawei (mnie bardziej przekonała waga Huawei Body Fat Scale). 

Jednak jeśli ktoś z domowników waży między 150 i 180 kg, trzeba szarpnąć się na Garmin Index. Ta waga będzie też lepsza, jeśli nie chcesz ważyć się ze smartfonem w dłoni i gry korzystasz z profesjonalnych urządzeń dla sportowców firmy Garmin. Problemem jest tylko cena – można za nią kupić 5 wag Xiaomi i jeszcze zostanie na średnią pizzę dużą sałatkę.