Huawei P Smart Pro, czyli Z w lepszej wersji

Huawei swoją popularność w Polsce zawdzięcza między innymi (a może przede wszystkim?) bardzo dobrej ofercie w gatunku smartfonów ze średniej półki cenowej. Wszyscy emocjonują się flagowcami, ale to nie one stanowią trzon sprzedaży większości producentów. Kilka miesięcy temu recenzowaliśmy P Smart Z, który miał przyzwoitą specyfikację w dobrej cenie. Czy P Smart Pro jest lepszy od swojego starszego brata? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Michał Świech (Isand)
2
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Huawei P Smart Pro, czyli Z w lepszej wersji

Specyfikacja i zestaw

  • Obudowa o wymiarach 163,1 x 77,2 x 8,8 mm, 206 gram,
  • Ekran IPS o przekątnej 6,59 cala i rozdzielczości 1080 x 2340 pikseli,
  • Ośmiordzeniowy układ HiSilicon Kirin 710F, grafika Mali-G51,
  • 4 GB pamięci RAM, 128 GB pamięci wbudowanej (119 GB dostępne dla użytkownika),
  • Potrójny aparat główny: 48 Mpix (f/1.8), obiektyw szerokokątny 8 Mpix (f/2.4), czujnik głębi 2 Mpix (f/2.4),
  • Przedni aparat 16 Mpix (f/2.2),
  • Łączność LTE cat. 6, Wi-Fi, Bluetooth 4.2, port USB typu C, GPS z GLONASS,
  • Czytnik linii papilarnych na tylnej części obudowy,
  • Android 9.0 Pie, EMUI v9.0.1
  • Akumulator litowo-jonowy o pojemności 4000 mAh
  • Cena: 1249 złotych
Huawei P Smart Pro, czyli Z w lepszej wersji

Huawei P Smart Pro przyszedł do mnie w dość niestandardowym zestawie. Otrzymałem klasyczne białe pudełko Huaweia, słuchawki, kabel USB-C oraz… ładowarkę przeznaczoną na gniazdko brytyjskie (chyba). W pudełku znajdowało się też etui ochronne oraz cala standardowa papierkologia.

Dalsza część tekstu pod wideo

Wykonanie i wzornictwo

Huawei P Smart Pro, czyli Z w lepszej wersji

Huawei P Smart Pro to nie jest telefon, o którym mogę powiedzieć, ze trzymało mi się go bardzo wygodnie. Powód jest bardzo prosty: prywatnie jestem fanem małych telefonów, sam używam Sony Xperię XZ1 Compact, a za najlepszy telefon 2019 roku uznałem Samsunga Galaxy S10e. Mimo tego i tak spisywał się on o wiele lepiej niż inne zeszłoroczne duże modele. Smartfon ma dosyć dobrze wyprofilowaną tylną część. Kiedy jednak weźmiemy go do ręki, to pierwszym pytaniem, jakie sobie zadajemy jest to, jak konkretnie wypada on w porównaniu do modelu Huawei P Smart Z.

Te dwa telefony nie dzieli zbyt dużo czasu, czy zatem Huawei dokonał jakichś znaczących zmian? Tak. Są to na szczęście zmiany na lepsze, o wiele lepsze. Chodzi przede wszystkim o konstrukcję w stosunku do P Smart Z. Na pierwszy rzut oka są to takie same telefony. Ale P Smart Z bardzo mocno uginał się na tylnej klapce w środkowej części. Była za miękka, pod nią była pusta przestrzeń i efekt nie był zbyt zadowalający. W przypadku P Smart Pro jest idealnie sztywno. Druga rzecz to napisy. W P Smart Z były nadrukowane na obudowie. Efekt? Starły się po kilku dniach. W P Smart Pro są pod warstwą plastiku, dzięki temu są trwałe.

To widać od razu po wzięciu w dłoń. Mimo tego, że oba urządzenia są tak samo plastikowe, to w przypadku P Smart Pro ma się wrażenie obcowania z o wiele lepiej wykonanym wyrobem.

Telefon nie ma żadnego wcięcia, które straszyłoby potencjalnego klienta, w zamian za to aparat przedni jest – zgodnie z najnowszym krzykiem mody – wysuwany. Mimo tego smartfon ma dość sporawe ramki, szczególnie u dołu. Na wielki plus jest z kolei obecność jacka 3,5 mm. Naprawdę się cieszę, że (choć był przez chwilę taki trend) nie został on wyparty do końca z telefonów.

Huawei P Smart Pro, czyli Z w lepszej wersji

Minusem jest brak NFC, które było w wersji P Smart Z. Ja nie odczułem tego wcale, bo nawet na swojej Xperii nigdy go nie używam, ale wiem, że dla niektórych to może być ważne.

Czytnik linii papilarnych jest umiejscowiony z prawej strony urządzenia. Podobno dokładnie w tym miejscu, gdzie i tak zwykle trzymamy palec. Podobno, bo jak widać ja źle trzymam i zawsze musiałem go nieco przesunąć.

Wyświetlacz

Huawei P Smart Pro, czyli Z w lepszej wersji

Huawei P Smart Pro ma wyświetlacz LCD o przekątnej 6,59 cala i rozdzielczości 2340x1080, a zagęszczenie pikseli wynosi 391 ppi. Rozmiar urządzenia to bardzo subiektywna sprawa i trzeba sobie najpierw zadać pytanie, jaki my lubimy najbardziej. Dla mnie był zwyczajnie za duży. Pierwszy tablet z Androidem miał 7 cali, a P Smart Pro mimo 6,59 cali w niektórych testach jest rozpoznawany właśnie jako tablet… Sam wyświetlacz jest jednak naprawdę wysokiej klasy. Nie mam żadnych zastrzeżeń ani do jasności minimalnej, ani maksymalnej. Barwy są (jak to w Huaweiach) bardzo dobrze nasycone i zwyczajnie… żywe. Złego słowa nie powiem też o kątach widzenia. Nie uświadczymy żadnego wcięcia w ekranie, a to też powinno większość osób ucieszyć. Kolory moim zdaniem mają bardzo dobrą temperaturę bazową, ale jeśli komuś to nie pasuje, to może on ją zmienić. Nie jest to jednak jakiś bardzo szeroki zakres.

Interfejs i łączność

Huawei P Smart Pro, czyli Z w lepszej wersji

Huawei P Smart Pro działa na bazie Androida 9 i nakładki EMUI. To moim zdaniem najlepsza nakładka na system Google, jaką kiedykolwiek widziałem. Wygląda o wiele… profesjonalniej niż skrajnie cukierkowe MIUI autorstwa Xiaomi. Znajdziemy oczywiście klasyczne elementy dla telefonów ze stajni Huaweia – przycisk wiszący (który możemy umiejscowić gdzie tylko chcemy) czy takie aplikacje jak Sejf (do ochrony prywatnych plików) czy Blokada aplikacji (dostęp do aplikacji). Znajdziemy także opcję łatwego przeniesienia danych pomiędzy starym i nowym telefonem. Nie wspomniałem jednak o najważniejszej rzeczy w EMUI. Otrzymamy bowiem przede wszystkim dostęp do Huawei App Gallery. To autorski sklep Huaweia z aplikacjami, którego zapełnianie idzie mu całkiem sprawnie. Jest tam już Snapchat, TikTok, CCC, AliExpress, Allegro, Żabka, WP Poczta czy Viber. Uspokoję jednak wszystkich, którzy się boją braku usług Google. Są tutaj. Spokojnie.

Huawei P Smart Pro, czyli Z w lepszej wersji

Niestety, jak już wspomniałem, telefon nie ma NFC. Dla dużej części to pewnie mocny argument przeciwko. Jest to szczególnie zastanawiające, gdy uświadomimy sobie, że ma go P Smart Z. Jest też inna rzecz, gdzie tamten model wypada lepiej. Otóż… P Smart Pro korzysta jedynie z pasma Wi-Fi 2,4 GHz. Kolejna ważna sprawa to Dual SIM. W przypadku tego smartfonu jest on niestety hybrydowy, czyli musimy zdecydować – albo dwie karty SIM, albo karta SIM i karta pamięci.

Nie narzekałem jednak ani trochę na łączność z siecią, rozmowy również były bardzo dobrej jakości. Moi rozmówcy także się nie skarżyli.

Aparat i dźwięk

Huawei P Smart Pro, czyli Z w lepszej wersji

Aparat główny jest potrójny (48 Mpix, 8 Mpix oraz 2 Mpix). Robi on bardzo przyzwoite zdjęcia za dnia, barwy są wtedy nasycone, a szumów niewiele. W przypadku używania obiektywu szerokokątnego zdjęcia tracą jednak sporo na szczegółowości. Jeszcze gorzej jest w tym przypadku w nocy. Wtedy najlepiej używać wyłącznie sensora głównego i to w odpowiednim trybie. Aparat nie ma automatycznego HDR, a w robieniu zdjęć pomoże nam sztuczna inteligencja. Otrzymujemy też tryb profesjonalny, który oferuje np. czas ekspozycji do 30 sekund. Aparat przedni zasługuje na pochwałę, ponieważ sprawuje się naprawdę dobrze (a przynajmniej mój model nie narzekał). Nie zawiódł mnie też mechanizm wysuwania. Nie daję jednak głowy, jak będzie po kilkuset lub kilku tysiącach zrobionych zdjęć.

Huawei P Smart Pro, czyli Z w lepszej wersji

Głośnik radzi sobie bardzo dobrze. Dźwięk jest bardzo czysty i nie jest zniekształcony pod żadnym względem. Tak długo jednak, dokąd nie zwiększymy głośności do maksymalnej. Wtedy jakość odtwarzanego dźwięku spada dosłownie z prędkością pikującego jastrzębia. O wiele lepiej jest przy użyciu słuchawek, szczególnie gdy użyjemy aplikacji Huawei Histen, która jest de facto korektorem dźwięku. Słuchawki dodane do urządzenia są jednak… nie najlepszej jakości. Tak to dyplomatycznie ujmijmy. Miłą ciekawostką obecną w EMUI jest za to Tryb Impreza, który pozwala na odtwarzanie muzyki z kilku urządzeń w jednej chwili.

Akumulator i wydajność

Huawei P Smart Pro, czyli Z w lepszej wersji

Huawei P Smart Pro ma 6 GB RAM i 128 GB pamięci wbudowanej. Towarzyszy im układ Kirin 710 F. Taka drużyna bez problemu starczyła mi do grania w gry, oglądania kolejnych sezonów anime czy płynnego przeskakiwania pomiędzy różnymi aplikacjami.  Telefon notuje wyniki porównywalne do takich urządzeń jak pokrewne Huawei P Smart 2019 czy Huawei P Smart Z. Nie mamy się co martwić o jego wydajność, zadowoli właściwie każdego użytkownika. To naprawdę solidny telefon ze średniej półki cenowej. Powyżej pewnego poziomu różnice w benchmarkach są już bowiem tylko dla fanów cyferek.

Jest też aplikacja Optymalizator, gdzie znajdziemy takie czynności  jak czyszczenie niepotrzebnych plików, blokowanie niechcianych połączeń, zarządzanie zużyciem energii i transmisji danych oraz skanowanie antywirusowe. W ustawieniach baterii możemy włączyć jeden z dwóch trybów oszczędzania energii

Huawei P Smart Pro, czyli Z w lepszej wersji

Akumulator ma pojemność 4000 mAh i bez problemu starczał mi na dwa dni działania, SoT (Screen on Time) wynosi około 7 godzin. Do telefonu jest dołączona ładowarka, ale nie mogłem jej przetestować. Niestety mieszkam w Polsce i mam polskie gniazdko. Oczywiście w przypadku tego modelu nie działa ładowanie bezprzewodowe. Producent przyznaje również, że nie ma technologii szybkiego ładowania.

Wydajność ogólna AnTuTu Geekbench 4 PC Mark Work 2.0 Przesył danych (MB/s) SoT, 200 nitów, multimedia (minuty)
Jeden rdzeń Wszystkie rdzenie Zapis losowy Transfer PC->Tel
Asus Zenfone Max M2 102312 1123 4897 n/d   38,6  
Asus Zenfone Max Pro M2 134221 1632 5224 n/d   39,2  
BlackBerry Key2 LE 119223 1322 6231 6339   38,1  
Honor 9X 183612* 1585 5561 7066 n/d 30,5 501
Huawei Mate 20 Lite 163510* 1592 5581 7021   38,6  
Huawei P smart (2019) 153419* 1533 5426 5767 n/d 37,7 427
Huawei P Smart Z 158840* 1532 5459 5916   34,2  
Huawei P Smart Pro 177735* 1518 5215 5884   34,0  
Huawei P30 Lite 158614* 1573 5416 7085 n/d 32,6 415
LG G7 Fit 110177 1211 2694 5586   34,8  
Motorola Moto G7 105232 1264 4833   18,3 35,6  
Motorola Moto G7 Plus 118231 1394 5021   12,4 38,6  
Motorola Moto G7 Power 107970 1249 4524 6175 n/d 22,4 896
Motorola Moto Z3 Play 109684 1319 4714 5866   36,7  
Motorola One Action 151059 1607 5394 6540 n/d 37,4 530
Motorola One Vision 150012 1069 3829 6986   37,8  
Motorola One Zoom 173739 2374 6536 7346   39,9  
Nokia 7.2 172337 1573 5705 5846   29,2  
Nokia 8.1 170991 1862 5620 7133   24,2  
Oppo Reno 155802 1512 5925 6470   35,8  
Oppo Reno2 266648* 2543 6978 7558 6,0 40,0 487
Oppo Reno 2 Z 216268* 1973 6118 9292 9,0 39,8 534
Oppo RX17 Neo 127776 1453 5523 5986 4,0 28,1 552
Oppo RX17 Pro 171231 1833 6439 7127   37,2  
Samsung Galaxy A40 123716* 1328 4084 5423 13,2 39,0 433
Samsung Galaxy A50 173235* 1718 5525 5778 3,1 39,8 530
Samsung Galaxy A70 203976* 2045 6478 7656   37,9  
Samsung Galaxy A80 244168* 2503 6785 7306 5,0 41,1 480
Sony Xperia 10 Plus 117236 1349 4810 6171   27,2  
Xiaomi Mi 9 SE 220316* 1921 6036 6793 6,5 36,8 511
Xiaomi Mi 9T 251491* 2559 6904 7401   34,8  
Xiaomi Redmi Note 7 173587* 1623 5573 6122 5,0 38,7 559
Pokaż więcej

*) AnTuTu V8, pozostałe wyniki pochodzą z AnTuTu V7

Wydajność w grach 3D Mark Sling Shot Extreme (Vulkan) GFXBench 1080p SoT, 200 nitów, gry (minuty)
Manhattan 3.1 Car Chase
Asus Zenfone Max M2 733 n/d n/d  
Asus Zenfone Max Pro M2 821 n/d n/d  
BlackBerry Key2 LE 721 722 423 245
Honor 9X 939 891 455 254
Huawei Mate 20 Lite 1129 886 454  
Huawei P smart (2019) 1131 885 454 252
Huawei P Smart Z 941 885 454  
Huawei P Smart Pro 946 883 451  
Huawei P30 Lite 1345 891 457 191
LG G7 Fit 1333 1620 956  
Motorola Moto G7 823 731 354  
Motorola Moto G7 Plus 852 751 421  
Motorola Moto G7 Power 548 434 231 760
Motorola Moto Z3 Play 746 640 371  
Motorola One Action 1385 778 464 295
Motorola One Vision 637 550 889  
Motorola One Zoom 1068 961 477  
Nokia 7.2 1293 934 535  
Nokia 8.1 1742 1422 766  
Oppo Reno 1740 1400 754  
Oppo Reno2 2231 1556 844,5 289
Oppo Reno 2 Z 1526 1231 513 224
Oppo RX17 Neo 1189 844 485 507
Oppo RX17 Pro 1622 1437 673  
Samsung Galaxy A40 724 462 272 341
Samsung Galaxy A50 1395 894 545 311
Samsung Galaxy A70 1068 954 475  
Samsung Galaxy A80 2259 1600 857 316
Sony Xperia 10 Plus 930 648 374  
Xiaomi Mi 9 SE 1981 1623 876 262
Xiaomi Mi 9T 2060 1698 921  
Xiaomi Redmi Note 7 1307 939 536 373
Pokaż więcej

Podsumowanie

Huawei P Smart Pro, czyli Z w lepszej wersji

Huawei P Smart Pro to bardzo udane urządzenie, które naprawdę mi przypadło do gustu. To jeden z wielu podobnych modeli chińskiej firmy z tej półki cenowej, jednak jest on zdecydowanie najmocniejszy i najlepiej wykonany. Nie uświadczymy żadnych paskudnych wcięć, akumulator jest bardzo pojemny, a telefon działa płynnie. Musimy jednak pamiętać, że producent przyoszczędził na module NFC, więc jeśli ktoś nie wyobraża sobie życia bez płatności tego typu, to powinien rozejrzeć się za innym urządzeniem. Wreszcie, jest to telefon zwyczajnie… duży. Bardzo duży. Nie mówię tu już tylko o przekątnej ekranu, ale o samych wymiarach. To może być atut dla jednych (np. jeśli oglądacie dużo filmów), ale gigantyczna wada dla innych (dla każdego kto ceni sobie kompaktowe smartfony).

Cena tego modelu wynosi obecnie 1249 złotych i jest to naprawdę dobra kwota za telefon o takich podzespołach i osiągach. Spokojnie zagramy nawet w najnowsze gry, a kilka aplikacji działających w tle nie będzie żadnym wyzwaniem.

Czy polecam ten telefon? To zdecydowanie górna część średniej półki cenowej, także jeśli nie odstraszy was rozmiar czy brak NFC, to Huawei P Smart Pro jest bardzo dobrym wyborem.

Wady:
•    Brak NFC
•    Wi-Fi jedynie na paśmie 2,4 GHz
•    Jakość dołączonych słuchawek
•    Spadek jakości zdjęć nocą
•    Rozmiar może odstraszać


Zalety:
•    Brak wcięcia
•    Jakość wykonania
•    Wytrzymały akumulator
•    Wydajność
•    Dużo RAM-u
•    EMUI
•    Jakość dźwięku

Ocena ostateczna: 7,75/10

Galeria zdjęć: