Test telefonu Huawei P30 Lite - świetny tryb nocny to nie wszystko
W marcu 2019 roku Huawei zaprezentował trzy nowe smartfony z serii P30. Jednym z modeli był Huawei P30 Lite, średniopółkowy telefon z Kirinem 710 pracującym wewnątrz obudowy i potrójnym aparatem fotograficznym z tyłu. Ile jest wart najtańszy brat najnowszego flagowca marki Huawei? Na to pytanie postaram się odpowiedzieć w poniższej recenzji, do której przeczytania i komentowania zapraszam.

Najważniejsze cechy telefonu:
- Szklana obudowa z plastikową ramką,
- Wymiary: 152,9 x 72,7 x 7,4 mm, masa: 159 g,
- Wyświetlacz o przekątnej 6,15 cala i rozdzielczości FullHD+ (1080 x 2312 pikseli, 415 ppi), IPS LCD, czujnik oświetlenia,
- Czytnik linii papilarnych z tyłu,
- Ośmiordzeniowy chipset Hisilicon Kirin 710 (4 x Cortex-A73 @2,2 GHz + 4 x Cortex-A53 @1,7 GHz), proces technologiczny 12 nm,
- Czterordzeniowa grafika Mali-G51 MP4,
- 4 GB RAM-u, 128 GB pamięci wewnętrznej (108 GB dla użytkownika), karty pamięci microSD (do 1 TB),
- Hybrydowy dual SIM (nanoSIM + nanoSIM/microSD),
- Główny aparat 48 Mpix, 1/2", 0,8 µm, PDAF, obiektyw z przysłoną f/1.8, diodowa lampa, filmy 1080p@60/30fps; drugi aparat 8 Mpix, obiektyw szerokokątny z przysłoną f/2.4; trzeci aparat 2 Mpix, obiektyw z przysłoną f/2.4, czujnik głębi,
- Przedni aparat 24 Mpix, obiektyw z przysłoną f/2.0, filmy 1080p@30fps,
- LTE Cat6 (300/50 Mb/s), Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac (2,4/5 GHz), Bluetooth 4.2, NFC, GPS/GLONASS, USB 2.0 Type-C z USB-OTG,
- Gniazdo audio Jack 3,5 mm, radio FM,
- Niewymienny akumulator o typowej pojemności 3340 mAh, szybkie ładowanie 18 W,
- Android 9.0 Pie z interfejsem EMUI 9.0.1 (test na oprogramowaniu 9.0.1.155(C431E6R2P3)),
- Cena wyjściowa: 1599 zł.
Zawartość opakowania
Do naszych testów trafił Huawei P30 Lite w kolorze czarnym (Midnight Black). W białym, kartonowym opakowaniu znalazła się jeszcze ładowarka QuickCharge (5V/2A, 9V/2A), a także przewód USB, słuchawki douszne z mikrofonem i igła do wysuwania tacki na karty (2 x nanoSIM lub nanoSIM + microSD). Ekran telefonu został przykryty folią zabezpieczającą przed zarysowaniami.
Wygląd zewnętrzny, jakość wykonania i ergonomia
Obudowa modelu P30 Lite to dwie tafle szkła, pomiędzy którymi znajduje się ramka wykonana z tworzywa sztucznego. W czarnej wersji kolorystycznej całość prezentuje się całkiem nieźle, z wyjątkiem wystającego aparatu fotograficznego z tyłu. Chyba bym wolał, żeby całe urządzenie było grubsze, co mogłoby się przełożyć na przykład na pojemniejszą baterię. Średniak Huaweia dobrze leży w dłoni, chociaż jest dosyć śliski. Obsługa jedną ręką jest trudna (ale nie niemożliwa), a ułatwienie w tym przypadku stanowi tryb obsługi jedną ręką.


Moduł tylnego aparatu fotograficznego składa się z trzech obiektywów, pod którymi umieszczono lampę błyskową LED. W pobliżu znajdziemy również okrągły czytnik linii papilarnych.
Pod przednią taflą szkła znajduje się wyświetlacz z małym wcięciem w górnej części, mieszczącym obiektyw przedniego aparatu fotograficznego. Powyżej znajduje się podłużny wylot głośnika słuchawki, a także czujniki (oświetlenia i zbliżania) oraz dioda powiadomień.
Na prawym, plastikowym boku smartfonu znajdują się przyciski głośności oraz przycisk zasilania. Lewy bok jest pusty.
Na dole znajdziemy, patrząc od lewej strony, gniazdo audio Jack 3,5 mm, port USB-C, otwór mikrofonu oraz wylot głośnika do multimediów. Po przeciwnej stronie producent umieścił wysuwaną tackę na karty oraz otwór dodatkowego mikrofonu.
Wyświetlacz
Za wyświetlanie obrazu w Huaweiu P30 Lite odpowiada ekran IPS LCD o przekątnej 6,14 cala i rozdzielczości 1080 x 2312 pikseli. Daje to zagęszczenie punktów na poziomie 415 ppi – wystarczającym, aby obraz na wyświetlaczu był ostry, a poszarpane krawędzie niedostrzegalne.
Pod względem jasności i kontrastu P30 Lite nie odbiega od konkurencyjnych modeli w podobnej cenie (nie licząc Galaxy A50 z panelem Super AMOLED), osiągając w trybie automatycznym maksymalnie około 500 nitów. Dzięki temu w typowych warunkach, w których się znajdziemy, nie powinniśmy mieć problemów z odczytaniem zawartości ekranu, nawet w słoneczny dzień. Ważne jest przy tym utrzymanie szkła w czystości, ponieważ tłuste plamy zwiększają odbicia.
Huawei P30 Pro jest dosyć dokładny w pokazywaniu kolorów. W trybie normalnym (z domyślną temperaturą barw) odchylenie od przestrzeni sRGB (DeltaE) wynosi średnio 1,4. W domyślnie ustawionym trybie o nazwie Wyraziste, kolory są bardziej nasycone, daje się wtedy również we znaki lekki nadmiar barwy niebieskiej. Balans bieli możemy ręcznie skorygować i dostosować do naszych preferencji, możemy również skorzystać z funkcji Ochrona wzroku, która ogranicza ilość niebieskiego światła.
Zabezpieczenia biometryczne
Testowany smartfon możemy odblokować na co najmniej kilka różnych sposobów, wśród których znalazły się także zabezpieczenia biometryczne: rozpoznawanie twarzy i czytnik linii papilarnych. Oba sposoby podczas testów działały bardzo dobrze. Przy tej okazji warto zwrócić uwagę na to, że klasyczny skaner odcisków palców, umieszczony z tyłu obudowy P30 Lite, działa o wiele lepiej niż najlepsze dostępne na rynku czytniki zintegrowane z wyświetlaczami. To drugie rozwiązanie, choć bardziej zaawansowane technicznie, cierpi jeszcze na „chorobę wieku dziecięcego”.
Interfejs systemowy i aplikacje dodatkowe
Huawei P30 Lite pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego Android 9.0 Pie z interfejsem EMUI 9.0.1. Domyślnie skróty do wszystkich aplikacji są tu umieszczone na pulpitach, ale możemy też włączyć styl klasyczny ekranu głównego, w którym wydzielona jest szuflada z aplikacjami. Skróty możemy łączyć w foldery, dzięki czemu łatwiej jest zachować porządek.
Jeśli chodzi o personalizację interfejsu systemowego, mamy do dyspozycji standardowy zestaw opcji, obejmujący między innymi zmianę motywu, tapety, układu ikon czy wielkości czcionek i innych elementów „wystroju”. Możemy również personalizować przyciski nawigacyjne, zmieniając ich kolejność lub dodając dodatkowy, służący do wysuwania panelu z powiadomieniami. Jeśli chcemy, możemy przyciski zamienić na gesty lub dodać dodatkowy przycisk wiszący, który da się umieścić w dowolnym miejscu na ekranie. Wcięcie w ekranie da się „wyłączyć” (wizualnie).
Huawei instaluje w swoich urządzeniach własne aplikacje systemowe i multimedialne, a także kilka narzędzi dodatkowych. Do dyspozycji mamy również zestaw klientów podstawowych usług Google’a oraz takie programy, jak Amazon Shopping, Booking.com czy Facebook.
Wśród aplikacji dodatkowych, na uwagę zasługuje HiCare, czyli narzędzie służące do zarządzania wszelkimi problemami, które mogą wystąpić i skorzystania z serwisu. Zdrowie Huawei z kolei pozwoli nam śledzić własną aktywność fizyczną, szczególnie wtedy, gdy dodatkowo używamy zegarka marki Huawei lub Honor. Jest też Tryb impreza – dzięki tej aplikacji kilka smartfonów Huaweia może jednocześnie odtwarzać tę samą muzykę. Przydatne, gdy nie mamy innego systemu audio.
Podstawowe funkcje telefoniczne i inne sposoby łączności
Aplikacja o nazwie Kontakty domyślnie służy w P30 Lite do obsługi połączeń telefonicznych. Oprócz listy kontaktów, znajdziemy tu klawiaturę alfanumeryczną do wybierania numeru telefonu, listę ostatnich połączeń oraz zakładkę Ulubione. Numery możemy dodawać do czarnej listy. Jeśli chcemy nagrać prowadzoną rozmowę, musimy doinstalować odpowiednią aplikację. W sklepie Google Play powinniśmy coś znaleźć. Za pomocą aplikacji Wiadomości odbierzemy i wyślemy SMS-y oraz MMS-y, których treść wpiszemy przy pomocy zainstalowanej fabrycznie klawiatury SwiftKey.
Do jakości połączeń głosowych nie mam żadnych zastrzeżeń. Jest odpowiednio głośno, także jeśli jesteśmy w miejscu o nieco wyższym poziomie hałasu, na przykład przy średnio ruchliwej ulicy. Jakość dźwięku też jest poprawna, dzięki czemu nie powinniśmy mieć problemów ze zrozumieniem osoby po drugiej stronie. Również moi rozmówcy nie skarżyli się, że nie mogą mnie zrozumieć. Telefon wyposażony jest w takie funkcje, jak VoLTE oraz VoWiFi, jednak o możliwości ich użycia decyduje operator. Testy prowadziłem przy pomocy karty SIM nju mobile (Orange) i z żadnej z wymienionych technologii nie mogłem skorzystać.
Huawei P30 Lite obsługuje standardowy dla tej klasy urządzeń zestaw standardów łączności bezprzewodowej, z LTE i Wi-Fi ac na czele. Z zasięgiem sieci komórkowej nie miałem na ogół problemów, chyba że podczas podróżny znalazłem się w miejscu, gdzie także smartfon, którego używam na co dzień, tracił zasięg. To samo dotyczy Wi-Fi. Moduł Bluetooth pozwolił na bezproblemowe sparowanie smartfonu z zegarkiem oraz słuchawkami bezprzewodowymi, a także przesyłanie plików do innego telefonu i komputera. Miłośnicy płatności zbliżeniowych smartfonem docenią obecność modułu NFC.
Do dyspozycji mamy też nawigację satelitarną, wspomaganą przez cyfrowy kompas. Dokładność i szybkość działania tego elementu wyposażenia nie odbiegała od innych smartfonów, nie tylko w podobnej cenie. Jeśli chodzi o łączność przewodową, to P30 Lite wyposażony jest w port USB-C i gniazdo Audio Jack 3,5 mm.
Multimedia
Huawei P30 Lite dysponuje kompletem fabrycznie zainstalowanych aplikacji multimedialnych. Za pomocą Galerii przejrzymy zdjęcia i filmy oraz dokonamy ich podstawowej edycji. Do dyspozycji mamy również odtwarzacze plików audio i wideo, a także radio FM.
Pojedynczy głośnik testowanego smartfonu bardziej się nadaje do prowadzenia rozmów niż do słuchania muzyki, jednak biorąc pod uwagę cenę urządzenia, nie jest bardzo źle. Przede wszystkim brakuje tonów niskich, a także tych bardzo wysokich. Mogłoby również być trochę głośniej. Tych problemów nie będzie, jeśli podłączymy do telefonu w miarę dobre słuchawki. W takim przypadku muzyka gra zarówno odpowiednio głośno, jak i czysto. Słyszymy też dźwięki z całego spektrum, od głębokich basów, po dźwięki bardzo wysokie.
W zestawie z Huaweiem P30 Lite znajdują się słuchawki douszne, które jednak do słuchania muzyki się nie nadają. Przy dłuższym użyciu zauważymy, że są bardzo niewygodne, a poza tym płynąca z nich muzyka jest cicha i pozbawiona basów.
Jakość dźwięku możemy dostosować do własnych preferencji, używając w tym celu Efektów dźwiękowych Huawei Histen. Zgromadzone tam opcje stają się dostępne po podłączeniu słuchawek. Możemy tu wybrać jeden z czterech trybów odtwarzania, wskazać jakie mamy słuchawki, a także skorzystać z pomocy korektora graficznego (equalizera).
Aparat fotograficzny
Aplikacja fotograficzna w smartfonie Huawei P30 Lite to rozbudowane narzędzie, które pozwala wydobyć pełnię możliwości z posiadanego sprzętu. Znajdziemy tu tryb automatyczny, wspierany przez sztuczną inteligencję, która potrafi rozpoznać 22 kategorie scen i dopasować do nich parametry robionych zdjęć. Jest też tryb Pro, w którym możemy ręcznie dobrać najważniejsze parametry, takie między innymi jak czułość ISO (w zakresie od 50 do 3200), czas naświetlania matrycy (od 1/4000 s do 30 s), kompensacja ekspozycji (od -4 do +4 eV z krokiem 1/3 eV) i balans bieli. Na uwagę zasługuje tryb nocny, w którym możemy ręcznie ustawić czas robienia zdjęcia (od 1/4 s do 32 s) oraz czułość ISO (od 100 do 1600).
Aparat w P30 Lite robi bardzo dobre zdjęcia w optymalnych warunkach oświetleniowych, oczywiście jeśli uwzględnimy fakt, że mamy do czynienia z niezbyt drogim urządzeniem. Otrzymane obrazy są ostre, mają prawidłowe, ładnie nasycone kolory, a także wysoki zakres dynamiki. Na jakość zdjęć robionych przy rozdzielczości 12 Mpix wpływa między innymi fakt, że każdy punkt zdjęcia jest tworzony na podstawie informacji otrzymanych z czterech punktów matrycy. Możemy oczywiście wybrać rozdzielczość 48 Mpix, otrzymując zdjęcia bardziej szczegółowe, ale wtedy pozbawiamy się możliwości korzystania z takich funkcji, jak AI czy HDR. W niektórych sytuacjach te narzędzia pozwalają uzyskać lepszy efekt końcowy.
Jakość zdjęć spada wraz z ilością światła. Lekarstwem na to jest tryb nocny, który według mnie działa rewelacyjnie. Oczywiście należy w tym przypadku uzbroić się w nieco cierpliwości, ponieważ czas robienia zdjęć jest dłuższy, ale efekt końcowy potrafi nam to wynagrodzić z nawiązką. I to nawet, jeśli zdjęcia robimy „z ręki”. Więcej na temat zdjęć z aparatów Huaweia P30 Lite możecie przeczytać w podlinkowanym niżej artykule.
Huawei P30 Lite pozwala nam nagrać filmy o maksymalnej rozdzielczości FullHD (1080p) z szybkością 30 i 60 klatek na sekundę. W pierwszym przypadku dostępna jest elektroniczna stabilizacja obrazu, włączona na stałe. Otrzymane nagrania mają akceptowalną jakość, pod względem kolorów, kontrastu i zakresu dynamiki. Jednak przy nagrywaniu ruchomych obiektów lub panoramowaniu widać wyraźnie, że autofocus ma czasem problemy z ustawieniem ostrości. Skutkuje to mniejszymi lub większymi „przeskokami” obrazu.
Wydajność
Huawei P30 Lite napędzany jest chipsetem Kirin 710 z ośmiordzeniowym procesorem 2,2 GHz i grafiką Mali-G51 MP4. Układ ten ma do dyspozycji 4 GB pamięci RAM, co wystarcza do zapewnienia płynnego działania interfejsu systemowego, a także zainstalowanych aplikacji i gier. Na początku testów zdarzyło się kilka razy, że system w niektórych sytuacjach kazał na siebie chwilę poczekać. Problemy te na szczęście dosyć szybko minęły, a po aktualizacji oprogramowania (udostępnionej w międzyczasie) już nie wróciły.
Testowany egzemplarz P30 Lite został wyposażony w 128 GB pamięci masowej, z możliwością jej rozszerzenia za pomocą karty pamięci microSD. Chcąc z niej skorzystać musimy zrezygnować z drugiej karty SIM (hybrydowy dual SIM).
Podczas trwającego dłużej wysokiego obciążenia obudowa telefonu robi się wyraźnie cieplejsza, jednak daleko jest do stanu, który można by nazwać przegrzaniem. Nie ma też oznak zjawiska throttlingu – wydajność urządzenia pozostaje na mniej więcej stałym poziomie.
Zasilanie
Testowany smartfon jest zasilany akumulatorem o pojemności 3340 mAh, czyli większym o około 11% od poprzednika, modelu P20 Lite (3000 mAh). Zmieniły się jednak również podzespoły – większy ekran z jednej strony i nowszy, oszczędniejszy procesor z drugiej. W sumie powinno to dać nieco dłuższy czas działania nowszego smartfonu. Ponieważ nie testowałem P20 Lite, ciężko mi jest tu powiedzieć, czy tak jest w rzeczywistości.
Jeśli wierzyć benchmarkom, energii zgromadzonej w akumulatorze Huaweia P30 Lite powinno wystarczyć na ponad 3 godziny grania w zasobożerne gry lub prawie 7 godzin pracy z aplikacjami multimedialnymi przy stale włączonym ekranie (jasność około 200 nitów). Podczas testów częstotliwość podłączania telefonu do ładowarki zależała od intensywności korzystania z urządzenia. Gdy ta była dosyć wysoka: benchmarki, zdjęcia i filmy, kilka rozmów telefonicznych, przeglądanie Internetu i korzystanie z mediów społecznościowych, energii wystarczało na cały dzień. Gdy zdarzyło mi się przez jakiś czas znacznie rzadziej sięgać po ten telefon, czas ten wydłużył się do około 4 dni. Czas pracy możemy wydłużyć, aktywując jedną z opcji optymalizujących lub ograniczających zużycie energii.
Podsumowanie
Huawei P30 Lite to dobrze zaprojektowany i wykonany telefon, który wizualnie pasuje do swoich droższych krewnych z serii P30. Na pochwałę zasługuje dobry aparat fotograficzny o rozdzielczości 48 Mpix, a także świetny tryb nocny. Bez tego ostatniego zdjęcia robione przy małej ilości światła zastanego po prostu się nie udają. Niezły jest także przedni aparat. W komplecie otrzymujemy również bardzo dobry ekran LCD i wysokie możliwości audio, ale pod warunkiem, że użyjemy dobrych słuchawek. Te dołączone do zestawu są słabe.
Największe wady testowanego smartfonu to wystający moduł tylnego aparatu, a także hybrydowy dual SIM, którego użycie uniemożliwia skorzystanie z kart pamięci. Na szczęście mamy do dyspozycji około 108 GB pamięci na dane, co większości użytkowników powinno wystarczyć.
Huawei P30 Lite wszedł na rynek ze stosunkowo wysoką ceną. Ta jednak w ostatnim czasie spadła i telefon możemy kupić już za około 1300 zł. Jeśli się postaramy, znajdziemy oferty z jeszcze niższą ceną.
Wynik końcowy: 8/10
Wady:
- Wystający moduł tylnego aparatu fotograficznego,
- Błyszcząca obudowa trudna do utrzymania w czystości,
- Hybrydowy dual SIM,
- Słabe słuchawki dołączone do zestawu,
- Brak nagrywania wideo w 4K.
Zalety:
- Wygląd zewnętrzny oraz jakość użytych materiałów,
- Wysoka jakość obrazu na ekranie,
- Sprawnie działający czytnik linii papilarnych,
- Komplet obsługiwanych standardów łączności,
- Bardzo dobra jakość dźwięku na dobrych słuchawkach,
- Wysoka jakość zdjęć w dzień,
- Świetny tryb nocny,
- Przyzwoita wydajność,
- 128 GB pamięci wewnętrznej.
Filmy z telefonu