DAJ CYNK

Motorola Moto G8 Power – test. Energii mu nie zabraknie...

Mieszko Zagańczyk

Testy sprzętu

Moto G8 Power: bateria

Motorola Moto G8 Power, jak sama nazwa wskazuje, to smartfon, którego główną zaletą ma być szczególny czas pracy. Producent przekonuje, że może wynosić on nawet 3 dni. A wszystko to dzięki zastosowaniu akumulatora o pojemności 5000 mAh. Jak to wygląda w praktyce?

Na tle innych smartfonów, gdzie standardem jest około 4000 mAh, taka pojemność rzeczywiście może robić wrażenie. Z drugiej strony sam miałem i wciąż mam doświadczenie ze smartfonami pancernymi o czasami nawet dwa razy większych bateriach i wiem, że duży akumulator to jeszcze nie wszystko. Istotny jest zastosowany układ, optymalizacja pracy systemu czy chociażby jasność ekranu. Snapdragon 665 w litografii 11 nm to w tym kontekście niezły układ, ale też nie nadzwyczajny. Jeżeli chodzi o rozwiązania programowe, to otrzymujemy przede wszystkim to, co zawiera Android 10, w formie, w jakiej zaimplementowała to Motorola. 

W menu baterii nie znajdziemy zbyt wielu ustawień. Dłuższy czas pracy wspomagać ma „bateria adaptacyjna” – smartfon ogranicza wykorzystanie baterii przez rzadko używane aplikacje, co jednak wymaga od systemu zebrania odpowiednich danych, a więc czasu. W menu baterii znajdziemy także opcję trybu oszczędzania baterii i statystyki.

Czy trzy dni pracy są możliwe? Zapewne tak, ale mnie osobiście się to nie udało, nie licząc sytuacji, gdy… smartfon leżał w weekend już pod koniec testów, wtedy wytrzymał 3 dni i obiecywał kolejne 6. Jednak gdy normalnie używałem smartfonu, a nie leżał na półce, udawało mi się dojść do niecałych dwóch dni. 

Przeprowadziłem też testy syntetyczne – w PC Mark Work 2.0 battery life przy pełnej jasności ekranu w ustawieniu manualnym smartfon rozładował się od 100 do 20% w niecałe 11 godzin. Po zmniejszeniu jasności do rekomendowanej wartości 200 cd/m2 czas pracy wyraźnie się wydłużył, sięgając niemal 15 godzin (do 20%). To bardzo dobry rezultat.

Nieco inny wynik osiągnąłem za pomocą naszego nowego benchmarku opracowanego na potrzeby redakcyjne Telepolis – w tym przypadku rozładowanie nastąpiło do zera przy jasności 300 cd/m2. Test obejmował symulację Facebooka, Messengera i odtwarzania filmów. Wynik – 11 godzin i 8 minut. 

To dobre rezultaty, ale chociaż przyznał, że liczyłem na odrobinę więcej. Przywoływany przeze mnie wcześniej Redmi Note 8T z takim samym procesorem i baterią 4000 mAh przepracowywał w podobnym obciążeniu około 10 godzin. Różnica w czasie pracy nie jest więc tak duża, jak wynika to różnicy w pojemności akumulatorów. 

Biorąc jednak pod uwagę realne wykorzystanie Moto G8 Power w codziennych zastosowaniach, te półtora dnia do dwóch dni intensywnej pracy jest oczywiście dobrym wynikiem. Na pewno warto brać ten model pod uwagę, kierując się kryterium czasu pracy.

Smartfon można doładować za pomocą rozwiązania TurboPower 15 W, czyli Quick Charge 2.0. Do połowy pojemności akumulator zasilany jest z prędkością nieznacznie szybsza niż jeden procent na minutę i tak 25% osiąga się po około 23 minutach, a 50% po  około 48 minutach, później jednak proces spowalnia, a pełen zasilenie trwa nieco ponad 2 godziny. 

Podsumowanie testów Moto G8 Power

Motorola Moto G8 Power jest ciekawym smartfonem w kategorii do tysiąca złotych i bez wątpienia zasługuje na miejsce w zestawieniach typu TOP10. Na której pozycji? Tego nie chcę teraz przesądzać, ale na podium ten model nie ma szans. Co w nim przeszkadza? Na plastikową obudowę nie można w sumie narzekać, bo jest dobrej jakości i ładnie wygląda. Martwi przeciętna kolorystyka ekranu, ale plusem jest jego wysoka jasność. Zaletą jest niezła wydajność, za to słabością – przeciętne działanie modułów komunikacyjnych, brak Wi-Fi w standardzie 5 GHz i brak NFC. Tę ostatnią funkcję znajdziemy już nawet w smartfonach Redmi, które dotąd pod tym względem nie wypadały najlepiej. I tu znów muszę przywołać Redmi Note 8T – smartfon lepiej jednak wykonany, tańszy, z dobrym wsparciem komunikacyjnym i z NFC… Niestety, w takich zestawieniach Moto G8 Power nie jest w stanie konkurować o najwyższą pozycję. 

Z innych zalet smartfonu należy też wskazać czysty, aktualny system Android 10 z ciekawymi dodatkami, świetną jakość dźwięku, przyzwoity, choć daleki od ideału aparat, no i oczywiście pojemną baterię, która obiecywanych  przez producenta trzech dni raczej nie zapewni, ale pozwala umieścić smartfon w energetycznej czołówce. W sumie to udany model i można go z czystym sumieniem polecić jako smartfon do zastosowań uniwersalnych, chociaż trzeba pamiętać, że w tej kategorii cenowej konkurenci też mają sporo do zaproponowania. 

Ocena końcowa: 8,3/10

WADY

  • Przeciętna kolorystyka ekranu
  • Przeciętne działanie modułów komunikacyjnych
  • Brak Wi-Fi w standardzie 5 GHz
  • Brak NFC

ZALETY

  • Ciekawe wzornictwo i dobre wykonanie
  • Wysoka jasność ekranu
  • Zadowalająca płynność i wydajność
  • Czysty Android 10 z ciekawymi dodatkami Motorola
  • Świetna jakość dźwięku przez głośniki i na słuchawkach
  • Długi czas pracy

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News