Motorola Moto G9 Plus - telefon dla osób lubiących duże ekrany
Motorola zaprezentowała niedawno nową serię smartfonów z rodziny Moto G. Topowy z nowych modeli, Moto G9 Plus, trafił do mnie na dwa tygodnie, dzięki czemu mogłem się z nim lepiej zapoznać.

W świecie pełnym podobnych, czasem wręcz niemal identycznych smartfonów różnych marek, Motorola wciąż stara się zachować swój jak najbardziej indywidualny charakter. Udaje się to z mniejszym lub większym sukcesem, a jednym z przykładów tego jest najnowsza Motorola Moto G9 Plus. To średniopółkowy, nieźle wyposażony smartfon, którego zakup nie zrujnuje naszego portfela. A jak się sprawdza na co dzień? Tego dowiesz się po przeczytaniu poniższej recenzji. Zapraszam do lektury.
Najważniejsze cechy telefonu (XT2087-2):
- Obudowa z tworzywa sztucznego, hydrofobowa powłoka,
- Wymiary: 169,91 x 78,1 x 9,69 mm, masa: 223,34 g,
- 6,8-calowy wyświetlacz LTPS Max Vision o rozdzielczości FullHD+ (1080 x 2400 pikseli, 386 ppi), czujnik oświetlenia,
- Czytnik linii papilarnych zintegrowany z przyciskiem zasilania,
- Ośmiordzeniowy chipset Qualcomm Snapdragon 730G (2 x Kryo 470 Gold @2,2 GHz + 6 x Kryo 470 Silver @1,8 GHz), proces technologiczny 8 nm,
- Grafika Adreno 618,
- 4 GB RAM-u, 128 GB pamięci wewnętrznej (109 GB dla użytkownika), karty pamięci microSD do 512 GB,
- 2 gniazda na karty nanoSIM, SIM 2 zamiennie z microSD,
- Łączność LTE Cat7 (300/100 Mb/s), Wi-Fi a/b/g/n/ac (2,4/5 GHz), Wi-Fi Direct, Bluetooth 5.0, NFC, GPS / Galileo / GLONASS / Beidou, USB-C 2.0, USB-OTG,
- Główny aparat 64 Mpix (1/73", 0,8 µm), obiektyw 26 mm z przysłoną f/1.8, PDAF, lampa LED, filmy 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps; drugi aparat 8 Mpix, obiektyw ultraszerokokątny 118° z przysłoną f/2.2; trzeci aparat 2 Mpix, obiektyw z przysłoną f/2.2, zdjęcia makro; czwarty aparat 2 Mpix, obiektyw z przysłoną f/2.2, czujnik głębi,
- Przedni aparat 16 Mpix, obiektyw 29 mm z przysłoną f/2.0, filmy 1080p@30fps,
- Niewymienny akumulator litowo-polimerowy o pojemności 5000 mAh, szybkie ładowanie TurboPower 30 W,
- Android 10 (test na oprogramowaniu QPA30.19-Q3-32-21),
- Cena początkowa: 1199 zł.
Zawartość opakowania
Do testów otrzymałem Motorolę w niebieskim kolorze Navy Blue. Oprócz smartfonu, w czarnym kartonowym pudełku znajdowała się także ładowarka TurboPower o mocy 30 W z gniazdem USB-C, przewód USB oraz igła do wysuwania tacki na karty (2 x nanoSIM lub nanoSIM + microSD). Zestaw uzupełniało bezbarwne etui na telefon oraz krótka, wielojęzyczna instrukcja obsługi, również w języku polskim.



Wygląd zewnętrzny i ergonomia
Motorola Moto G9 Plus to duży, gruby i ciężki smartfon, wyraźnie pokonujący rozmiarami i masą używanego przeze mnie na co dzień Samsunga Galaxy Note10+. Zaokrąglenia plastikowej obudowy sprawiają jednak, ze urządzenie to dobrze leży w dłoni i nie wyślizguje się z niej bez powodu. Śliska obudowa łatwo jednak zbiera wszelkie zabrudzenia, w tym przede wszystkim odciski palców. Rozwiązaniem obu problemów (śliskości i brudzenia się) jest skorzystanie z dołączonego etui, które zabezpieczy też smartfon przed niektórymi skutkami upadku. Jakość użytych materiałów nie jest może najwyższa, ale wciąż wszystkie elementy są ze sobą bardzo dobrze spasowane, a sam smartfon może się podobać.
Prawie cały przód testowanego smartfonu zajmuje ogromny, 6,8-calowy wyświetlacz, w którym wykrojono mały otwór na obiektyw przedniego aparatu fotograficznego. Nad ekranem producent umieścił podłużny wylot głośnika słuchawki, a także czujniki zbliżania i oświetlenia.
Z tyłu wzrok przyciąga lekko wystająca „wyspa” fotograficzna z czterema obiektywami oraz lampą błyskową LED. Jest tu również logo producenta, ale tym razem nie ma pod nim czytnika linii papilarnych, jak to bywało u poprzedników tego modelu.
Czytnik linii papilarnych został zintegrowany z przyciskiem zasilania, znajdującym się na prawym boku telefonu. Tu także znajdują się przyciski służące do regulacji głośności. Na lewym boku z kolei mamy przycisk Asystenta Google oraz wysuwaną tackę na karty.
Na dole Moto G9 Plus ma port USB-C, któremu towarzyszą wyloty głośnika do odtwarzania multimediów oraz otwór mikrofonu. Po przeciwnej stronie znajduje się otwór dodatkowego mikrofonu, a także gniazdo audio Jack 3,5 mm.
Biometria
Motorolę Moto G9 Plus możemy odblokować między innymi za pomocą biometrii. Do dyspozycji mamy tu czytnik linii papilarnych, umieszczony na prawym boku smartfonu, oraz funkcję rozpoznawania twarzy. Podczas testów skaner odcisków palców w większości przypadków prawidłowo rozpoznawał przyłożony do niego palec. Podobnie było z weryfikacją tożsamości za pomocą twarzy.
Wyświetlacz i jakość obrazu
Testowana Motorola została wyposażona w 6,8-calowy wyświetlacz LTPS o rozdzielczości 1080 x 2400 pikseli. Daje to zagęszczenie punktów na poziomie 386 ppi, co jest wartością wystarczającą do tego, aby obraz na ekranie miał odpowiednią ostrość i był pozbawiony widocznych poszarpanych krawędzi. Nieźle wyglądają również kolory, które tylko w nieznacznym stopniu się zmieniają (głównie jasność), gdy zmieniamy kąt patrzenia na ekran.
Motorola Moto G9 Plus pozwala nam wybrać styl kolorów spośród jednej z trzech opcji: Naturalne, Wzmocnione lub Nasycone. Te ostatnie wyglądają według mnie najlepiej, chociaż daje się tu zauważyć lekkie przesunięcie w kierunku niebieskiego. Kolory naturalne są zdecydowanie cieplejsze, biel wydaje się wręcz różowa, a kolory nieco wygaszone w porównaniu do pozostałych trybów. Użyć możemy również ciemnego motywu, na którym dominuje czerń i inne ciemne kolory.
Wybór trybu kolorów wpływa na takie parametry, jak temperatura bieli i wartość ∆E. Szczegóły w tabeli poniżej.
Kolory | Temperatura bieli | ∆E 2000 |
Naturalne | 6254 K | 1,3 |
Wzmocnione | 7515 K | 4,9 |
Nasycone | 7632 K | 4,5 |
Wyświetlacz w Moto G9 Plus nie jest królem jasności, wiec w słoneczny dzień nie zawsze korzystanie z niego jest komfortowe, ale nie powinniśmy mieć większych problemów z odczytaniem treści zawartych na ekranie. Zmierzone maksimum wyniosło 404 nity w trybie manualnym na środku ekranu (384 nity w górnej części i 379 nitów w dolnej), natomiast przy aktywnej regulacji automatycznej maksimum sięgnęło 502 nitów. Mogłoby być trochę więcej.
Głośnik i jakość dźwięku
Motorola Moto G9 Plus ma pojedynczy głośnik do odtwarzania multimediów, który jest zupełnie przeciętny pod względem jakości dźwięku, jaki się z niego wydobywa. Biorąc jednak pod uwagę cenę urządzenia, nie gra on najgorzej. W zasadzie słychać tu wszystkie dźwięki, od niskich (bez basów) po wysokie, ale przy większej głośności dają o sobie znać również zakłócenia, które nieco psują odbiór słuchanej muzyki. Jest za to głośno – zmierzone maksimum przy słuchaniu muzyki streamowanej z serwisu Tidal wyniosło 84,5 dB w odległości około 60 cm od głośnika. W przypadku dzwonków było minimalnie ciszej – 82,8 dB.
Sytuacja znacznie lepiej wygląda po podłączeniu do smartfonu w miarę dobrych słuchawek, których nie dostaniemy w zestawie z Motorolą. Wtedy pojawiają się też basy, a dźwięk brzmi czyściej nawet przy wysokim poziomie głośności.
Jakość muzyki możemy w pewnym stopniu dostosować do własnych preferencji, włączając funkcję Efekty dźwiękowe. W przypadku głośnika mamy tu do dyspozycji korektor graficzny z kilkoma nastawami. Jeśli podłączymy słuchawki, liczba opcji zostanie zwiększona o trzy predefiniowane tryby: Stereo 3D, Kino domowe i Na żywo. Jest też tryb niestandardowy z equalizerem (kilka gotowych nastaw) oraz trzema efektami sorround (Na żywo, Szeroki i Ambient).
Interfejs systemowy i aplikacje
Motorola Moto G9 Plus pracuje pod kontrolą niemal czystego systemu operacyjnego Android 10. Interfejs systemowy dzieli ekran główny na pulpity oraz szufladę ze skrótami do wszystkich aplikacji. Na lewo od pulpitów znajduje się panel Google z najważniejszymi wiadomościami.
Jednym z głównych narzędzi, które Motorola dodała od siebie w testowanym smartfonie, jest aplikacja Moto. Pozwala ona spersonalizować wygląd interfejsu systemowego poprzez zmianę kolorów, czcionek, kształtu i układu ikon, czy chociażby tapety. Tu również zmienimy kilka innych ustawień, a także uzyskamy porady i wskazówki, dotyczące telefonu.
Pozostałe aplikacje, które są fabrycznie zainstalowane na pokładzie testowanej Motoroli, to przede wszystkim produkty firmy Google. Są wśród nich aplikacje systemowe i multimedialne oraz klienty różnych usług wyszukiwarkowego giganta. Jest jeszcze Facebook, ale to możemy odinstalować, jeśli nie jest nam potrzebne.
Łączność
Podczas testów Motoroli Moto G9 Plus używałem karty SIM sieci Orange (nju mobile). Pozytywnie zaskoczyło mnie, że bez problemu mogłem korzystać z takich technologii, jak VoLTE i VoWiFi. Jakość połączeń głosowych była dzięki temu na wysokim poziomie. Dźwięk, jaki do mnie docierał był odpowiednio głośny i czysty. Dodatkowo testowana motorola nieźle sobie radzi z łapaniem zasięgu LTE. Chwilami nawet lepiej, niż ma to miejsce w używanym przeze mnie na co dzień Galaxy Note10+.
LTE to oczywiście nie jedyna możliwość połączenia się przy użyciu Moto G9 Plus ze światem zewnętrznym lub innymi urządzeniami. Do dyspozycji jest tu również Wi-Fi ac, Bluetooth 5 i NFC. Z nimi również nie miałem żadnych problemów podczas korzystania z Internetu, przesyłania dźwięku czy plików do sparowanych urządzeń czy zbliżeniowego płacenia telefonem w sklepie. A do nawigacji mamy odbiornik satelitarny, który szybko fiksuje położenie telefonu oraz robi to z akceptowalną dokładnością (do kilku metrów). Testowany smartfon nie ma elektronicznego kompasu, a przynajmniej testy nie wykazały jego obecności.
Aparaty fotograficzne, jakość zdjęć i filmów
Motorola Moto G9 Plus wyposażona została w łącznie pięć aparatów fotograficznych. Z tyłu głównej jednostce z matrycą 64 Mpix towarzyszy aparat ultraszerokokątny o rozdzielczości 8 Mpix, a także dwumegapixelowe aparat makro i czujnik głębi. Z przodu z kolei producent umieścił aparat o rozdzielczości 16 Mpix.
Do nagrywania zdjęć i filmów służy prosta w obsłudze aplikacja, która w łatwy sposób pozwala wybrać, w jakim trybie chcemy zrobić zdjęcie lub którym aparatem, a także zastosować dodatkowe efekty. Szybko możemy się tu przełączyć między innymi na natywną rozdzielczość 64 Mpix, szeroki kąt czy makro, a także tryb manualny, w którym ręcznie zmienimy najważniejsze parametry. Tu też możemy ustawić robienie zdjęć w formacie RAW.
W optymalnych warunkach oświetleniowych testowana Motorola potrafi zrobić przyzwoite jakościowo zdjęcia, szczególnie gdy uwzględnimy niewysoką cenę tego urządzenia. Są one na ogół ostre, szczegółowe i mało zaszumione. Mają również niezły zakres dynamiczny, w czym pomaga automatyczny HDR. Obszary w cieniu sztucznie w ten sposób rozjaśnione potrafią wyjść nieco rozmazane. Gorzej jest w słabszych warunkach oświetleniowych, a także gdy korzystamy z aparatu ultraszerokokątnego. Różnicę między oboma aparatami widać szczególnie w przypadku zdjęć nocnych, na niekorzyść jednostki z szerszym kątem widzenia. Przykłady poniżej.
Nieco więcej szczegółów możemy na ogół uzyskać w przypadku zdjęć wykonywanych w natywnej rozdzielczości głównego aparatu fototograficznego. Te same ujęcia, co wyżej, ale w rozdzielczości 64 Mpix znajdują się w następnej galerii.
Zaskakująco dobrze radzi sobie aparat makro, chociaż ma małą rozdzielczość i ciemny obiektyw. Wiele aparatów ma na wyposażeniu taki aparat, ale nie zawsze daje on akceptowalne rezultaty. W Motoroli jest inaczej, co jest zasługą między innymi obecności autofocusu. Przykładowe zdjęcia poniżej.
Przedni aparat fotograficzny nie ma autofocusu, więc nie zawsze zdjęcia wychodzą ostre. Ich jakość jest jednak w zupełności wystarczająca, by móc je opublikować na przykład w mediach społecznościowych. Do dyspozycji mamy tu też kilka efektów, takich jak wygładzanie skóry twarzy czy tryb portretowy z rozmytym tłem. Tu również sporo zależy od warunków oświetleniowych.
Tylny aparat Motoroli Moto G9 Plus nagrywa filmy w rozdzielczości 4K z szybkością 30 klatek na sekundę, a w FullHD także 60 fps. Jakość nagrań jest akceptowalna, a pochwalić należy możliwość skorzystania z cyfrowej stabilizacji obrazu w każdej rozdzielczości. W przypadku filmu nagrywanego w FullHD 60 fps zauważyłem natomiast problemy z działaniem autofocusu. Gdy nie wskazałem ręcznie punktu ostrzenia, nagrywany był często rozmazany, nieostry obraz. W przypadku 4K czegoś takiego nie zauważyłem.
Wydajność
Motorola Moto G9 Plus jest napędzana chipsetem Qualcomm Snapdragon 730G, wspieranym przez 4 GB pamięci RAM-u. Biorąc pod uwagę cenę urządzenia, jest to całkiem przyzwoity zestaw, który sprawia, ze interfejs systemowy oraz typowe aplikacje i gry, zainstalowane w pamięci smartfonu, działają płynnie. Szczegóły, wraz z porównaniem z innymi smartfonami, zebrałem w tabelach.
Wydajność ogólna | AnTuTu V8 | Geekbench 5 (*4) | PC Mark Work 2.0 | Przesył danych (MB/s) | ||
Jeden rdzeń | Wszystkie rdzenie | Zapis losowy | Transfer PC->Tel | |||
Honor 9X | 183612 | 1585* | 5561* | 7066 | n/d | 30,5 |
Huawei P40 Lite | 322132 | 2809* | 7847* | 9162 | 35,6 | |
Motorola Edge | 307001 | 590 | 1915 | 8648 | ||
Motorola Moto G 5G Plus | 293436 | 598 | 1931 | 8370 | ||
Motorola Moto G8 Plus | 175533 | 1533* | 5603* | 6602 | 33,8 | |
Motorola Moto G8 Power | 175654 | 1511* | 5599* | 6872 | n/d | 33,4 |
Motorola Moto G8 Power Lite | 105520 | 170 | 919 | 5517 | 4,57 | 38,8 |
Motorola Moto G9 Plus | 271720 | 548 | 1736 | 7801 | n/d | 39,3 |
OnePlus Nord | 318739 | 613 | 1950 | 8530 | 22,6 | 33,6 |
Oppo A91 | 195873 | 321 | 1481 | 8166 | ||
Oppo Reno 3 | 222089 | 426 | 1561 | 8864 | 18,3 | 41,1 |
Samsung Galaxy A51 | 178925 | 1673* | 5525* | 5460 | 42,7 | |
Samsung Galaxy A51 5G | 323591 | 3064* | 7357* | 8664 | 25,2 | 42,0 |
Samsung Galaxy A71 | 274447 | 548 | 1756 | 7764 | 20,2 | 42,2 |
Samsung Galaxy Xcover Pro | 179149 | 1663* | 5225* | 5607 | 21,5 | 30,2 |
Sony Xperia 10 II | 176529 | 1634* | 5632* | 6245 | 22,0 | 38,0 |
Xiaomi Mi 9 SE | 220316 | 1921* | 6036* | 6793 | 6,5 | 36,8 |
Xiaomi Mi 9T | 251941 | 2559* | 6904* | 7401 | 34,8 | |
Xiaomi Mi 10 Lite 5G | 321505 | 2830* | 7690* | 7720 | 23,3 | 29,0 |
Xiaomi Redmi Note 8T | 172350 | 1532* | 5674* | 6424 | 14,0 | 40,2 |
Xiaomi Redmi Note 8 Pro | 291280 | 494 | 1629 | 10074 | 9,9 | 42,1 |
Xiaomi Redmi Note 9 Pro | 274309 | 568 | 1802 | 7507 |
Wydajność w grach | 3D Mark Sling Shot Extreme (Vulkan) | GFXBench 1080p | Maksymalna temperatura obudowy (°C) | |
Manhattan 3.1 | Car Chase | |||
Honor 9X | 939 | 891 | 455 | |
Huawei P40 Lite | 2626 | 2115 | 1218 | |
Motorola Edge | 2815 | 2079 | 1121 | |
Motorola Moto G 5G Plus | 2815 | 2074 | 1120 | |
Motorola Moto G8 Plus | 1048 | 824 | 420 | |
Motorola Moto G8 Power | 1045 | 765 | 394 | |
Motorola Moto G8 Power Lite | n/d | 391 | 174 | 31,8 |
Motorola Moto G9 Plus | 2286 | 1850 | 1012 | 38 |
OnePlus Nord | 2960 | 2172 | 1181 | 44,8 |
Oppo A91 | 1258 | 839 | 500 | |
Oppo Reno 3 | 1603 | 1320 | 530 | 43,5 |
Samsung Galaxy A51 | 1554 | 978 | 613 | |
Samsung Galaxy A51 5G | 2771 | n/d | 1011 | |
Samsung Galaxy A71 | 2250 | 1860 | 1016 | |
Samsung Galaxy Xcover Pro | 1542 | 881 | 545 | |
Sony Xperia 10 II | 1133 | 650 | 335 | |
Xiaomi Mi 9 SE | 1981 | 1623 | 876 | |
Xiaomi Mi 9T | 2060 | 1698 | 921 | |
Xiaomi Mi 10 Lite 5G | 3109 | 2035 | 1096 | |
Xiaomi Redmi Note 8T | 1042 | 718 | 371 | |
Xiaomi Redmi Note 8 Pro | 2454 | 1814 | 1045 | |
Xiaomi Redmi Note 9 Pro | 2347 | 1893 | 1042 |
Moto G9 Plus ma 128 GB pamięci masowej, z czego użytkownik ma do swojej dyspozycji prawie 109 GB miejsca. Jeśli to za mało, można rozszerzyć pamięć o kartę pamięci microSD. Niestety, w takim przypadku nie skorzystamy z funkcji dual SIM (wspólny slot na SIM 2 i microSD).
Telefon | Kopiowanie zdjęć Tel->PC (MB/s) |
Honor 9X | 11,4 |
Motorola Moto G8 Power Lite | 21,2 |
Motorola Moto G9 Plus | 23,7 |
OnePlus Nord | 27,4 |
Oppo Reno 3 | 25,6 |
Samsung Galaxy A71 | 25,9 |
Xiaomi Mi 9 SE | 25,4 |
Xiaomi Redmi Note 8 Pro | 28,3 |
Podczas testów obudowa testowanej Motoroli nie rozgrzewała się do niebotycznych wartości – zmierzone maksimum wyniosło zaledwie 38°C. Podczas testu baterii symulacją Manhattan 3.1 w aplikacji GFXBench nie zauważyłem też zjawiska throttlingu. Spadek wydajności owszem jest widoczny na wykresie (poniżej), ale sięga on maksymalnie 0,5%.
Zasilanie
Topowa motorola z serii G9 zasilana jest akumulatorem o pojemności 5000 mAh. Podczas dwutygodniowego testowania tego smartfonu na ogół sięgałem po ładowarkę co drugą noc, chociaż przy bardziej intensywnym korzystaniu byłem w stanie zużyć całą energię w kilka godzin. Czas ten można wydłużyć, na przykład aktywując wbudowane w system funkcje oszczędzania energii. Można też rzadziej sięgać po urządzenie, ale przecież nie po to kupujemy smartfon, by leżał w szufladzie czy na półce.
A jak Motorola Moto G9 Plus wypada w porównaniu z innymi smartfonami? Dowiecie się z tabeli zamieszczonej poniżej. Zakładając, że ekran będzie świecił ciągle z jasnością ustawioną na 300 nitów (biel), energii zgromadzonej w baterii tego smartfonu powinno wystarczyć maksymalnie na prawie 7 godzin grania, prawie 11 godzin pracy z aplikacjami biurowymi i multimedialnymi lub prawie 9,5 godziny korzystania z Facebooka i Messengera oraz oglądania wideo w wysokiej rozdzielczości.
Model | Ekran - 300 cd/mkw | Bateria (mAh) | Biuro | Gry | Telepolis Mark | |
Przek. | Roz. px | |||||
Huawei P40 Lite E | 6,39" | 720 x 1560 | 4000 | 581 | 283 | 532 |
Motorola Edge | 6,7" | 1080 x 2340 | 4500 | 600 | 415 | 441 |
Motorola Moto G 5G Plus | 6,7" | 1080 x 2520 | 5000 | 623 | 383 | 560 |
Motorola Moto G8 Power | 6,4" | 1080 x 2300 | 5000 | 894 | 412 | 668 |
Motorola Moto G8 Power Lite | 6,5" | 720 x 1600 | 5000 | 566 | 553 | 545 |
Motorola Moto G9 Plus | 6,8" | 1080 x 2400 | 5000 | 655 | 346,8 | 587 |
OnePlus Nord 90 Hz | 6,44" | 1080 x 2400 | 4115 | 511 | 227,3 | 524 |
OnePlus Nord 60 Hz | 6,44" | 1080 x 2400 | 4115 | 551 | 227,7 | 538 |
Oppo A91 | 6,4" | 1080 x 2400 | 4025 | 383 | 291 | 337 |
Oppo Reno3 | 6,4" | 1080 x 2400 | 4025 | 476 | 215 | 480 |
Samsung Galaxy A51 | 6,5" | 1080 x 2400 | 4000 | 497 | 384,2 | 478 |
Samsung Galaxy A51 5G | 6,5" | 1080 x 2400 | 4500 | 612 | - | 530 |
Samsung Galaxy M21 | 6,4" | 1080 x 2340 | 6000 | 662 | 653,8 | 721 |
Samsung Galaxy XCover Pro | 6,3" | 1080 x 2340 | 4050 | 532 | 260,5 | 430 |
Sony Xperia 10 II | 6" | 1080 x 2520 | 3600 | 718 | 395 | 474 |
Motorola Moto G9 Plus sprzedawana jest w komplecie z ładowarką o mocy 30 W. Dzięki niej możemy naładować pusty akumulator do 100% w niecałe 70 minut. Po 30 minutach poziom naładowania baterii sięga 60%.
Podsumowanie
Najnowsza Motorola z serii Moto G to duże i ciężkie urządzenie, które pomimo tego bardzo dobrze leży w dłoni i całkiem nieźle wygląda. Na pochwałę zasługuje także niezły wyświetlacz, który mógłby być trochę jaśniejszy, a także świetna lokalizacja czytnika linii papilarnych.
Na zestaw fotograficzny należy patrzeć przez pryzmat ceny. W dobrych warunkach potrafi on zrobić niezłe jakościowo zdjęcia, szczególnie pełne szczegółów, gdy zastosujemy rozdzielczość 64 Mpix. Ich jakość jednak drastycznie spada wraz z pogarszaniem warunków, szczególnie w przypadku aparatu ultraszerokokątnego. Pozytywnie zaskakuje za to jakość zdjęć z aparatu makro, gdzie skorzystamy między innymi z autofocusu.
W Moto G9 Plus można by poprawić kilka rzeczy. Producent mógł tu zastosować lepszy głośnik, czyściej grający przy maksymalnej głośności (która w Motoroli jest imponująca), a na kartę microSD przydałoby się oddzielne gniazdo. W końcu miejsca w tej Motoroli jest dużo. Na pocieszenie dostajemy wysoką wydajność i kulturę pracy oraz całkiem przyzwoity czas pracy na baterii. Tę ostatnią naładujemy dołączoną ładowarką o mocy 30 W.
Motorola Moto G9 Plus weszła na polski rynek z ceną 1199 zł, ale w wielu sklepach można ją już kupić taniej, bo za 999 zł. Tę ostatnią można już uznać za całkiem atrakcyjną.
Ocena końcowa: 8/10
Wady:
- Duże rozmiary i wysoka masa,
- Śliska obudowa, łatwo zbierająca zabrudzenia,
- Przeciętna jakość muzyki z głośnika,
- Hybrydowy dual SIM,
- Brak cyfrowego kompasu,
- Nienajlepsza jakość zdjęć w słabszych warunkach oświetleniowych, szczególnie z aparatu ultraszerokokątnego.
Zalety:
- Niezły wygląd i jakość wykonania,
- Świetna lokalizacja i działanie czytnika linii papilarnych,
- Bardzo dobry wyświetlacz,
- Duża głośność wbudowanego głośnika,
- Prawie czysty Android 10, niezaśmiecony zbędnymi aplikacjami,
- Działający (w Orange) VoLTE i VoWiFi,
- Zaskakująco dobry aparat makro,
- Stabilizacja obrazu w filmach 4K,
- Wysoka wydajność i kultura pracy,
- Dobry czas pracy na baterii, szybkie ładowanie,
- Niewygórowana cena.