Niceboy Raze 3 Titan - testuję głośnik czeskiej firmy
Nasi zachodni sąsiedzi wzięli się za produkcję budżetowej elektroniki. Jeden z ich głośników trafił właśnie w moje ręce, więc sprawdzam, czy będzie w stanie podbić Europę.

Właśnie rozpoczyna się lato, pogoda coraz ładniejsza, temperatury wyższe, więc aż szkoda byłoby nie skorzystać i nie posiedzieć w plenerze. Najlepiej wraz ze znajomymi i dobrą muzyką. Tę ostatnią mogą dostarczyć nasi sąsiedzi z Pragi, którzy wypuścili na europejski rynek swój głośnik Raze 3 Titan.
Firma Niceboy jest dość świeżym graczem w świecie elektroniki. Przedsiębiorstwo zadebiutowało w Europie w 2016 roku i aktualnie przedstawia w swojej ofercie budżetową alternatywę dla elektroniki znanych producentów.



Muszę przyznać, że na pierwszy rzut oka niektóre z ich urządzeń wyglądają interesująco. Tym razem w moje ręce trafił niewielki głośnik Bluetooth Niceboy Raze 3 Titan, który oferuje potężne brzmienie o mocy 50 W, wodoszczelność IP67 i stosunkowo długi czas pracy. Czy to wystarczy, by rozkręcić każdą wakacyjną imprezę?
Specyfikacja:
- Cena: 396 złotych
- Bluetooth: 5.0
- Pasmo częstotliwości: 2,4 GHz
- Moc częstotliwości radiowej: ≤ 2,5mW
- Obsługiwane kodeki: SBC, A2DP, AVRCP, HFP
- Moc: 50 W
- Impedancja: 4 Ω
- Czułość: >75 dB
- Zakres częstotliwości: 65 Hz – 20 kHz
- Odległość transmisji BT: 10 metrów
- Częstotliwości FM: 87.5 MHz ~ 108 MHz
- Obsługiwane nośniki danych: karta microSD, pamięć USB flash disk, maks. 32 GB
- Akumulator: Li-Ion 5000 mAh
- Czas pracy na jednym naładowaniu: 15 godzin (przy głośności 50%)
- Wodoszczelność: IP67
Zestaw testowy
Urządzenie dotarło do mnie w pstrokatym, prostopadłościennym pudełku, na którym dominują barwy żółci i bieli z akcentami czerni, fioletu i zieleni. To niby tylko pudełko, ale jest to również pewien wyróżnik na tle produktów w jednolitych czarnych lub białych opakowaniach. Z zasady głośniki Bluetooth nie mają bogatego wyposażenia i Niceboy Raze 3 Titan nie jest tutaj żadnym wyjątkiem. W środku znajdziemy głośnik, kabel ładujący i dokumentację.
Wygląd i jakość wykonania
W przypadku wyglądu Niceboy Raze 3 Titan prezentuje się dokładnie tak, jak większość tego typu urządzeń. Tutaj również mamy do czynienia z czarną podłużną tubą i wykończeniem z oplotu tekstylnego. Całość ma wymiary 220 x 95 x 90 mm i waży 980 gramów. Przy tak stosunkowo małym sprzęcie moc 50 W może robić wrażenie. Całość prezentuje się elegancko, wygląda na produkt wysokiej jakości, lecz nie wyróżnia się designem na tle konkurencji.
Od spodu mamy dwie nóżki z gumą, które zapewniają urządzeniu stabilność. Z kolei u góry znajduje się panel sterowania. Na nim znajdziemy:
- diody odpowiedzialne za wskazywanie poziomu naładowania urządzenia,
- wskaźnik LED portu USB,
- przycisk odpowiedzialny za włączenie głośnika,
- zwiększenie głośności/następny utwór
- odtwarzanie/zatrzymanie
- zmniejszenie głośności/następny utwór
- Przycisk odpowiedzialny Reset połączenia Bluetooth / Odebranie / Zakończenie / Odrzucenie połączenia / Ostatni wybierany numer
- Funkcja True Wireless (TWS)
Na podłużnym ciele głośnika Raze 3 Titan znajduje się zaślepka chroniąca porty i złącza. Pod gumową ochroną znajduje się wejście ładowania USB-C, Wyjście ładujące USB, wejście dla pamięci USB flash disk, gniazdo na kartę Micro SD i wejście AUX jack 3,5 mm.
Nie można tu zapomnieć o certyfikacie wodo i pyłoszczelności IP67. Oznacza to, że urządzenie możemy z czystym sumieniem wziąć na plażę.
Jakość dźwięku
W przypadku sprzętu audio estetyczny wygląd, choć jest miłym dodatkiem, tak liczy się głównie głośność i jakość dźwięku. Muszę przyznać, że tak niewielki głośnik, jakim jest Raze 3 Titan i tak byłby w stanie rozkręcić sporych rozmiarów imprezę. Pomiary przeprowadzone w odległości około 50 centymetrów od urządzenia wskazały szczytową głośność 87,7 dB.
Zaś jeśli chodzi o jakość dźwięku, to jeszcze przed sprawdzeniem ceny obstawiałbym, że jest to głośnik 100 lub nawet 200 złotych droższy niż w rzeczywistości. Odsłuch muzyki przeprowadzałem w aplikacji Tidal Hi-Fi i jestem więcej niż zadowolony. Na uznanie zasługują szczególnie basy, które dzięki technologii MaxxBass nabierają odpowiedniej gęstości.
Warto jednak zaznaczyć, że pomimo swojej wyrazistości, basy nie przyćmiewają tonów średnich i wysokich. Możemy zatem komfortowo puścić każdy rodzaj muzyki i nie jesteśmy ograniczeni wyłącznie do techno czy electro.
Głośniki Bluetooth z mocnym basem często nie są najlepszym wyborem do oglądania filmów i seriali, gdyż zwykle sprawiają, że dialogi giną w natłoku efektów dźwiękowych. Tutaj, o dziwo, takie zjawisko nie występuje.
Łączność
Niceboy Raze 3 Titan został zaopatrzony w szereg portów i modułów, dzięki czemu z głośnika można korzystać na wiele sposobów. Większość użytkowników i tak będzie pewnie korzystać głównie z połączenia Bluetooth. W tym przypadku mamy do czynienia z wersją 5.0 i efektywnym zasięgiem do 10 metrów. Rzeczywiście po przejściu na drugi koniec mieszkania lub zamknięciu się w łazience połączenie uciekało.
Zawsze można skorzystać ze złącza Jack 3,5 mm lub puścić muzykę z karty SD. Niceboy Raze 3 Titan doskonale sprawdza się również w roli radia, choć trzeba przyznać, że nawigacja po stacjach nie jest najłatwiejsza. Producent przewidział też stworzenie stacji TWS z dwóch takich samych głośników. Urządzenie można wykorzystać też jako zestaw głośnomówiący.
Nie jest jednak idealnie i podczas użytkowania napotkałem kilka małych, lecz irytujących problemów. Przede wszystkim głośność mogę kontrolować bezpośrednio na głośniku lub w ustawieniach komputera. Jednak po zmianie głośności na głośniku, tracę możliwość zmiany jej na komputerze. Mogę przesuwać wtedy paskiem głośności, lecz urządzenie na to już nie reaguje. Ponadto wyłącza się po 15 minutach bezczynności, niezależnie od tego, czy jest podłączony do zasilania, czy też nie. Zdarzało się też, że wyciszony głośnik sam wychodził z tego stanu. Warto też wspomnieć o tym, że czasem jest wykrywany nie jako głośnik, lecz zestaw słuchawkowy i wtedy są problemy z połączeniem.
Praca baterii i ładowanie
Niceboy Raze 3 Titan został zaopatrzony w baterię 5000 mAh, która według producenta powinna wystarczyć na 15 godzin, jeżeli słuchamy na głośności nie wyższej niż 50%. Oczywiście ten czas możemy wydłużyć jeżeli dodatkowo ściszymy. Rzeczywiście urządzenie musiałem ładować nie częściej niż raz na kilkanaście godzin, co moim zdaniem jest przyzwoitym wynikiem.
Dla 30% głośności czas pracy baterii wyniósł 22 godziny, a dla 50% - 14 godzin, co nadal jest bardzo dobrym wynikiem. Przyzwoicie wygląda to również w okolicach 70%, gdyż wtedy urządzenie jest w stanie pracować przez około 9 godzin i mniej więcej w taki sposób będziemy chcieli ten głośnik używać na imprezach. Dla 100% głośności czas pracy baterii wyniósł 4 godziny i 22 minuty.
Urządzenie ładowałem, podpinając je kablem USB do komputera, co nie jest najefektywniejszym sposobem napełniania baterii. Średni czas ładowania do pełna takim sposobem to około czterech godzin.
Warto wspomnieć, że Raze 3 Titan został zaopatrzony w funkcję powerbanka. Oznacza to, że możemy go wykorzystać, by naładować w plenerze nasz smartfon lub inne urządzenie. Szybkość ładowania w ten sposób jest bardzo niska i bardziej pozwala utrzymać poziom baterii na tym samym poziomie lub ożywić padnięty smartfon niż rzeczywiście go naładować.
Podsumowanie
Głośnik Niceboy Raze 3 Titan można kupić za 396 złotych, co nie jest wygórowaną ceną za urządzenie tej jakości. Przede wszystkim otrzymujemy solidną konstrukcję potwierdzoną certyfikatem IP67, co sprawia, że jest to dobry wybór do imprez w plenerze, w tym nad rzeką, czy na plaży.
Możemy tu też liczyć na 50 W mocy przy zachowaniu wysokiej jakości dźwięku – zarówno niskich, jak i wysokich tonów. Impreza rozkręcana tym urządzeniem nie skończy się szybko ze względu na długą pracę baterii.
Pomimo okazjonalnych problemów z łącznością, uważam, że Raze 3 Titan będzie jednym z lepszych wyborów tego lata w segmencie audio.
Ocena 9/10
Wady:
- Okazjonalne problemy z łącznością
- Nieintuicyjne sterowanie FM
Zalety:
- Solidne wykonanie
- Certyfikat IP67
- Wysoka jakość dźwięku
- Jest głośny w stosunku do rozmiarów
- Czas pracy baterii