DAJ CYNK

Samsung Galaxy S21 Ultra 5G - flagowy telefon o ogromnych możliwościach

Marian Szutiak (msnet)

Testy sprzętu

Samsung Galaxy S21 Ultra wyświetlacz


Wyświetlacz i jakość obrazu

Samsung Galaxy S21 Ultra został wyposażony w 6,8-calowy wyświetlacz Dynamic AMOLED 2X o przekątnej 6,8 cala i rozdzielczości 1440 x 3200 pikseli. Daje to zagęszczenie punktów na poziomie 516 ppi, czego wynikiem jest ostry obraz bez poszarpanych krawędzi. Tych ostatnich nie powinniśmy zauważyć nawet przy ustawionej domyślnie rozdzielczości FullHD+. Czy jednak warto korzystać z mniejszej niż natywna rozdzielczości? Na to pytanie odpowiem w rozdziale dotyczącym zasilania.

Wyświetlacz topowego Samsunga to jedno z najlepszych tego typu rozwiązań na rynku, zapewniające bardzo wysoką jakość obrazu, świetne kolory, które tak samo dobrze wyglądają pod każdym kątem, a także bardzo dobry kontrast. W ustawieniach systemowych znajdziemy dwa tryby ekranu: Żywy i Naturalny. Pierwszy z nich pozwala na ręczne ustawienie balansu bieli. Wyniki pomiarów kolorymetrycznych zaprezentowane w tabeli poniżej uwzględniają domyśle ustawienia.

Tryb ekranu Temperatura bieli Pokrycie Gamy Objętość Gamy Średnie ∆E (MAX)
Żywy 6781 K 99,9% sRGB
95,3% AdobeRGB
99,3% DCI P3
188,4% sRGB
129,8% AdobeRGB
133,4% DCI P3
4,86 (11,87)
Naturalny 6417 K 97,9% sRGB
72,2% AdobeRGB
76,1% DCI P3
109,3% sRGB
75,3% AdobeRGB
77,4% DCI P3
2,08 (4,85)


Ekran w topowym smartfonie Samsunga z serii Galaxy S21 jest też bardzo jasny, dzięki czemu nie powinniśmy mieć żadnych problemów z odczytaniem jego zawartości w zasadzie w żadnych warunkach, także w słoneczny dzień na zewnątrz. Zmierzone maksimum przy ustawieniu ręcznym wyniosło 471 nitów, natomiast przy regulacji automatycznej sięgnęło 987 nitów. Ostatnia wartość może nie być tą maksymalną, możliwą do osiągnięcia, ponieważ pomiar był wykonywany w pochmurny dzień, gdzie Słońce zostało zastąpione żarówką fotograficzną  5000 lm.

Samsung Galaxy S21 Ultra wyświetlacz

A co możemy zmienić w ustawieniach ekranu? Poza rozdzielczością czy trybem pracy oraz balansem bieli, możemy włączyć tryb ciemny oraz skorzystać z funkcji Ochrona wzroku. Obie pozwalają na zadbanie o komfort oczu, szczególnie w nocy. We własnym telefonie tryb ciemny mam włączony cały czas.

Samsung Galaxy S21 Ultra zrzuty - ekran

Galaxy S21 Ultra jest pierwszym smartfonem Samsunga, który może odświeżać obraz z częstotliwością do 120 Hz również w rozdzielczości QuadHD+. Odpowiednie ustawienie znajdziemy pod opcją Płynność ruchu. Do wyboru mamy standardową częstotliwość 60 Hz lub adaptacyjną, która – w zależności od potrzeb – zmienia się w zakresie od 10 Hz do 120 Hz. Jak pokazały przeprowadzone przeze mnie testy wydajności baterii, częstotliwość odświeżania ma istotny wpływ na czas pracy telefonu na jednym ładowaniu. Szczegóły w rozdziale dotyczącym zasilania.

Głośniki i słuchawki – jakość dźwięku

Jak przystało na flagowy smartfon Samsunga, Galaxy S21 został wyposażony w głośniki stereo, które ponownie grają bardzo dobrze, ale niezbyt głośno – w porównaniu z wcześniejszymi „Galaktykami”, które testowałem. Ich maksymalna zmierzona przeze mnie głośność w odległości około 60 cm od telefonu wyniosła około 76 dB, zarówno w przypadku dzwonków, jak i podczas słuchania muzyki strumieniowanej z serwisu Tidal (HiFi). Sama muzyka brzmi z nich całkiem nieźle i przede wszystkim czysto, a brakuje w zasadzie tylko głębszych basów.

Samsung Galaxy S21 Ultra słuchawki

Te ostatnie uzyskamy, jeśli skorzystamy na przykład z w miarę dobrych słuchawek. Ponieważ nie ma ich w pudełku z telefonu, używałem własnych, w tym bezprzewodowych Galaxy Buds Live. Lepsze rezultaty osiągnąłem jednak sięgając po duże, wokółuszne słuchawki Sony, w których wysokie tony brzmiały lepiej niż w produkcie Samsunga. Oczywiście, można też sięgnąć po zewnętrzne głośniki, które podłączymy do telefonu na przykład za pomocą Bluetooth.

Zestaw dostępnych w Galaxy S21 Ultra jest taki sam jak w wielu innych, wcześniejszych flagowcach Samsunga. W zakładce Jakość dźwięku i efekty znajdziemy funkcję Dolby Atmos (włączaną osobno dla gier), Korektor, Skaler UHQ, a także Adapt Sound. Ten ostatni pozwala dostosować dźwięk do naszego słuchu, spowodowanych różnicami zależnymi od wieku (między innymi).

Samsung Galaxy S21 Ultra zrzuty - dźwięk

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Marian Szutiak