DAJ CYNK

Samsung Galaxy S21 Ultra 5G - flagowy telefon o ogromnych możliwościach

Marian Szutiak (msnet)

Testy sprzętu

Samsung Galaxy S21 Ultra tylny aparat


Aparaty fotograficzne, jakość zdjęć i filmów

Samsung Galaxy S21 Ultra oferuje swoim użytkownikom cztery aparaty fotograficzne z tyłu i jeden z przodu. W tylnym zestawie znalazł się główny aparat o rozdzielczości 108 Mpix, domyślnie robiący zdjęcia o rozdzielczości 12 Mpix (9 fizycznych punktów matrycy przekłada się na jeden punkt na zdjęciu), aparat ultraszerokokątny 12 Mpix ze stabilizacją Super Steady dla wideo, a także dwa teleobiektywy 10 Mpix: „zwykły” z zoomem optycznym 3x i peryskopowy z powiększeniem optycznym 10x. Maksymalne powiększenie, które możemy uzyskać, to Space Zoom 100x, podobnie jak w Galaxy S20 Ultra. Przedni aparat ma rozdzielczość 40 Mpix, ale domyślnie robi zdjęcia 10 Mpix.

Wszystkie aparaty zostały wyposażone w autofocus, a w przypadku głównego aparatu i teleobiektywów do dyspozycji mamy również optyczną stabilizację obrazu. Aparaty główny i przedni możemy przestawić na robienie zdjęć z pełną rozdzielczością.

Samsung Galaxy S21 Ultra fotografowanie

Aplikacja fotograficzna w testowanym smartfonie to narzędzie znane z poprzedników, w którym nastąpiły niewielkie zmiany. Te najbardziej widoczne, to brak trybów Live Focus i Video Live Focus, które służyły do robienia zdjęć i kręcenia filmów z rozmytym tłem. Efekt ten na szczęście da się uzyskać w sposób naturalny, korzystając na przykład z głównego aparatu. Nowością jest za to tryb Perspektywa reżysera, dzięki któremu możemy nagrać film, na którym będzie jednocześnie obraz z przedniego i tylnego aparatu. W przypadku tylnego aparatu możemy wybrać stopień powiększenia, co mogłoby sugerować, że używane są trzy aparaty. W rzeczywistości jednak obraz pochodzi zawsze z aparatu ultraszerokokątnego, który można też nazwać aparatem filmowym, z uwagi choćby na świetną stabilizację obrazu Steady Video.

Druga nowość to Wideo w pionie, czyli ograniczony funkcjonalnie tryb wideo z automatycznym wykrywaniem twarzy, w którym można nagrywać również poziome filmy. Jak w każdym innym trybie wideo, gdzie są również dodatkowe opcje, takie jak wybór rozdzielczości czy szybkości nagrywania. Tryb Wideo w pionie ma jednak pauzę. Czyli jak zaczniemy nagrywanie na przykład w pionie, włączymy pauzę, obrócimy telefon do poziomu i wyłączymy pauzę, to nadal będzie rejestrowane wideo w pionie (na nagraniu obraz będzie przekręcony).

Samsung Galaxy S21 Ultra zrzuty - aparat

W dobrych warunkach oświetleniowych wszystkie aparaty Samsunga Galaxy S21 Ultra robią bardzo dobre zdjęcia. Są one ostrze, szczegółowe i ładne kolorystycznie. Na dobrym poziomie stoją również zakres tonalny czy kontrast, w czym pomaga – tam gdzie trzeba – automatyczny tryb HDR. W jasnym otoczeniu warto też korzystać z pełnej rozdzielczości głównego aparatu (108 Mpix), dzięki czemu na zdjęciu zarejestrujemy więcej drobnych szczegółów fotografowanej sceny. Gdy światła jest mniej, wychodzą różnice w jasności poszczególnych obiektywów, z coraz większą przewagą głównego aparatu. Galeria poniżej zawiera przykładowe zdjęcia dzienne z tylnych aparatów.

A następna – z przedniego.

Podobnie, jak to miało miejsce w przypadku Galaxy S20 Ultra, najnowszy flagowiec pozwala robić zdjęcia z powiększeniem Space Zoom 100 razy. Czy jest to do czegoś użyteczne? Odpowiedź na to pytanie pozostawiam Czytelnikom. A oto kilka zdjęć z takim powiększeniem, które udało mi się zrobić.

Nowością w Galaxy S21 Ultra jest możliwość robienia zdjęć makro, bez jakiegoś specjalnego trybu czy aparatu do tego służącego. Ostre zdjęcia z małej odległości (nawet 2 cm) możemy zrobić przy pomocy głównego aparatu i ultraszerokokątnego. W obu przypadkach oczywiście z autofocusem.

Zerknijmy na zdjęcia nocne. Raczej nikt nie powinien się spodziewać, że produkt Samsung wygra z potentatem na tym polu, czyli firmą Huawei. Jednak jeśli skorzystamy z trybu Noc w Galaxy S21 Ultra, możemy otrzymać udane zdjęcia, szczególnie jeśli użyjemy statywu lub czegoś, co go zastąpi. Wszystkie zdjęcia poniżej były robione „z ręki”.

Jeśli chodzi o nagrywanie wideo, nowością w S21 Ultra jest możliwość nagrania materiału w jakości 4K 60fps ze wszystkich aparatów, w które ten telefon jest wyposażony, wliczając w to również przedni aparat. Główny aparat oferuje także 8K@24fps, ale osobiście uważam go za mało użyteczny. W końcu ile osób korzysta z ekranów o takiej rozdzielczości?

Kilka przykładowych nagrań zamieściłem poniżej. Bardzo użyteczna w filmach jest optyczna stabilizacja obrazu w trzech tylnych aparatach oraz jeszcze skuteczniejsza stabilizacja Super Steady w aparacie ultraszerokokątnym, z której skorzystamy do rozdzielczości 1080p@60fps.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Marian Szutiak