Test Honora 10 Lite - kolejny udany smartfon do 1000 zl

Honor 10 Lite, którego miałem okazję w ostatnim czasie przetestować, to kolejny smartfon za niecałe 1000 zł, który przynajmniej na papierze sprawia bardzo dobre wrażenie.

Redakcja Telepolis
8
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Test Honora 10 Lite - kolejny udany smartfon do 1000 zl

Skierowane do młodych i dynamicznych użytkowników urządzenie chińskiego producenta, będące technologicznym bliźniakiem Huaweia P Smart 2019, na pierwszy rzut oka wydaje się być dobrym wyborem dla miłośników mobilnej fotografii i osób, które przywiązują dużą wagę do designu. Czy w rzeczywistości Honor 10 Lite rzeczywiście jest godny polecenia? Czy w swojej półce cenowej, w której panuje ogromna konkurencja, Honor 10 Lite znajdzie dla siebie miejsce? Zapraszam do lektury przygotowanej recenzji, w której postaram się odpowiedzieć na postawione pytania.

Dalsza część tekstu pod wideo

Zestaw i specyfikacja

Test Honora 10 Lite - kolejny udany smartfon do 1000 zl

Parametry techniczne:
•    Wymiary: 154,8 x 73,6 x 7,95 mm, masa: 162 gramów,
•    Ekran IPS o przekątnej 6,21” o rozdzielczości FullHD+ (1080 x 2340 pikseli, 415 ppi),
•    Czytnik linii papilarnych z tyłu,
•    Ośmiordzeniowy chipset HiSilicon Kirin 710 (4 x Cortex-A73 @2,2 GHz + 4 x Cortex-A53 @1,7 GHz), grafika Mali-G51,
•    3 GB RAM, 64 GB pamięci wewnętrznej (51,8 GB dla użytkownika), karty pamięci microSD do 512 GB,
•    Funkcja dual SIM (2 x nanoSIM),
•    LTE kategorii 6, Wi-Fi a/b/g/n/Ac z Wi-Fi Direct, Bluetooth 4.2, GPS/GLONASS, NFC, microUSB 2.0,
•    Główny aparat 13 Mpix, obiektyw z przysłoną f/1.8, PDAF, pojedyncza dioda oświetleniowa, dodatkowy aparat 2 Mpix,
•    Przedni aparat 8 Mpix, obiektyw z przysłoną f/2.0,
•    Akumulator litowo-jonowy o pojemności 3400 mAh,
•    Android 9.0 Pie z EMUI 9.0.1,
•    Cena sugerowana: 999 zł.

Test Honora 10 Lite - kolejny udany smartfon do 1000 zl

Urządzenie zostało zapakowane w estetyczne pudełko z minimalistycznym designem, wewnątrz którego oprócz samego smartfonu znajdziemy ładowarkę sieciową z kablem micro USB, przezroczyste etui ochronne oraz igłę umożliwiającą dostęp do slotu na karty SIM.

Wygląd i wykonanie

Test Honora 10 Lite - kolejny udany smartfon do 1000 zl

Honor 10 Lite po wzięciu do ręki sprawia bardzo dobre pierwsze wrażenie. Do testów otrzymałem wariant niebieski, który prezentuje się bardzo elegancko i wygląda na droższy niż jest w rzeczywistości. Niemniej jednak śmiem twierdzić, że wersja biało-niebieska, widoczna w większości materiałów promocyjnych, prezentuje się jeszcze lepiej. Obiektywy aparatów znajdują się w lewym górnym rogu i nieznacznie wystają ponad płaszczyznę obudowy.

Test Honora 10 Lite - kolejny udany smartfon do 1000 zl

Obok nich znajduje się pojedyncza dioda doświetleniowa, zaś w centralnej części umieszczono okrągły czytnik linii papilarnych. Pomimo niekwestionowanych walorów estetycznych, plastikowa powłoka na tylnej ścianie urządzenia bardzo szybko zbiera odciski palców. Na duży plus muszę natomiast zaliczyć budowę urządzenia, które jest bardzo dobrze wyprofilowane, przez co świetnie leży w dłoni.   

Test Honora 10 Lite - kolejny udany smartfon do 1000 zl

Najciekawiej jednak prezentuje się front urządzenia, który w 83% wypełnia ekran o przekątnej 6,21 cala z niewielkim wcięciem w jego górnej części przeznaczonym na obiektyw przedniego aparatu. Nad ekranem został umieszczony głośnik rozmów oraz czujniki oświetlenia i zbliżeniowy, zaś pod ekranem znalazło się miejsce dla diody powiadomień. Ramki dookoła ekranu nie należą do najcieńszych, co nie zmienia faktu, że smartfon ze względu na panoramiczne proporcje ekranu (19,5:9) prezentuje się bardzo stylowo i nowocześnie.

Test Honora 10 Lite - kolejny udany smartfon do 1000 zl
Test Honora 10 Lite - kolejny udany smartfon do 1000 zl
Test Honora 10 Lite - kolejny udany smartfon do 1000 zl
Test Honora 10 Lite - kolejny udany smartfon do 1000 zl

Lewa krawędź pozostała niezagospodarowana, na prawej natomiast znajdziemy przyciski głośności oraz blokowania, co do rozmieszczenia których nie mam żadnych uwag. Dolna krawędź to miejsce dla złącza Jack 3,5 mm, mikrofonu, złącza microUSB oraz maskownicy skrywającej pojedynczy głośnik. Na górnej krawędzi umieszczono slot na dwie karty SIM oraz dodatkowy mikrofon.

 

Wyświetlacz

Test Honora 10 Lite - kolejny udany smartfon do 1000 zl

Honor 10 Lite został wyposażony w ekran o przekątnej 6,21 cala, wykonany w technologii IPS. Ze względu na panoramiczne proporcje wyświetlacza jego rozdzielczość jest określana jako Full HD+ i wynosi 1080 x 2340 pikseli. Wszystko to daje w sumie zagęszczenie pikseli na cal na poziomie 415 ppi. Przekłada się to na pozytywne doznania podczas korzystania z urządzenia. Treści prezentowane na ekranie są ostre i szczegółowe, odwzorowanie kolorów stoi na wysokim poziomie a jasność ekranu wystarczająca do komfortowego korzystania nawet w jasnych warunkach oświetleniowych. Uwag nie mam również do kontrastu oraz kątów widzenia.

Test Honora 10 Lite - kolejny udany smartfon do 1000 zl

O ile nie jestem wielkim fanem wcięć w ekranie, o tyle mogę pochwalić rozwiązanie zastosowane w Honorze 10 Lite. Wąskie wcięcie pośrodku górnej krawędzi ekranu skrywa w sobie tylko obiektyw przedniego aparatu i nie zabiera dużo miejsca potrzebnego na ikony na pasku powiadomień.  Z poziomu ustawień istnieje również możliwość jego ukrycia poprzez przyciemnienie przestrzeni po jego bokach, co jednak nie robi takiego dobrego wrażenia, jak w przypadku urządzeń z ekranem wykonanym w technologii AMOLED.

Test Honora 10 Lite - kolejny udany smartfon do 1000 zl

Ustawienia wyświetlacza w Honorze 10 Lite są dość rozbudowane i umożliwiają między innymi dostosowanie temperatury barwowej wyświetlanych treści oraz automatyczne sterowanie jego jasnością przy pomocy wbudowanego czujnika oświetlenia. Dostępny jest również filtr światła niebieskiego oraz funkcja inteligentnej rozdzielczości, która potrafi w zależności od wyświetlanych treści automatycznie zmniejszać rozdzielczość ekranu celem zaoszczędzenia energii.

Interfejs

Test Honora 10 Lite - kolejny udany smartfon do 1000 zl

Testowane urządzenie działa pod kontrolą systemu Android 9.0 z interfejsem EMUI 9.0.1 zbieżnym z urządzeniami marki Huawei. Interfejs jest płaski a ikony aplikacji prezentowane są na kolejnych pulpitach ekranu głównego, choć możliwe jest także przełączenie go do trybu klasycznego z szufladą aplikacji. Nakładka systemowa stosowana w urządzeniach Huawei/Honor przyzwyczaiła nas do sporych możliwości personalizacji. Użytkownik ma możliwość wyboru tapety i motywu ekranu oraz dostosowania układu i wyglądu ikon. Do wyboru pozostaje również sposób nawigacji po systemie. Wybierać możemy pomiędzy klasycznymi przyciskami u dołu ekranu, przyciskiem wiszącym i gestami. Ostatnia opcja jest bardzo intuicyjna i po chwili przyzwyczajenia okazuje się być zdecydowanie najwygodniejszą w codziennym użytkowaniu.

Test Honora 10 Lite - kolejny udany smartfon do 1000 zl

Godna uwagi jest autorska aplikacja Menedżer telefonu, która agreguje opcje związane z zarządzeniem urządzeniem. Z jej poziomu możemy m.in. zarządzać pamięcią urządzenia, transmisją danych oraz zużyciem energii. Aplikacja wskazuje też aktualną kondycję urządzenia oraz umożliwia zwolnienie niepotrzebnych zasobów jednym kliknięciem. Dla osób nie mających wcześniej do czynienia z urządzeniami Huawei lub Honor warto wspomnieć o agresywnym zamykaniu procesów w tle, przez co mogą pojawiać się trudności z niektórymi aplikacjami, które powinny mieć możliwość działania na drugim planie. Na szczęście z poziomu ustawień możliwe jest indywidualne dostosowanie poszczególnych aplikacji.

Test Honora 10 Lite - kolejny udany smartfon do 1000 zl

Android 9.0 wprowadza również możliwość wglądu w statystyki korzystania z urządzenia. Higiena cyfrowa, bo tak została nazwana ta funkcja, wskazuje, z których aplikacji najczęściej korzystamy, a także potrafi ograniczać czas ich działania w ciągu dnia oraz wymuszać odłożenie urządzenia i pójście spać w nocy. Honor 10 Lite umożliwia ponadto zabezpieczenie dostępu do urządzenia przy pomocy odcisku palca i/lub skanu twarzy. W obu wspomnianych przypadkach nie mam uwag co do dokładności działania, aczkolwiek czas odblokowania ekranu jest zauważalnie dłuższy, niż choćby w przypadku konkurencyjnego urządzenia w tej półce cenowej, jakim jest Xiaomi Mi8 Lite.

Połączenia, wiadomości, łączność

Test Honora 10 Lite - kolejny udany smartfon do 1000 zl

Do obsługi podstawowych funkcji telefonicznych służą dwie aplikacje. Pierwszą z nich jest Telefon, która łączy w sobie listę połączeń, dialer oraz listę kontaktów. Z jej poziomu możemy również zdefiniować czarną listę kontaktów oraz np. aktywować funkcję Wi-Fi Calling. Druga aplikacja to dostarczone przez Google’a Wiadomości. Aplikacja oprócz podstawowych możliwości umożliwia aktywowanie funkcji Wiadomości w przeglądarce, dzięki której mamy dostęp do wiadomości z poziomu zaufanego komputera. Domyślną klawiaturą w Honorze 10 Lite jest SwiftKey, która dzięki rozbudowanym opcjom konfiguracyjnym oraz trafnej funkcji przewidywania tekstu jest jednym z najlepszych rozwiązań w swojej klasie.

Test Honora 10 Lite - kolejny udany smartfon do 1000 zl

Honor 10 Lite został wyposażony w komplet niezbędnych standardów łączności bezprzewodowej, a co najważniejsze, podczas testów sprawowały się one bez zarzutów. Telefon nie gubił zasięgu sieci komórkowej, a jakość połączeń głosowych była bardzo dobra, choć przez nietypowe umiejscowienie głośnika rozmów (wysoko przy górnej krawędzi) w pierwszych dniach testów miałem problemy z prawidłowym trzymaniem urządzenia przy uchu. Nawiązanie i utrzymanie połączenia w sieci Wi-Fi odbywało się szybko i sprawnie, podobnie jak w przypadku urządzeń komunikujących się przez Bluetooth. Wskazania GPS były dokładne, a dzięki modułowi NFC smartfon dzielnie służył jako wirtualna karta płatnicza. Wrażenie psuje jedynie zastosowane gniazdo microUSB zamiast coraz popularniejszego USB-C, przez co dla pewności wszędzie musiałem zabierać ze sobą dodatkowy kabel.

 

Multimedia

Test Honora 10 Lite - kolejny udany smartfon do 1000 zl

Honor 10 Lite wzbudził we mnie mieszane uczucia, jeśli chodzi o kwestie multimedialne. Przede wszystkim dlatego, że producent z jednej strony zdecydował się na pozostawienie w urządzeniu złącz Jack 3,5 mm, z drugiej zaś nie dodał do zestawu żadnych słuchawek. Zdziwienie potęguje fakt, iż w bliźniaczym modelu Huawei P Smart 2019 znajdziemy w zestawie proste słuchawki douszne. Tak czy inaczej, pod względem jakości dźwięku Honor 10 Lite nie ma powodów do wstydu. Podczas odtwarzania multimediów przy pomocy wbudowanego głośnika, jakość dźwięków jest akceptowalna, choć brakuje niskich tonów. Nie można natomiast narzekać poziom głośności maksymalnej, który pozwala usłyszeć dzwonek powiadomienia nawet w zatłoczonym miejscu. W przypadku podłączenia słuchawek przewodowych możliwe jest skorzystanie z funkcji Huawei Listen, która umożliwia dostosowanie trybu odtwarzania do osobistych preferencji.

Test Honora 10 Lite - kolejny udany smartfon do 1000 zl

Na pokładzie Honora 10 Lite znajdziemy autorskie aplikacje multimedialne producenta. Odtwarzacz muzyczny pozwala na wygodne odsłuchiwanie utworów zapisanych w pamięci urządzenia, Galeria pozwala na przeglądanie zdjęć i obrazów wraz z możliwością ich edycji. Aplikacja Filmy potrafi wyświetlać klipy w oknie pop-up, nie zabrakło również radia FM.

Aparat

Test Honora 10 Lite - kolejny udany smartfon do 1000 zl

Obecność dwóch obiektywów oraz widocznego obok nich napisu AI Camera na tylnej ścianie urządzenia może sugerować rozbudowane możliwości fotograficzne Honora 10 Lite. W rzeczywistości okazuje się, że faktycznie jest całkiem dobrze. Odpowiadają za to obiektyw o rozdzielczości 13 Mpix z przysłoną f/1.8, wspierany przez matrycę 2 Mpix z tyłu oraz 24-megapikselowy aparat z przodu.

Test Honora 10 Lite - kolejny udany smartfon do 1000 zl

Jeśli tylko warunki oświetleniowe są dobre, jakość fotografii wykonanych testowanym urządzeniem stoi na wysokim poziomie jak swoją półkę cenową. Poziom szczegółowości jest wystarczający, a kolory nasycone. W przypadku braku odpowiedniej ilości światła mocno wzrasta poziom zaszumienia, choć w trybie nocnym oprogramowanie dzielnie walczy o jak najwyższą jakość zdjęć. Nie mam uwag do działania autofocusu oraz trybu HDR.

Test Honora 10 Lite - kolejny udany smartfon do 1000 zl

Aplikacja fotograficzna, w którą został wyposażony Honor 10 Lite jest intuicyjna i prosta w obsłudze. Do dyspozycji użytkownika zostało oddanych wiele trybów, z których postaram się omówić najciekawsze. Pierwszym z nich jest tryb przysłony, który umożliwia osiągnięcie efektu rozmytego tła oraz sterowanie jego intensywnością. Podobnie działa tryb portretowy, który ponadto pozwala na wybór rodzaju oświetlenia, co umożliwia osiągnięcie ciekawych efektów. Nie zabrakło również trybu poklatkowego oraz funkcji malowania światłem. W trybie standardowym istnieje również możliwość włączenia funkcji Ruchome zdjęcie, która rejestruje krótki filmik tuż przed wykonaniem zdjęcia.

Test Honora 10 Lite - kolejny udany smartfon do 1000 zl

Jak już wspomniałem, Honor 10 Lite został wyposażony w sztuczną inteligencję, która potrafi rozpoznawać typ fotografowanej sceny i dostosowywać do niego nastawy aparatu. W codziennym użytkowaniu tryb AI spisuje się nieźle, trafnie rozpoznając większość typowych rodzajów scenerii, a efekty jego pracy są względnie naturalne.

Zdjęcia wykonane przednim aparatem mogę uznać za zadowalające, jeśli tylko ilość światła jest wystarczająca. W trybie selfie sztuczna inteligencja również pomaga w osiągnięciu jak najlepszego rezultatu, a tryb bokeh bardzo dobrze radzi sobie z oddzieleniem drugiego planu od twarzy. Nie jestem natomiast przekonany co do efektu upiększania, który jest nienaturalny. Honor 10 Lite potrafi nagrywać filmy Full HD w 30 klatkach na sekundę, a ich jakość jest zaskakująco niska. Największe problemy dotyczą gubienia ostrości podczas filmowania, co sprawia, że testowane urządzenie nie jest najlepszym wyborem dla fanów kręcenia filmów smartfonem.

Wydajność

Test Honora 10 Lite - kolejny udany smartfon do 1000 zl

Za wydajność testowanego urządzenia odpowiada autorski chipset HiSilicon Kirin 710 wspierany przez 3 GB pamięci RAM. Ten średniopółkowy układ bardzo dobrze sprawdza się w codziennym użytkowaniu. Działanie interfejsu jest płynne i szybkie, większego wrażenia na urządzeniu nie robi kilka jednocześnie otwartych aplikacji, tryb podzielonego ekranu ani nawet gry. W przypadku egzemplarza testowego nie udało mi się natomiast zainstalować żadnego z wykorzystywanych przez redakcję aplikacji benchmarkowych, przez co nie udało się zweryfikować wyników testów syntetycznych.

Honor 10 Lite został wyposażony w 64 GB pamięci wewnętrznej, z czego faktycznie do dyspozycji użytkownika pozostaje około 51 GB. Ilość dostępnej pamięci można zwiększyć o dodatkowe 256 GB poprzez zastosowanie karty microSD kosztem funkcji dual SIM.

Zasilanie

Test Honora 10 Lite - kolejny udany smartfon do 1000 zl

Zasilanie smartfonu zapewnia niewymienny akumulator litowo jonowy o pojemności 3400 mAh. Przy standardowym scenariuszu użytkowania obejmującym około 2 godzin włączonego ekranu dziennie i korzystaniu ze standardowych funkcji (Internet, aparat, komunikator, muzyka), energii powinno wystarczyć na dwa dni korzystania. Przy pomocy 10-watowej ładowarki dołączonej do zestawu czas ładowania akumulatora wynosi prawie dwie godziny, urządzenie niestety nie wspiera standardu szybkiego ładowania.

Test Honora 10 Lite - kolejny udany smartfon do 1000 zl

Podsumowanie

Test Honora 10 Lite - kolejny udany smartfon do 1000 zl

Honor 10 Lite to smartfon, który wydaje się być rozsądnie wycenionym urządzeniem, które potrafi dostarczyć użytkownikowi sporo radości. Co prawda, nie jest to urządzenie, które w swojej półce cenowej wyróżniałoby się czymkolwiek na tle konkurentów, niemniej jednak to solidny, stylowy i wydajny sprzęt, który ma wszystko, co potrzebne w smartfonie za niecały 1000 zł. Pomimo zastosowania przestarzałego złącza microUSB, braku słuchawek w zestawie oraz nie najlepszej jakości wideo, Honor 10 Lite nadrabia dzięki sztucznej inteligencji wspierającej fotografowanie, dobrej jakości wykonania oraz nienagannym wyświetlaczem.

Wszystko to sprawia, że Honor 10 Lite stanowi ciekawą alternatywę dla Asusa Zenfone Max Pro M1 oraz Xiaomi Mi 8 Lite i z czystym sumieniem mogę go polecić.

Ocena: 8/10

Wady
•    Złącze microUSB zamiast USB-C,
•    Brak szybkiego ładowania,
•    Brak słuchawek w zestawie,
•    Słaba jakość wideo,
•    Umiejscowienie głośnika rozmów

Zalety
•    Dobry wyświetlacz,
•    Sztuczna inteligencja wspierająca fotografowanie,
•    Dobra jakość zdjęć,
•    Czas pracy na pojedynczym ładowaniu,
•    Atrakcyjny design,
•    Komplet standardów łączności,
•    Etui w zestawie,
•    Niewielkie wcięcie w ekranie.