DAJ CYNK

Test Fractal Pop Silent, czyli obudowy dla fanów ciszy

Przemysław Banasiak

Testy sprzętu

Test Fractal Pop Silent, czyli obudowy dla fanów ciszy
Szukasz cichej, ale nowoczesnej obudowy komputerowej? Zastanawiasz się czy zabudowana konstrukcja poradzi sobie z najnowszymi podzespołami? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w naszym dzisiejszym teście Fractal Pop Silent!

 

Obudowa to ten element zestawu komputerowego, który często jest ignorowany. Dotyczy to zarówno laików, jak i entuzjastów. Drogich, jak i tanich PC. Powód? Nie ma ona bezpośredniego wpływu na wydajność w grach i programach. Tym samym wielu użytkowników wybiera tańsze propozycje lub ewentualnie zakup "skrzynki" zostawia na sam koniec, wydając to co pozostało w przygotowanym budżecie. Czyli niewiele.

Fractal Pop Silent to obudowa kusząca absolutną ciszą

Oczywiście nie jest to najlepsze rozwiązanie. Obudowa komputerowa, podobnie jak chociażby zasilacz, to podzespołów, który jeśli kupiony z głową to wcale nie musi być często wymieniany. Posłuży nam lata i przeżyje kilka konfiguracji. Co więcej i ten element zestawu komputerowego potrafi mieć pośredni wpływ na wydajność i żywotność innych podzespołów. Wszystko za sprawą cyrkulacji powietrza i oferowanych temperatur.

Na rynku obecnych jest aktualnie kilkadziesiąt różnych firm i marek oferujących własne "skrzynki", a każda z nich ma po kilka, kilkanaście modeli w sprzedaży. My dzisiaj pochylimy się nad szwedzkim liderem branży w postaci Fractala. Oferuje on nie tylko autorskie projekty, ale i wzorową jakość wykonania. A tak się składa, że dzisiaj premierę ma nowa, przystępna cenowo seria Fractal Pop składająca się z wielu różnych modeli.

Test Fractal Pop Silent, czyli obudowy dla fanów ciszy

Fractal Pop kusi nie tylko względnie niskimi cenami, ale i sporą możliwością dopasowania obudowy do potrzeb konkretnego użytkownika. Do wyboru są więc dwie serie - "Air" i "Silent" w trzech rozmiarach - "Mini", zwykłej oraz "XL". Całość z dodatkowymi wariantami jak "Solid" - stalowy panel boczny i "TG" - panel boczny w formie okna. A jakby tego było mało do wyboru jest sześć wersji kolorystycznych - czarna, biała, niebieska, zielona, różowa i pomarańczowa. Nie zabrakło też RGB LED.

Test Fractal Pop Silent, czyli obudowy dla fanów ciszy

Jak już się pewnie domyślacie Fractal Pop Air to obudowy z frontem z siatki mesh i przewiewnym topem, które oferują więcej miejsca na wentylatory oraz radiatory od układów LC/AiO. Zaś Fractal Pop Silent skierowane są do osób preferujących przede wszystkim ciszę co ma być osiągnięte przez zabudowany przód i górę oraz fabryczne maty wygłuszające. My na testy wzięliśmy model Fractal Pop Silent White TG Clear Tint. Jego specyfikacja prezentuje się następująco:

  • Wymiary (G x S x W) - 473,5 x 215 x 454 mm
  • Waga - 7,7 kg
  • Obsługiwane płyty główne - ATX, mATX, mITX
  • Maks. wys. chłodzenia CPU - 170 mm
  • Maks. dług. karty graficznej - 380 mm
  • Maks. dług. zasilacza - 170 mm
  • Miejsca na dyski 3,5"/2,5" - 3/4
  • Miejsca na urządzenia 5,25" - 2
  • Panel I/O - 2 x USB 3.2 Gen 1, 2 x audio
  • Miejsca na wentylatory - 2 x 140 mm lub 3 x 120 mm
  • Inne: 3 x fabryczne wentylatory 120 mm; maty wygłuszające
  • Cena - około 399 złotych

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Telepolis, Fractal