DAJ CYNK

Test telefonu Sony Xperia Z2

Marcin Kruszyński (vonski)

Testy sprzętu

Zaledwie 7 miesięcy po premierze Xperii Z1 Sony zdecydował się zaprezentować jego następcę. Wypuszczanie kolejnego flagowego modelu w tak krótkim odstępie czasu jest nieco dziwnym pomysłem zważywszy na realia rynku. Ale Sony wyszedł z założenia, że skoro w tym samym czasie nowe modele wydają ich najwięksi rywale (Samsung i HTC), to trzeba zareagować. W ten sposób na rynku pojawiła się Xperia Z2 - większa, lepiej wyposażona, z najnowszym Androidem KitKat na pokładzie.

Zaledwie 7 miesięcy po premierze Xperii Z1 Sony zdecydował się zaprezentować jego następcę. Wypuszczanie kolejnego flagowego modelu w tak krótkim odstępie czasu jest nieco dziwnym pomysłem zważywszy na realia rynku. Ale Sony wyszedł z założenia, że skoro w tym samym czasie nowe modele wydają ich najwięksi rywale (Samsung i HTC), to trzeba zareagować. W ten sposób na rynku pojawiła się Xperia Z2 - większa, lepiej wyposażona, z najnowszym Androidem KitKat na pokładzie. Czy japoński producent miał rację odświeżając swojego flagowca po tak krótkiej bytności na rynku? Czy wypuszczenie nowego modelu po zaledwie pół roku jest w porządku w stosunku do klientów, którzy dopiero co nabyli Z1? No i w końcu czy firmie Sony udało się zlikwidować największe wady swojego poprzedniego modelu, bo przecież głównie to powinno być celem przyświecającym projektantom? Zapraszam do lektury.

Zawartość pudełka

W sporym, płaskim pudełku z Xperią Z2 poza samym telefonem znajdziemy tradycyjnie kabelek microUSB, ładowarkę sieciową, garść ulotek oraz słuchawki. Te ostatnie zasługują na dłuższy opis. W moim egzemplarzu znajdowały się słuchawki Sony MDR-NC31EM, choć według wyczytanych w sieci opinii w większości egzemplarzy dostępnych u polskich operatorów znajdziemy model MDR-NC31E. Różnica pomiędzy nimi sprowadza się wyłącznie do funkcji redukcji szumów w wersji 31EM. Słuchawki zasługują na uwagę z dwóch powodów. Po pierwsze są to zdecydowanie najlepsze dokanałówki jakie kiedykolwiek widziałem w zestawie z telefonem, wliczając w to Beats'y dodawane onegdaj do smarfonów HTC. Mimo, że za ich rynkową cenę (ok. 250zł) można kupić zdecydowanie lepsze słuchawki, to jednak produkt Sony jest naprawdę niezły i powinien być wystarczający dla 95% użytkowników. Dźwięk jest czysty, zrównoważony, bez przesadnego basu, na pochwałę zasługuje również dobór materiału pokrycia kabla, skutecznie zmniejszający jego plątanie oraz ergonomia samych końcówek.

Drugą ważną sprawą jest zastosowanie przez Sony 5-pinowego złącza Jack, co skutkuje tym, że dołączone słuchawki nie działają poprawnie na innych urządzeniach (wymagana jest odpowiednia przejściówka). Poza tym, jeśli mamy już swoje słuchawki z wbudowanymi przyciskami, to cześć funkcji będzie nieobsługiwana lub obsługiwana niepoprawnie. Dla przykładu: w moich Denonach podwójne naciśnięcie pokrętła powoduje przejście do następnej piosenki. Po podłączeniu do Xperii Z2 ta sama akcja wywołuje... zwiększenie głośności.

Specyfikacja

Podczas kwietniowej premiery Z2 ujrzeliśmy sprzęt wyposażony w praktycznie wszystkie najnowsze podzespoły dostępne na rynku. Jednostką centralną Xperii jest układ Qualcomm Snapdragon 801 z czterordzeniowym procesorem (rdzenie Krait 400) o częstotliwości taktowania 2,3 GHz, zaś układ graficzny to znane z poprzedniej wersji Adreno 330. Pamięć urządzenia ma pojemność 16 gigabajtów, zaś wielkość RAM to aż 3 GB. Model D6503 ma modem 3G pracujący w częstotliwościach 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 oraz LTE 700 / 800 / 850 / 900 / 1700 / 1800 / 1900 / 2100 / 2600. Na pokładzie Z2 nie zabrakło oczywiście modułu Wi-Fi (802.11 a/b/g/n/ac) z trybem Wi-Fi Direct, DLNA oraz Wi-Fi hotspot. Obecny jest również Bluetooth (wersja 4.0) oraz popularny od niedawna moduł NFC. Złącze microUSB w Xperii pracuje w trybie 2.0 oraz posiada obsługę USB On-the-go, USB Host oraz trybu MHL w wersji 3. Specyfikację dopełnia radio FM, główny aparat o rozdzielczości 20,7 megapikseli, przednia kamerka (2,2 mpix), zestaw czujników (zbliżeniowy, oświetlenia, akcelerometr, barometr i kompas) i stereofoniczne głośniki. Ekran urządzenia ma przekątną 5,2 cala i rozdzielczość FullHD (1920 x 1080), przekładającą się na zagęszczenie pikseli na poziomie około 424 punktów na cal. Wodo- i pyłoszczelna obudowa (certyfikat IP58) ma wymiary 146,8 x 73,3 x 8,2 mm i waży 163 gramy, a pod jej zaślepkami mieszczą się złącza kart microSD oraz microSIM.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News