Vivo X60 Pro 5G, czyli fotograficzny telefon z gimbalem
29 maja 2021 roku na polskim rynku zadebiutował Vivo X60 Pro 5G. To nowa odsłona smartfonu z aparatem fotograficznym wyposażonym w stabilizację gimbalem oraz optykę legendarnej marki Zeiss. Urządzenie to trafiło w moje ręce, więc mogłem mu się przyjrzeć nieco bliżej.

Smartfony mają coraz lepsze aparaty fotograficzne, wyposażone w najnowsze rozwiązania techniczne. Gwarantuje to niesamowitą jakość zdjęć i filmów. Przy tych ostatnich szczególnie ważną rolę spełnia skuteczna stabilizacja obrazu, dzięki czemu nagrania wykonane z ręki są pozbawione niepotrzebnych drgań. Do dyspozycji mamy stabilizację optyczną lub elektroniczną, a gdy potrzebujemy jeszcze lepszej stabilizacji, sięgamy po urządzenie zwane gimbalem.
A gdyby tak zamknąć w jednej obudowie smartfonu aparat fotograficzny oraz gimbal? Na taki pomysł wpadła firma Vivo, a przykładem zastosowania takiego rozwiązania jest smartfon Vivo X60 Pro 5G.



Urządzenie to przy okazji również bardzo dobrze wygląda i ma flagową specyfikację. A jak to wszystko sprawuje się na co dzień? Tego się dowiesz z poniższej recenzji, do której przeczytania i komentowania zapraszam.
Najważniejsze cechy telefonu (V2046):
- Szklana obudowa z aluminiową ramką, szkło Schott Xensation Up z przodu i Corning Gorilla Glass 6 z tyłu,
- Wymiary: 158,58 x 74,24 x 7,69 mm, masa: 177 g,
- 6,5-calowy wyświetlacz AMOLED E3 (Samsung) o rozdzielczości FullHD+ (1080 x 2376 pikseli, 398 ppi), 120 Hz, HDR10/10+, czujnik oświetlenia,
- Czytnik linii papilarnych pod powierzchnią ekranu (optyczny),
- Ośmiordzeniowy chipset Qualcomm Snapdragon 870 (Kryo 585, 1 x A77 @3,2 GHz + 3 x A77 @2,4 GHz + 4 x A55 @1,8 GHz), proces technologiczny 7 nm,
- Grafika Adreno 650,
- 12 GB RAM-u LPDDR4X, 256 GB pamięci wewnętrznej UFS 3.1 (226 GB dla użytkownika),
- 2 gniazda na karty nanoSIM.
- Łączność 5G, LTE, Wi-Fi a/b/g/n/ac/ax (2,4/5 GHz), Wi-Fi Direct, Bluetooth 5.1, NFC, GPS/ GLONASS/Galileo/Beidou/QZSS, cyfrowy kompas, USB-C 2.0, USB-OTG,
- Główny aparat 48 Mpix (Sony IMX598, 1/2", 0,8 µm), obiektyw 25,2 mm z przysłoną f/1.48, PDAF, Gimbal+OIS, podwójna lampa LED, filmy 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, EIS; drugi aparat 13 Mpix (Samsung S5K3L6, 1/3”, 1,12 µm), obiektyw ultraszerokokątny 120° z przysłoną f/2,2, AF, Super Macro 2,5 mm; trzeci aparat 13 Mpix (Samsung S5K3L6, 1/3”, 1,12 µm), teleobiektyw 50 mm z przysłoną f/2.46, zoom optyczny 2x, AF,
- Przedni aparat 32 Mpix (1/2,8”, 0,8 µm), obiektyw z przysłoną f/2.45, filmy 1080p@30fps,
- Niewymienny akumulator litowo-polimerowy o pojemności 4200 mAh, szybkie ładowanie 33 W,
- Android 11 z interfejsem Funtouch OS 11.1 (test na oprogramowaniu PD2059F_EX_A_3.13.9),
- Cena: 3699 zł.
Zestaw testowy
Do testów otrzymałem smartfon Vivo X60 Pro 5G w kolorze Midnight Black. W płaskim, kartonowym pudełku w kolorze czarnym znalazły się też wszystkie niezbędne akcesoria: ładowarka sieciowa Vivo FlashCharge 2.0 o mocy maksymalnej 33 W (11 V / 3 A), przewód USB A-C, słuchawki dokanałowe z mikrofonem, przejściówka z USB-C na Jack 3,5 mm (słuchawki mają ten drugi rodzaj wtyczki) oraz metalowy kluczyk do wysuwania tacki na karty nanoSIM. W zestawie nie zabrakło również bezbarwnego etui na plecki telefonu oraz krótkiej instrukcji obsługi, również w języku polskim.
Wygląd zewnętrzny i ergonomia
Vivo X60 Pro 5G to świetnie wyglądający smartfon, wykonany z wysokiej jakości materiałów i złożony z dbałością o najmniejszy szczegół. Urządzenie nie jest najmniejsze, ale jest przy tym dosyć zgrabne (niecałe 8 mm grubości) i lekkie (177 g). Dzięki zaokrąglonym krawędziom całość bardzo dobrze leży w dłoni i – na szczęście – nie wyślizguje się z niej łatwo. Szkło Gorilla Glass 6 na tylnym panelu jest lekko zmatowione, dzięki czemu nie jest bardzo śliskie.
Na tylnym panelu w oczy rzuca się przede wszystkim wystająca, prostokątna wyspa fotograficzna, sygnowana marką Zeiss. Znajdują się tu trzy obiektywy aparatów fotograficznych oraz dwudiodowa lampa doświetlająca. Choć nie przepadam za wystającymi aparatami w telefonach, ten wygląda akceptowalnie. Na styku tylnego panelu i prawego boku „wyspy” fotograficznej znajduje się otwór jednego z trzech mikrofonów.
Przód urządzenia to przede wszystkim zaokrąglony na bokach ekran. W którym wycięto otwór (w górnej części) na obiektyw przedniego aparatu fotograficznego. Na prawo od aparatu znajdują się również czujniki oświetlenia i zbliżania, a powyżej, przy samej krawędzi – podłużny wylot głośnika słuchawki.
Na dole znajdziemy port USB-C, a także głośnik do multimediów, otwór głównego mikrofonu oraz wysuwaną tackę na karty SIM. Otwór dodatkowego mikrofonu znajduje się na górze, razem z napisem „Professional Photography”, który jednoznacznie sugeruje, że Vivo X60 Pro 5G to smartfon stworzony przede wszystkim z myślą o zdjęciach, również tych ruchomych.
Przyciski sterowania głośnością znajdują się na prawym boku, razem z przyciskiem zasilania. Lewy bok urządzenia jest pusty.
Biometria
Testowany telefon można odblokować na kilka różnych sposobów, w tym dzięki wykorzystaniu biometrii. Do dyspozycji mamy tu podekranowy, optyczny czytnik linii papilarnych, który bardzo sprawnie wykonuje swoje zadanie. Podczas testów zawsze prawidłowo rozpoznawał przyłożony do niego palec, a proces odblokowywania był błyskawiczny.
Wyświetlacz i jakość obrazu
Za wyświetlanie obrazu w Vivo X60 Pro 5G odpowiada 6,5-calowy panel AMOLED E3 firmy Samsung, zapewniający rozdzielczość 1080 x 2376 pikseli. Daje to zagęszczenie punktów na poziomie 398 ppi i przekłada się na ostry, pozbawiony poszarpanych krawędzi obraz. Wyświetlacz może odświeżać obraz z częstotliwością nawet 120 Hz. Może ona być dobierana automatycznie, w razie potrzeby, lub wybrana ręcznie. Można również na stałe włączyć standardową częstotliwość 60 Hz. Jak to wpływa na wydajność baterii, dowiesz się z rozdziału poświęconego zasilaniu.
Oprócz zmiany częstotliwości odświeżania oraz, oczywiście, jasności, w ustawieniach wyświetlacza znajdziemy również opcje odpowiadające za kolory ekranu oraz suwak pozwalający zmienić ich temperaturę. Jest też tryb ciemny oraz filtr światła niebieskiego, nazwany tu trybem ochrony oczu. Z kolei opcja Zawsze wyświetlane pokazuje na wygaszonym ekranie zegar oraz powiadomienia. Informacje te mogą być pokazywane przez cały czas, w określonych godzinach lub po lekkim przesunięciu telefonu.
Ekran w Vivo X60 Pro 5G, jak przystało na produkt Samsunga, wyświetla bardzo dobry jakościowo obraz z głęboką czernią, wysokim kontrastem i świetnie wyglądającymi kolorami. Te w trybie profesjonalnym wiernie oddają rzeczywistość, o czym świadczy bardzo niska wartość wskaźnika ∆E (około 1). Jak to wygląda w innych trybach, a także jakie jest tu pokrycie wybranych gam kolorów, przedstawiłem w tabeli poniżej.
Tryb kolorów | Temperatura bieli | Pokrycie Gamy | Objętość Gamy | Średnie ∆E (MAX) |
Standardowy | 7917 K | 99,6% sRGB 88,0% AdobeRGB 95,5% DCI P3 |
147,3% sRGB 101,5% AdobeRGB 104,3% DCI P3 |
3,10 (9,46) |
Profesjonalny | 6723 K | 96,2% sRGB 68,4% AdobeRGB 70,4% DCI P3 |
99,5% sRGB 68,6% AdobeRGB 70,5% DCI P3 |
1,03 (2,51) |
Jasny | 7953 K | 99,9% sRGB 94,8% AdobeRGB 99,6% DCI P3 |
175,3% sRGB 120,8% AdobeRGB 124,1% DCI P3 |
3,86 (9,94) |
Ekran w testowanym smartfonie nie tylko dobrze wyświetla kolory, ale również jest czytelny przy świetle słonecznym. Jego zmierzona maksymalna jasność w trybie automatycznym wyniosła 806 nitów, czyli jest zgodna z tym, co podaje producent. W szczycie, według Vivo, może być nawet 1300 nitów, ale ciężko to zmierzyć. Przy ustawieniu ręcznym maksimum jasności sięgnęło 401 nitów.
Głośnik i słuchawki – jakość dźwięku
Vivo X60 Pro 5G ma pojedynczy głośnik do odtwarzania multimediów, z wylotem na dole obudowy. Najlepiej radzi on sobie z odtwarzaniem środkowego zakresu częstotliwości. Brakuje basów, co w tak małych jednostkach jest regułą, a także tonów bardzo wysokich. Odtwarzany zakres brzmi całkiem nieźle i czysto. Głośnik jest też bardzo głośny. Zmierzone przeze mnie maksimum w odległości około 60 cm od głośnika sięgnęło 85 dB.
Do słuchania muzyki zdecydowanie bardziej nadają się słuchawki, nawet te dołączone do zestawu. One nie mają żadnych problemów z odtwarzaniem tonów wysokich. Jest też namiastka basów, ale niewielka. Miłośnicy głębokich basów nie będą zadowoleni, wiec zapewne sięgną po lepsze słuchawki. Ja sięgnąłem po bezprzewodowe, nauszne słuchawki firmy Sony i było zdecydowanie lepiej.
Jeśli chodzi o ustawienia dźwięku, to te w Vivo są mocno ograniczone. Nie ma tu żadnego equalizera itp. (lub nie potrafiłem znaleźć), za to możemy zdecydować skąd ma się wydobywać dźwięk (podłączone słuchawki, czy głośnik). Są też profile dopasowane do ucha, gdzie możemy wskazać przedział wiekowy, w którym się mieścimy, lub przejść „badanie” słuchu i dodać w ten sposób własne efekty dźwiękowe. Możemy też zdecydować, jak ma działać dźwięk przestrzenny w grach (tryb bliskiego pola i tryb szeroki). Jeśli o mnie chodzi, muzyka ze słuchawek Sony brzmiała wystarczająco dobrze, by nie chcieć już przy tym grzebać.
Interfejs systemowy i aplikacje
Vivo X60 Pro 5G pracuje pod kontrola oprogramowania Funtouch OS 11.1, bazującego na systemie Android 11. Interfejs systemowy prezentuje się bardzo dobrze i lekko, a poruszanie się po nim jest intuicyjne. Gdy czegoś nie możemy znaleźć, zawsze możemy sięgnąć po wyszukiwarkę, dzięki której odnajdziemy choćby interesujące nas opcje w ustawieniach systemowych.
Ekran główny podzielony jest na pulpity oraz szufladę ze skrótami do wszystkich aplikacji. Na lewo od pulpitów znajdziemy ekran Google z polecanymi wiadomościami z kraju i ze świata.
Interfejs możemy dostosować do własnych preferencji, zmieniając między innymi tapetę, czy rozkładając po swojemu skróty lub widżety na pulpitach. Są też motywy, całe dwa – Default i Exploration. Podczas testów używałem tego pierwszego. Są też standardowe opcje, takie jak zmiana rozmiaru lub stylu czcionki, czy sposobu nawigacji po systemie (przyciski ekranowe lub gesty). Możemy również spersonalizować efekty dynamiczne, takie jak efekty światła otoczenia czy animacje
Vivo korzysta w swoim smartfonie przede wszystkim z aplikacji firmy Google. Są wśród nich zarówno narzędzia służące do prowadzenia rozmów telefonicznych i przesyłania wiadomości tekstowych, jak też klienty podstawowych usług amerykańskiego giganta. Są też inne, popularne aplikacje, takie jak Facebook czy TikTok. Jeśli ktoś ich nie używa, można je odinstalować. Od producenta smartfonu mamy między innymi aplikację vivo.com, w której możemy zapoznać się z ofertą marki, znaleźć namiary na Centrum Serwisowe, napisać opinię oraz skontaktować się z Vivo.
Dla graczy przewidziano w ustawieniach miejsce o nazwie Tryb ultragry. Możemy tu między innymi włączyć pasek boczny gry, autorozgrywkę przy wyłaczonym ekranie, skorzystamy też z trybu obraz w obrazie oraz skorzystamy z kilku innych opcji.
Łączność
Testowany smartfon marki Vivo obsługuje najważniejsze, nowoczesne standardy łączności bezprzewodowej, na czele z 5G i Wi-Fi 6. W przypadku sieci komórkowych piątej generacji, Vivo obsługuje między innymi pasma N1, N38 i N41. Oznacza to, że – przynajmniej teoretycznie – powinien współpracować z wszystkimi sieciami 5G, działającymi obecnie w Polsce. Ponieważ mieszkam w Szczecinie, mogłem to sprawdzić tylko na przykładzie Plusa z ich 5G na 2600 MHz. Działało to prawidłowo, osiągając wyższe prędkości niż LTE w tych samych lokalizacjach (o ile zasięg 5G był dobry).
Podczas testów nie miałem problemów z Internetem za pośrednictwem Wi-Fi, a także przyłączaniem do smartfonu Vivo innych urządzeń przez Bluetooth – słuchawek, głośników oraz, w celu przesłania plików, innego telefonu i laptopa. Natomiast moduł NFC przydał się podczas płacenia zbliżeniowego w sklepach.
Jeśli chodzi o jakość połączeń głosowych, to nie mam do tego żadnych zastrzeżeń. Przez większość czasu korzystałem z karty SIM nju mobile (Orange) i nie mogłem korzystać z takich rozwiązań, jak VoLTE i VoWiFi. Podobnie było, gdy włożyłem do telefonu kartę SIM sieci Plus.
Aparaty fotograficzne
Vivo X60 Pro 5G to smartfon fotograficzny. Na tylnym panelu znalazły się trzy aparaty fotograficzne, przy czym ten główny oferuje bardzo jasny obiektyw, wysoką rozdzielczość (48 Mpix, zdjęcia mają domyślnie rozdzielczość 12 Mpix) oraz stabilizację obrazu opartą na gimbalu. Aparat jest zamontowany na ruchomej platformie, która może się obracać wokół trzech osi.
Głównej jednostce towarzyszy aparat ultraszerokokątny, którym możemy również robić zdjęcia makro z odległości 2,5 cm. Fotograficzny zestaw uzupełnia teleobiektyw z dwukrotnym powiększeniem optycznym. Przedni aparat ma rozdzielczość 32 Mpix.
Kontrolę nad tym wszystkim daje rozbudowana, ale jednocześnie prosta w obsłudze aplikacja fotograficzna, w której najważniejsze opcje są wprost na ekranie głównym lub w dodatkowym menu. Do dyspozycji mamy kilka trybów pracy, w tym tryb nocny, profesjonalny (może zapisywać zdjęcia w formacie RAW), a także trochę trybów efektowych (patrz zrzuty ekranu poniżej).
Trybu makro nie włącza się ręcznie – aparat automatycznie wykrywa, że chcemy sfotografować coś z bardzo małej odległości i przełącza się na obiektyw ultraszerokokątny z ostrzeniem ustawionym na 2,5 cm. Według mnie to najgorzej dopracowany element całości – tryb Super Macro nie zawsze się włącza, gdy tego potrzebujemy, potrafi się też nagle wyłączyć, co skutkuje rozmazanym zdjęciem.
Jakość zdjęć i filmów
Vivo X60 Pro 5G w dobrych warunkach oświetleniowych robi bardzo dobre jakościowo zdjęcia. Cechują je żywe kolory, szeroki zakres dynamiki, a także dobry kontrast i trzymane w ryzach szumy. Bardzo dobrze wyglądają również zdjęcia z teleobiektywu, a także z aparatu ultraszerokokątnego.
Przykładowe zdjęcia z trzech aparatów (naprzemiennie) można zobaczyć w poniższej galerii.
Na liście trybów fotograficznych w aplikacji Aparat znajdziemy opcję pozwalającą robić zdjęcia w pełnej rozdzielczości głównego aparatu, czyli 48 Mpix. Są one nieco bardziej zaszumione od zdjęć 12 Mpix, można też zauważyć niewielki wzrost szczegółowości.
A gdy światła jest bardzo mało, dobrze jest sięgnąć po tryb nocny, choć i bez tego zdjęcia potrafią pozytywnie zaskoczyć. Przykłady poniżej, razem z efektami działania trybów Wolna migawka i Astro.
Jeśli chodzi o tryb Super Macro, to potrafi on robić bardzo dobre zdjęcia. Aparat ultraszerokokątny okazuje się tu być bardzo użytecznym narzędziem. Pomijając fakt kapryśnego działania automatycznego przełączania się do tego trybu oraz to, że musimy ustawić aparat w odpowiedniej odległości od fotografowanego obiektu (2,5 cm), zdjęcia z tego wychodzą całkiem niezłe.
Bardzo dobre zdjęcia robi również przedni aparat. Przyczepić się można do trybu portretowego, w którym nie zawsze obiekt na pierwszym planie jest dobrze oddzielony od tła. Przykłady poniżej.
Tylny aparat potrafi nagrywać filmy w maksymalnej rozdzielczości 4K przy 60 klatkach na sekundę, do czego używana jest główna jednostka, podobnie jak w przypadku filmów 4K@30fps i 1080p@30fps. Przy rozdzielczości 1080p do dyspozycji mamy dwa poziomy stabilizacji obrazu. Stabilizacji standardowej możemy użyć na wszystkich aparatach (przy 30fps), ale tylko główny aparat ma wsparcie ze strony gimbala. Superstabilizacja obrazu z kolei jest dostępna tylko dla głównego aparatu, bez możliwości zoomowania i tylko w jakości 1080p@60fps.
Filmy z Vivo X60 5G są ostre i szczegółowe, a stabilizacja obrazu okazuje się na ogół skuteczna. Trochę lepszy mógłby być zakres tonalny, a kolory nieco żywsze. Przykładowe nagrania poniżej.
Wydajność
Testowany smartfon Vivo jest napędzany chipsetem Qualcomm Snapdragon 870, wykonanym w procesie technologicznym 7 nm. Układ ten plasuje się gdzieś pomiędzy Snapdragonem 865+ i topowym Snapdragonem 888, a to gwarantuje bardzo wysoką wydajność, która powinna się przełożyć na płynne działanie interfejsu systemowego oraz wszystkich zainstalowanych aplikacji gier.
Nie inaczej jest w Vivo X60 Pro 5G, gdzie dodatkowo mamy 12 GB RAM-u i 256 GB szybkiej pamięci masowej UFS 3.1, z której użytkownik ma do dyspozycji około 226 GB przestrzeni na dane. I to musi nam wystarczyć, ponieważ X60 Pro nie ma slotu na karty pamięci. Dla niektórych użytkowników może być to wadą.
Wydajność ogólna | AnTuTu V8 | Geekbench 5 | PC Mark Work 2.0 | Przesył danych (MB/s) | AI Benchmark | ||
Jeden rdzeń | Wszystkie rdzenie | Zapis losowy [MB/s] | Transfer PC->Tel [MB/s] | ||||
Huawei Mate 40 Pro | 689188 | 1016 | 3743 | 12839 | 280 | 102 | 216,9 |
Huawei Mate Xs | 475980 | 3886* | 12307* | 8816 | n/d | 126,8** | |
Huawei P40 | 487243 | 3886* | 12422* | 10364 | n/d | 34 | |
Huawei P40 Pro | 502641 | 3914* | 12806* | 10490 | 104,1 | 41,3 | 81,1 |
Huawei P40 Pro+ | 527015 | 3945* | 12837* | 11408 | 126,3 | 42,4 | |
LG V60 ThinQ | 509555 | 917 | 3306 | 10496 | 145,2 | ||
OnePlus 8T | 580056 | 895 | 3139 | 9629 | 227,1 | 207,7** | 74,7 |
Realme X50 Pro | 596796 | 914 | 3205 | 12918 | 52,1 | 42,3 | |
Samsung Galaxy Note20 Ultra | 536191 | 953 | 2937 | 10982 | 36,3 | 42,5 | |
Samsung Galaxy S20 FE 5G | 579980 | 896 | 3219 | 13430 | 37,5 | 41,2 | |
Samsung Galaxy S21 | 628713 | 1044 | 3398 | 11551 | 280,8 | 42,3 | |
Samsung Galaxy S21 Ultra | 652312 | 1096 | 3505 | 14315 | 286,5 | 264,4** | 168,9 |
Samsung Galaxy S21+ | 624086 | 1072 | 3476 | 14059 | 172,3 | ||
Samsung Galaxy Z Fold2 5G | 618007 | 984 | 3251 | 13647 | 45,6 | 255,1** | 84,6 |
Sony Xperia 1 II | 555545 | 905 | 3304 | 10204 | 30,6 | 38,4 | |
Vivo X60 Pro 5G | 638954 | 1012 | 3455 | 11286*** | 283,6 | 42,9 | 89 |
Xiaomi Mi 11 | 696612 | 1133 | 3703 | 12943 | 223,7 | 41,9 | 138,5 |
Xiaomi Poco F2 Pro | 573920 | 920 | 3450 | 10125 |
*) Geekbench 4
**) Z przewodem USB 3
***) PC Mark Work 3.0
Wydajność w grach | 3D Mark | GFXBench offscreen | Maksymalna temperatura obudowy [°C] | |||
Wild Life | Wild Live Stress (Stability) | Sling Shot Extreme (Vulkan) | Aztec Ruins 1440p (Vulkan) | Car Chase 1080p | ||
Huawei Mate 40 Pro | 6677 | 62,20% | Maxed Out | 2175 | 3736 | 51,5 |
Huawei Mate Xs | 5542 | 2161 | 40,9 | |||
Huawei P40 | 5634 | 2125 | ||||
Huawei P40 Pro | 5623 | 2594 | 44,7 | |||
Huawei P40 Pro+ | 5636 | n/d | 43,9 | |||
LG V60 ThinQ | 5863 | 2219 | ||||
OnePlus 8T | 3813 | 99,70% | 4609 | 1377 | 3132 | 41,1 |
Realme X50 Pro | 6625 | 3031 | 38,5 | |||
Samsung Galaxy Note20 Ultra | 6364 | 2908 | 47,9 | |||
Samsung Galaxy S20 FE 5G | 6577 | 2569 | 45 | |||
Samsung Galaxy S21 | 5903 | 64,9%% | Maxed Out | 1834 | 2898 | |
Samsung Galaxy S21 Ultra | 5457 | 66,30% | 6014 | 1813 | 3030 | 48,6 |
Samsung Galaxy S21+ | 5804 | 66,50% | Maxed Out | 1826 | 3583 | 45,6 |
Samsung Galaxy XZ Fold2 5G | 7132 | 3366 | 47,4 | |||
Sony Xperia 1 II | 6183 | 3044 | 44,3 | |||
Vivo X60 Pro 5G | 4250 | 99,00% | Maxed Out | 1528 | 3478 | 49,5 |
Xiaomi Mi 11 | 5803 | n.d. | Maxed Out | 1994 | 4155 | 52,8 |
Xiaomi Poco F2 Pro | 6638 | 3007 |
Podzespoły w Vivo X60 Pro 5G wydzielają podczas dużego obciążenia sporo ciepło. Obudowa telefonu podczas testu rozgrzała się maksymalnie do 49,5°C (górna część ekranu). Test Wild Life Stress nie wykazał żadnego spadku wydajności, ale mógł być za krótki. Półgodzinny test w aplikacji GFXBench nie został za to ukończony, ponieważ benchmark się zatrzymywał z powodu przegrzania. Można więc domniemywać, że zjawisko throttlingu nie jest temu urządzeniu obce. Ale to tylko przypuszczenie, a nie stwierdzony doświadczalnie fakt.
Zasilanie
Vivo X60 Pro 5G jest zasilany akumulatorem o pojemności 4200 mAh. Konkurenci mają na ogół pojemniejsze baterie, ale często kosztem większej grubości i masy. Tu energii wystarcza, według naszych testów, na około 3 godziny grania w wymagające gry (120 Hz i 60 Hz) lub nawet 9,5 godziny korzystania z Facebooka i Messengera oraz oglądania filmów.
Ekran ma stałą jasność 300 cd/mkw | TELEPOLIS MARK (minuty) | Godziny pracy | Bateria (mAh) | Ustawienia ekranu | |||
SoT | Heavyuser | Przekątna | Rozdzielczość | Odświeżanie | |||
Huawei Mate 40 Pro 90 Hz | 406 | 247 | 33 | 4400 | 6,76" | 1344 x 2772 | 90 Hz |
Huawei Mate 40 Pro 60 Hz | 497 | 252 | 37 | 4400 | 6,76" | 1344 x 2772 | 60 Hz |
Huawei Mate Xs rozłożony | 308 | 228 | 27 | 4500 | 8" | 2020 x 2480 | 60 Hz |
Huawei Mate Xs złożony | 411 | 227 | 32 | 4500 | 6,6" | 1148 x 2480 | 60 Hz |
Huawei P40 Pro 90 Hz | 428 | 196 | 31 | 4200 | 6,58" | 1200 x 2640 | 90 Hz |
Huawei P40 Pro 60 Hz | 442 | 196 | 32 | 4200 | 6,58" | 1200 x 2640 | 60 Hz |
Huawei P40 Pro+ 90 Hz | 486 | - | 4200 | 6,58" | 1200 x 2640 | 90 Hz | |
Huawei P40 Pro+ 60 Hz | 544 | - | 4200 | 6,58" | 1200 x 2640 | 60 Hz | |
OnePlus 8T 120 Hz | 480 | 281 | 38 | 4500 | 6,55" | 1080 x 2400 | 120 Hz |
OnePlus 8T 60 Hz | 536 | 262 | 40 | 4500 | 6,55" | 1080 x 2400 | 90 Hz |
Realme X50 Pro 90 Hz | 486 | 228 | 36 | 4200 | 6,44" | 1080 x 2400 | 60 Hz |
Realme X50 Pro 60 Hz | 497 | 232 | 36 | 4200 | 6,44" | 1080 x 2400 | 60 Hz |
Samsung Galaxy Note20 Ultra | 495 | 192 | 34 | 4500 | 6,9" | 1440 x 3088 | 60 Hz |
Samsung Galaxy Note20 Ultra 120 Hz | 401 | 198 | 30 | 4500 | 6,9" | 1080 x 2316 | 120 Hz |
Samsung Galaxy Note20 Ultra 60 Hz | 511 | 236 | 37 | 4500 | 6,9" | 1080 x 2316 | 60 Hz |
Samsung Galaxy S20 FE 5G 120 Hz | 520 | 243 | 38 | 4500 | 6,5" | 1080 x 2400 | 120 Hz |
Samsung Galaxy S20 FE 5G 60 Hz | 550 | 265 | 41 | 4500 | 6,5" | 1080 x 2400 | 60 Hz |
Samsung Galaxy S21 60 Hz | 530 | 336 | 43 | 4000 | 6,2" | 1080 x 2400 | 60 Hz |
Samsung Galaxy S21 120 Hz | 431 | 254 | 34 | 4000 | 6,2" | 1080 x 2400 | 120 Hz |
Samsung Galaxy S21 Ultra 120 Hz | 490 | 257 | 37 | 5000 | 6,8" | 1440 x 3200 | 60 Hz |
Samsung Galaxy S21 Ultra 60 Hz | 628 | 263 | 45 | 5000 | 6,8" | 1440 x 3200 | 60 hz |
Samsung Galaxy S21 Ultra 120 Hz | 496 | 254 | 38 | 5000 | 6,8" | 1080 x 2400 | 120 Hz |
Samsung Galaxy S21 Ultra 60 Hz | 646 | 265 | 46 | 5000 | 6,8" | 1080 x 2400 | 60 Hz |
Samsung Galaxy Z Fold2 5G 120 Hz | 293 | 215 | 25 | 4500 | 7,6" | 1768 x 2208 | 120 Hz |
Samsung Galaxy Z Fold2 5G 60 Hz | 377 | 201 | 29 | 4500 | 7,6" | 1768 x 2208 | 60 Hz |
Samsung Galaxy Z Fold2 5G cover | 703 | 277 | 49 | 4500 | 6,23" | 816 x 2260 | 60 Hz |
Sony Xperia 1 II | 417 | 215 | 32 | 4000 | 6,5" | 1644 x 3840 | 60 Hz |
Sony Xperia 5 II 120 Hz | 497 | 215 | 36 | 4000 | 6,1" | 1080 x 2520 | 120 Hz |
Sony Xperia 5 II 60 Hz | 599 | 245 | 42 | 4000 | 6,1" | 1080 x 2520 | 60 Hz |
Vivo X60 Pro 5G 120 Hz | 490 | 175 | 33 | 4200 | 6,5" | 1080 x 2376 | 120 Hz |
Vivo X60 Pro 5G 60 Hz | 568 | 185 | 38 | 4200 | 6,5" | 1080 x 2376 | 60 Hz |
Xiaomi Mi 11 120 Hz | 342 | 142 | 24 | 4600 | 6,81" | 1440 x 3200 | 120 Hz |
Xiaomi Mi 11 60 Hz | 441 | 143 | 29 | 4600 | 6,81" | 1440 x 3200 | 60 Hz |
Xiaomi Mi 11 120 Hz | 358 | 173 | 27 | 4600 | 6,81" | 1080 x 2400 | 120 Hz |
Xiaomi Mi 11 60 Hz | 478 | 181 | 33 | 4600 | 6,81" | 1080 x 2400 | 60 Hz |
Xiaomi Poco F2 Pro | 611 | 554 | 58 | 4700 | 6,67" | 1080 x 2400 | 60 Hz |
Przy intensywny korzystaniu ze smartfonu mogłem z niego korzystać przez nieco ponad 1 dzień, a gdy sięgałem po niego rzadziej, osiągałem do 4 dni. Czas wskazany powyżej da się nieco wydłużyć, korzystając z wbudowanych funkcji oszczędzania energii lub przełączając wyświetlacz na stałe na 60 Hz.
W zestawie z Vivo X60 Pro jest sprzedawana ładowarka o mocy 33 W. Pozwała ona na naładowania pustej baterii w testowanym smartfonie do 100% w około 60 minut. 20 minut ładowania wystarcza, by osiągnąć około 50%.
Podsumowanie
Vivo X60 Pro 5G to smartfon zawieszony gdzieś pomiędzy flagowcami i najlepiej wyposażonymi średniakami, co przekłada się na niesamowicie wysoką wydajność oraz wysoką kulturę pracy. Urządzenie może się też podobać, z uwagi na świetny wygląd i poręczność. Nawet wystająca „wyspa” fotograficzna nie przeszkadza i można ją nawet uznać za atrakcyjną w wyglądzie.
To jednak, co wyróżnia ten model spośród innych smartfonów, to główny aparat fotograficzny z gimbalem oraz idąca za tym doskonała stabilizacja obrazu, przydatna podczas kręcenia filmów z ręki. Ale zdjęcia też mają bardzo wysoką jakość, chociaż automat wykrywający, że chcemy zrobić zdjęcie makro, mógłby działać trochę lepiej. To jednak jest zapewne kwestia programowa, którą da się poprawić aktualizacją.
X60 Pro to również rewelacyjny wyświetlacz AMOLED Samsunga oraz zestaw sprzedażowy, w którym nie zabrakło etui na telefon i zestawu słuchawkowego. Czego może brakować? Wodoszczelnej obudowy, głośników stereo oraz slotu na karty pamięci. Nie każdy jednak te braki uzna za braki.
Vivo X60 Pro 5G ma cenę porównywalną z flagowcami, wynoszącą 3699 zł. Biorąc pod uwagę, co ten smartfon potrafi i jak wygląda, nie jest to cena wygórowana. Poza tym to wciąż rynkowa nowość w Polsce, więc można mieć nadzieję, ze w przyszłości cena stanie się bardziej atrakcyjna.
Ocena końcowa: 9/10
Wady:
- Głośnik do multimediów mógłby być lepszy lub mogłyby być dwa (stereo),
- Działanie automatu włączającego tryb Super Macro,
- W niektórych scenariuszach obudowa potrafi się mocno rozgrzać,
Zalety:
- Świetny wygląd i poręczność,
- Wysoka jakość wykonania i użytych materiałów,
- Sprawnie działająca biometria,
- Bogaty zestaw sprzedażowy,
- Rewelacyjny wyświetlacz, 120 Hz, HDR10+,
- Lekki i funkcjonalny interfejs systemowy,
- Komplet obsługiwanych nowoczesnych standardów łączności,
- Bardzo dobra jakość zdjęć,
- Doskonała stabilizacja obrazu,
- Bardzo wysoka wydajność oraz kultura pracy.