Bank Pekao z komunikatem: "Wyciek danych to nie przelewki!"

Pekao apeluje do wszystkich, nie tylko swoich klientów o to, aby umiejętnie chronili swoje dane. Podpowiada, jakich sposobów użyć, aby nie paść ofiarą cyberataków. 

Anna Kopeć (AnnaKo)
2
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Bank Pekao z komunikatem: "Wyciek danych to nie przelewki!"

Nie ma dnia, abyśmy nie słyszeli o jakimś wycieku danych. Nie jest żadnym zaskoczeniem, że skutkami takiego ataku może zostać dotknięty każdy z nas, bez wyjątku. Może to być przecież wyciek danych ze znanej aplikacji do gotowania, serwisu społecznościowego lub chociażby sklepu, w którym uwielbiamy robić zakupy. Pekao przypomina po raz kolejny - przestępcy nie mają litości, dlatego w żadnym wypadku nie ułatwiajmy im pracy.

Dalsza część tekstu pod wideo

Co możemy zrobić, aby uchronić się przed wyciekiem danych?

Główną zasadą, jaką powinniśmy się kierować, to stworzenie bezpiecznego i silnego hasła. Chrońmy swoje dane logowania i nie ułatwiajmy cyberprzestępcom uzyskania dostępu do naszego konta bankowego.

Bank Pekao umieścił na swojej stronie poradnik:

  1. Nie trzeba wpisywać pełnego hasła podczas logowania do serwisu internetowego Pekao24. Bank Pekao korzysta z przydatnej i jednoczesnej funkcji maskowania hasła. System poprosi jedynie o wpisanie pojedynczych znaków.
  2. Pod żadnym pozorem nie udostępniajcie nikomu danych do logowania. 
  3. Do różnych witryn, stosujcie różne hasła. Zdecydowanie wygodniej jest, jeśli mamy jedno hasło do zapamiętania, ale tu chodzi o nasze bezpieczeństwo. 

    Jeśli dostanie się w niepowołane ręce wywoła reakcję łańcuchową – wszystkie Twoje dane mogą trafić w ręce przestępców. Praktykuj zasadę „jedna witryna = jedno hasło”. Nie używaj zbyt łatwego hasła. Twoje imię, kolejne znaki z klawiatury, słowo „hasło” lub część nazwy użytkownika nie zabezpieczą dostępu do Twoich danych. Silne hasło powinno być unikalne i trudne do odgadnięcia  (czyli zawierać małe i duże litery, cyfry i znaki specjalne np. #, @, &). 

    - radzi Pekao.
  4. Sprawdzajmy, czy hasło jest "silne". W momencie ustalania hasła, system często wyświetla skalę, pokazującą, jak bardzo silne jest hasło, które zaproponowaliśmy. 
  5. Menedżer haseł to całkiem przydatne narzędzie. Dawniej zapisywaliśmy hasła w notesie, albo w jakimś tajemnym miejscu. Ale nie zawsze jest to do końca bezpieczne i wygodne. Obawiacie się, że utonięcie w morzu haseł? Menedżer was wyręczy w zapamiętywaniu.  
  6. Logowanie wieloskładnikowe. Jeśli dane logowania wpadną w niepowołane ręce, to bez drugiego składnika uwierzytelniającego, oszust będzie bezradny. Dlatego warto, wszędzie tam, gdzie jest to możliwe, korzystać z tego typu logowania np. za pomocą kodu SMS, aplikacji mobilnej lub klucza U2F.