DAJ CYNK

Google Pay: Znika strona, dochodzi prowizja za płatności między użytkownikami

Lech Okoń

Płatności bezgotówkowe

Google Pay - opłaty, prowizje, przelewy, opinie

Google Pay to jedna z najpopularniejszych metod płatności elektronicznych. Od stycznia klienci stracą dostęp przez pay.google.com, nie będą też mogli przelewać pieniędzy do innych użytkowników tą ścieżką.

Google Pay to rewolucyjna usługa

Google Pay nie jest ani najlepszą, ani też najbezpieczniejszą formą płatności mobilnych i internetowych. Usługa jednak od samego swojego początku była skazana na sukces z racji swojej szerokiej kompatybilności.

Brakuje jej jedynie w telefonach sprzedawanych w Chinach, z racji restrykcji ze strony partii rządzącej oraz w Huaweiach sprzedawanych na całych świecie - z racji restrykcji ze strony prezydenta USA, Donadla Trumpa. W Polsce Google żadnych restrykcji nie ma i jeśli nie kupiłeś ostatnio Huaweia lub iPhone'a (ten ma własne płatności), to Google Pay masz prawdopodobnie domyślnie zainstalowany w telefonie.

Google Pay służy do płatności bezdotykowych i internetowych

Płatności Google'a początkowo służyły to bezpiecznego przeprowadzania transakcji internetowych, głównie tych w obrębie sklepu z multimediami i sprzętem Google'a. Obecny kształt usługi to efekt połączenia 20 lutego 2018 roku odrębnych usług Android Pay i Google Wallet.

W Polsce Google Pay szerzej poznaliśmy 16 listopada 2016 roku, wtedy jeszcze jako Android Pay. Początkowo byliśmy nieufni, a tradycjonaliści huczeli "Blik lepszy". Teraz płatności Google Pay, nawet w najmniejszych sklepach, absolutnie nikogo nie dziwią.

Duże zmiany w Google Pay od stycznia 2021 roku

Aplikacja webowa Google Pay przestanie działać na początku stycznia 2021 roku i jedynym sposobem na zarządzanie usługą stanie się telefon komórkowy. Tutaj jednak uwaga, dotychczasowa aplikacja mobilna również może przestać działać - konieczna będzie jej aktualizacja.

Tym sposobem użytkownicy tracą dostęp do zarządzania usługą w przeglądarce komputera, jak i też możliwość dokonywania przelewów do znajomych tą metodą. Płatności peer-to-peer od stycznia będą dostępne tylko przez aplikację mobilną i dodatkowo pojawią się opłaty.

Google Pay - prowizja za przelew

Nowa opłata w wysokości 0,31 dolara lub 1,5% wartości transakcji (wyższa z kwot dla danego przelewu) obowiązuje w przypadku błyskawicznych przelewów na karty debetowe. Bezpłatne pozostają natomiast transfery na numery rachunków, jednak ich realizacja nie jest natychmiastowa, lecz zajmuje 1-3 dni robocze.

Zobacz: Google Pay z nowymi funkcjami, na początku w USA

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: 9to5google, wł

Źródło tekstu: 9to5google, wł