DAJ CYNK

Spłaciłeś pożyczkę wcześniej? Należy Ci się zwrot części prowizji

Marian Szutiak

Kredyty

UOKiK bank kredyt konsumencki zwrot prowizji

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował, że dwa kolejne banki dołączyły do listy instytucji, które prawidłowo rozliczają się z konsumentami, którzy spłacili pożyczki przed terminem. To dobra okazji, by przypomnieć, jakie mamy wtedy prawa.

Bank Pocztowy i Plus Bank to kolejne instytucje finansowe, które – dzięki interwencji UOKiK – prawidłowo rozliczają się z osobami spłacającymi przed czasem zaciągnięte kredyty konsumenckie. Sprawy te reguluje art. 49 ustawy o kredycie konsumenckim, który stanowi, że w przypadku spłaty pożyczki przed terminem instytucje kredytowe powinny rozliczać się z konsumentami metodą liniową z wszystkich pobranych opłat i prowizji.

Przepisy jasno stanowią, co dodatkowo we wrześniu 2019 roku potwierdził Trybunał Sprawiedliwości UE, że konsument, który przed zapisanym w umowie terminem spłaci kredyt konsumencki, ma prawo do odzyskania proporcjonalnej części wszystkich pobranych opłat, w tym prowizji. Taki zwrot powinien się odbywać metodą liniową, która jest sprawiedliwa, przejrzysta i zrozumiała dla konsumenta.

– powiedział Tomasz Chróstny, Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał decyzję w sprawie zwrotu prowizji przy spłacie pożyczki przed czasem także wobec Banku Handlowego. UOKiK otrzymuje jednak sygnały konsumenckie świadczące o tym, że bank może nie wykonywać w pełni nałożonego na niego zobowiązania.

Zobacz: Glovo i Uber Eats źle rozliczają zamówienia? Sprawdzi to UOKiK
Zobacz: Vinted wyłudza dane osobowe i naciąga użytkowników? Te zarzuty sprawdzi UOKiK

Spłaciłeś pożyczkę przed czasem? Oto Twoje prawa

  • Każda osoba, która ma kredyt konsumencki, może go wcześniej spłacić. W takiej sytuacji kredytodawca musi obniżyć wszystkie koszty takiego kredytu (opłaty, prowizje itp.) i zwrócić je konsumentowi. Zwrot powinien obejmować koszty dotyczące okresu od dnia faktycznej spłaty kredytu do dnia ostatecznej spłaty określonej w umowie. Zwrot nie może też zależeć od tego, kiedy kredytodawca faktycznie poniósł te koszty.
  • Kwota do zwrotu powinna zostać obliczona metodą liniową. Polega ona na tym, że instytucja finansowa dzieli wszystkie koszty pozaodsetkowe przez liczbę dni kalendarzowych, w których miała obowiązywać umowa. Następnie wynik mnoży przez liczbę dni, o które skrócono okres kredytowania, otrzymując w ten sposób kwotę, którą powinna oddać konsumentowi.
  • UOKiK przygotował kalkulator kredytowy, który pomoże wyliczyć orientacyjną kwotę do zwrotu według metody liniowej.
  • O zwrot nierozliczonych części opłat za spłacony wcześniej kredyt konsumencki lub pożyczkę możesz się ubiegać, jeżeli zawarłeś umowę po wejściu w życie ustawy o kredycie konsumenckim, czyli po 18 grudnia 2011 roku. Terminy przedawnienia roszczeń wynoszą 10 lat dla spłat dokonanych przed 9 lipca 2018 roku i 6 lat dla spłat dokonanych po tej dacie.
  • Aby odzyskać należne środki, złóż reklamację. Możesz skorzystać z gotowego formularza i wysłać go do instytucji finansowej, która udzieliła ci pożyczki lub kredytu konsumenckiego.

Zobacz: Payka to płatności odroczone za rachunki domowe
Zobacz: Łatwiejsze zakupy online na firmę – dzięki współpracy Comfino z Brutto

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Towfiqu barbhuiya / Unsplash

Źródło tekstu: UOKiK