Podawali się za pracowników banku. Ich ofiary straciły miliony złotych
W wyniku intensywnych działań Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości oraz dołączonych postępowań prowadzonych przez inne jednostki Policji, na terenie kraju ujawniono niemal sto przypadków oszustw metodą "na pracownika banku". Od maja 2022 roku do końca 2024 roku, funkcjonariusze odnotowali 97 takich przestępstw, w wyniku których pokrzywdzeni stracili łącznie blisko 3,87 mln złotych. W sprawie zatrzymano już 62 podejrzanych.

Metody oszustów
Przestępcy, podszywając się pod pracowników banku, wzbudzali u swoich ofiar przekonanie, że ich oszczędności są zagrożone. W obawie przed rzekomym zagrożeniem, klienci banków dokonywali przelewów na konta wskazane przez oszustów, sądząc, że chronią swoje środki.
Stosując zaawansowane techniki socjotechniczne, sprawcy nakłaniali swoje ofiary nie tylko do przelewania pieniędzy, ale również do instalowania oprogramowania umożliwiającego zdalny dostęp do urządzeń. Umożliwiało to przestępcom kontrolę nad danymi ofiar, co prowadziło do zaciągania kredytów na ich nazwiska oraz transferowania skradzionych pieniędzy na kolejne rachunki, utrudniając tym samym ich śledzenie.



Akcja policji
W ramach śledztwa, policjanci Zarządu w Lublinie CBZC, pod nadzorem Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej, rozbili zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się tego rodzaju oszustwami. W Warszawie i Wrocławiu przeprowadzono 10 przeszukań, w wyniku których zatrzymano 9 osób.
Pięciu podejrzanym postawiono zarzuty prania pieniędzy. Prokurator zastosował wobec nich środki zapobiegawcze, w tym dozór policyjny i poręczenie majątkowe od 5 do 40 tys. złotych. Czterech kolejnych podejrzanych usłyszało zarzuty czynnego udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Na wniosek prokuratury Sąd Rejonowy Lublin Zachód zdecydował o ich tymczasowym aresztowaniu.
Podczas jednej z akcji w Warszawie, funkcjonariusze odkryli nielegalne papierosy - 13600 paczek (272 tys. sztuk) bez akcyzy, co oznacza straty dla Skarbu Państwa w wysokości blisko 390 tys. złotych. Do posiadania kontrabandy przyznał się ojciec jednego z podejrzanych.
Efekty dochodzenia
Była to już piąta realizacja w tej sprawie. Dotychczas funkcjonariusze zatrzymali 23 osoby, dokonali 28 przeszukań oraz zastosowali 13 tymczasowych aresztowań i 12 dozoru policyjnego. W toku śledztwa zabezpieczono mienie o wartości niemal 819 tys. złotych.
Policja kontynuuje czynności śledcze i analizuje inne postępowania związane z oszustwami finansowymi. Nie wyklucza się kolejnych zatrzymań oraz ujawnienia nowych ofiar, których liczba może jeszcze wzrosnąć.