Zegarki Apple Watch z kamerami. Nie zrobisz nimi zdjęcia ani filmu
Apple szykuje się do kolejnej dużej innowacji, dotyczącej zegarków Apple Watch. Jedna z najbliższych generacji ma być wyposażona w kamery, które wbrew pozorom nie posłużą do robienia zdjęć czy nagrywania wideo.

Według najnowszych doniesień analityka Marka Gurmana z Bloomberga Apple planuje wprowadzenie modułów aparatów do zegarków Apple Watch. Ma to nastąpić w ciągu najbliższych dwóch lat, do 2027 roku, więc niekoniecznie innowacja obejmie najbliższą czy nawet kolejną generację.
Według Gurmana standardowy model Apple Watch zostanie wyposażony w kamerę wbudowaną w wyświetlacz, choć nie wiadomo, czy będzie to sensor umieszczony pod ekranem, czy w wycięciu szkła. Z kolei w Apple Watch Ultra kamera ma być umieszczona obok pokrętła Digital Crown i przycisku bocznego.



Co jednak ważne, dodatek kamer nie ma stanowić konkurencji dla niektórych chińskich smart zegarków, w których aparaty są już stosowane od lat. Nie będzie więc można nimi robić zdjęć i nagrywać filmów, nie pozwolą też na połączenia FaceTime. Nowe moduły w zegarkach Apple Watch mają zapewnić działanie funkcji sztucznej inteligencji. Pozwolą urządzeniom na analizowanie otoczenia i dostarczanie istotnych, kontekstowych informacji dla AI, bezpośrednio z nadgarstka.
Kluczową funkcją, którą Apple zamierza zaimplementować w Apple Watchach, jest Visual Intelligence. Funkcja ta zadebiutowała w serii iPhone 16 i pozwala użytkownikom na interakcję z otoczeniem poprzez AI, na przykład poprzez dodawanie informacji z ulotek do kalendarza czy wyszukiwanie danych o restauracjach. Apple planuje zasilać tę funkcję własnymi modelami AI do 2027 roku.
Z innych doniesień wynika, że Apple eksperymentuje również z dodaniem kamer do innych urządzeń noszonych, takich jak słuchawki AirPods, co również ma pozwolić na wykorzystanie funkcji Visual Intelligence.