Oszustwo na wnuczka ma teraz nową wersję. Oto, co warto wiedzieć
Doczekaliśmy się nowej, bardziej nowoczesnej wersji oszustwa na wnuczka. Przestępcy zaczęli bawić się sztuczną inteligencją i są w stanie generować głos brzmiący identycznie, jak dzwoniący do nas wnuk lub wnuczka. Seniorzy mogą znaleźć się w prawdziwych tarapatach.

To właśnie na tego typu oszustwa nabierają się najczęściej przemiłe starsze panie, które są dość łatwowierne i empatyczne. Bo która by nie zareagowała i nie zaoferowała pomocy finansowej, gdyby do niej zadzwonił zrozpaczony wnuczek, że zaraz mu wyłączą telefon i internet, gdyż nie opłacił rachunków? Każda z takich babć ulega emocjom i chce pomóc jak najszybciej. I w zależności, co podpowie rzekomy wnuczek - wygeneruje kody BLIK, puści przelew, albo co najgorsze poda wszystkie loginy i hasła do swojego konta, aby wnuczek pomógł sobie sam, za jej zgodą. Niestety, takich przypadków, kiedy rzekomy wnuczek czyści babci konto do zera, w dalszym ciągu jest dużo. O wiele za dużo.
To nie jest prawdziwy wnuczek, ale przestępca podszywający się pod prawdziwego wnuczka i używający sztucznej inteligencji, by całkowicie podrobić głos dzwoniącej do nas osoby.
Niestety, przestępcy używają coraz częściej sztucznej inteligencji, aby nas okraść.



Związek Banków Polskich przypomina, aby nie działać pod wpływem emocji, rozłączyć się kiedy dzwoni wnuczek z prośbą o pieniądze i samodzielnie zadzwonić do niego. aby upewnić się, czy faktycznie znalazł się w potrzebie. W dobie AI weryfikacja rozmówcy powinna być bardziej szczegółowa i staranna. W końcu nie chcemy, aby nasze pieniądze trafiły w niepowołane ręce.