DAJ CYNK

Europa zostaje daleko w tyle. Nowoczesne rakiety dopiero za dekadę

Patryk Łobaza (BlackPrism)

Kosmos

Wszystko wskazuje na to, że rakiety wielokrotnego użytku pozostają poza zasięgiem Europejskiej Agencji Kosmicznej. Eksperci przewidują, że taki stan rzeczy może utrzymać się nawet przez następną dekadę.

Nie da się ukryć, że misje kosmiczne pochłaniają ogromne nakłady pieniędzy. Da się jednak wydatki zmniejszyć, jeżeli postawimy na komponenty wielokrotnego użytku. Aktualnie wiele przedsiębiorstw przemysłu kosmicznego stara się tworzyć rakiety wielokrotnego użytku, co zmniejszy koszty przyszłych misji. Jednak technologia ta pozostaje poza zasięgiem Europejczyków.

Rakiety wielokrotnego użytku w Europie najszybciej za dekadę

Europejska Agencja Kosmiczna w ciągu dekad swojej działalności często zawierała umowy z NASA i Roskosmosem, dzięki czemu europejscy astronauci często podróżowali rosyjskimi i amerykańskimi rakietami. Jednak czasem organizowano niezależną misję i wtedy korzystali z rakiety wyprodukowanej przez Arianespace. Ariane 5 jest już rakietą wręcz ikoniczną, gdyż jest odpowiedzialna za powodzenie europejskich misji już od przeszło trzech dekad. Ostatnią jej misją było wyniesienie w przestrzeń kosmiczną sondy JUICE.

Od lat trwają prace nad stworzeniem bardziej nowoczesnej rakiety nośnej Ariane 6. Wszystko wskazuje na to, że po latach opóźnień, w końcu przejmie schedę po zasłużonej Ariane 5. Pomimo tego, że nadchodząca rakieta jest tworzona od 10 lat, gdy SpaceX testował już rozwiązania z komponentami wielokrotnego użytku, Ariane 6 trzeba będzie odbudowywać po każdym locie. 

Najnowszy raport ESA wskazuje, że Ariane 6 będzie w użytku przez co najmniej 10 lat, co oznacza, że pierwszą europejską rakietę wielokrotnego użytku możemy zobaczyć nie wcześniej niż za dekadę. Oczywiście istnieje kilka prywatny firm europejskich zajmujących się rozwojem technologii rakiet wielokrotnego użytku, więc może uda im się opracować odpowiednie systemy wcześniej.

Zobacz: Zobacz, jak wyrzuca się śmieci w kosmosie (wideo)
Zobacz: Zobacz Marsa z bliska. Wystarczy 41 zł

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Alexandra Lande / Shutterstock.com

Źródło tekstu: Space.com