Jak szybki jest wiatr na Jowiszu? Dla człowieka o wiele za szybki

Udało się rozwikłać jedną z zagadek Jowisza. Już wiemy, jak szybko pędzą chmury w jego atmosferze.

Anna Rymsza (Xyrcon)
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Jak szybki jest wiatr na Jowiszu? Dla człowieka o wiele za szybki

Z punktu widzenia Ziemian prędkość wiatru na Jowiszu jest absurdalna. 60 kilometrów na godzinę (16,67 m/s) to dla nas wiatr bsrdzo nieprzyjemny, który zaczyna się robić niebezpieczny. Na Jowiszu to przyjemna bryza.

Dalsza część tekstu pod wideo

Maksymalna prędkość wiatru, jaką zaobserwowali naukowcy to 428 kilometrów na godzinę (118,89 m/s). Takie prędkości osiągają na Ziemi najszybsze auta seryjne i pociągi, kilka ptaków w locie poziomym. Nasze wiatry nie mogą się równać z tymi na Jowiszu. Rekordzistą jest aktualnie Olivia  tropikalny cyklon, który nawiedził Australię w 1996 roku o prędkości 405 km/h.

Jak szybki jest wiatr na Jowiszu? Dla człowieka o wiele za szybki

Jak zmierzyć prędkość wiatru na innej planecie?

Wykorzystany został instrument, który powstał w zupełnie innym celu: spektrograf ESPRESSO (Echelle SPectrograph for Rocky Exoplanets and Stable Spectroscopic Observations), pracujący przy Bardzo Dużym Teleskopie (Very Large Telescope, VLS) w obserwatorium w Chile. Powstał on do wykrywania egzoplanet, ale sprawdził się dobrze także przy obserwowaniu naszego najbliższego sąsiedztwa… w skali kosmicznej oczywiście.

Jak szybki jest wiatr na Jowiszu? Dla człowieka o wiele za szybki

Prędkość wiatru na Jowiszu została obliczona ze zmian w świetle słonecznym, odbijanym przez chmury w atmosferze gazowego olbrzyma. Porównanie częstotliwości fal przed i po odbiciu dało niezbędne dane, by wyznaczyć prędkość ruchu chmur względem Ziemi. Ta technika wykorzystuje efekt Dopplera i została nazwana Doppler Velocimetry, czyli welocymetrią dopplerowską. Tym samym sposobem można będzie zbadać także Saturna.

Obserwacje skupiły się na pasach równikowych Jowisza. Na samym równiku chmury są zawieszone wysoko i są bardzo jasne. Północny i południowy pas równikowy zaś mają chmury nieco niższe, ciemniejsze i cieplejsze. Te znajdujące się w strefach o ciśnieniu między 0,6 i 0,9 bara to zwykle zamrożony amoniak. Chmury zbudowane z wody znajdują się w strefach o wyższym ciśnieniu i mają większy wpływ na szaloną dynamikę atmosfery gazowego giganta. Dość wspomnieć, że charakterystyczna czerwona plama widoczna dobrze z Ziemi to szalejąca od dekad monstrualna burza.