DAJ CYNK

Sensacja na Marsie. W roli głównej woda

Patryk Łobaza (BlackPrism)

Kosmos

Sensacja na Marsie. W roli głównej woda

Łazik Perseverance przesłał w ostatnim czasie zdjęcia, które mogą wskazywać na to, jak wyglądała sytuacja wodna na Marsie miliony lat temu.

Łazik Perseverance w ramach misji MARS 2020 został wysłany na dno krateru Jezero, gdyż miała to być najbardziej obiecująca lokacja w kwestii poszukiwania interesujących próbek do badania. Naukowcy już od dłuższego czasu podejrzewali, że w tym regionie mogą się znajdować pozostałości po delcie rzeki, która mogła płynąć tam miliony lat temu. Świadczyły o tym zakrzywione pasma skał, które teraz można zobaczyć z bliska.

Widoczne warstwy osadowe na Marsie

W ostatnim czasie łazik Perseverance dostarczył nam kilkaset zdjęć, z których NASA stworzyła dwie mozaiki przedstawiające kształt powierzchni Marsa. Wspomniane fotografie zostały wykonane między 28 lutego i 9 marca przy wykorzystaniu kamery Mastcam-Z. 

Jak można zauważyć na jednej z ilustracji, skały w miejscu starożytnej delty marsjańskiej rzeki układają się w zakrzywione linie, co jest wyraźną poszlaką, że mogła tędy przemieszczać się woda. Pochodzą one z  obszaru Skrinkle Haven i patrząc na nie z góry, można zauważyć, że zakrzywione warstwy są ułożone w rzędy i wydają się falować w poprzek krajobrazu.

Sensacja na Marsie. W roli głównej woda

Mogą to być pozostałości brzegów rzeki, które zmieniały położenie w czasie w miarę wysychania lub przesuwania się koryta. Naukowcy podejrzewają, że w przeszłości były one znacznie większe, lecz setki lat erozji są odpowiedzialne za dzisiejszy, płaski ich kształt.

Sensacja na Marsie. W roli głównej woda

Druga fotografia przedstawia wierzchołek wzgórza Pinestand, które okazało się być pokryte warstwami osadowymi zakrzywionymi w górę. Naukowcy podejrzewają, że płynąca tędy miliony lat temu rzeka była na tyle wartka i rwąca, że była w stanie przenosić nawet duże fragmenty skalne.

Zobacz: Tajemnicze dźwięki nad Ziemią. Nikt nie wie, skąd pochodzą
Zobacz: Zdumiewający sekret Urana. Może tam być życie

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: NASA/JPL-Caltech/ASU/MSSS

Źródło tekstu: NASA/JPL-Caltech/ASU/MSSS