DAJ CYNK

Jak wygląda zaćmienie Słońca z Księżyca? Teraz już wiemy

Patryk Łobaza (BlackPrism)

Kosmos

Japoński prywatny księżycowy lądownik miał doskonałe warunki do sfotografowania Ziemi podczas zaćmienia Słońca. Na zdjęciu widać cień, jaki naturalny satelita rzucił na naszą planetę.

20 kwietnia doszło do zaćmienia Słońca, czyli zjawiska, gdy Księżyc znajduje się między Ziemią a Słońcem i blokuje światło emitowane przez główną gwiazdę Układu Słonecznego. Tym razem jednak mogliśmy obejrzeć to z dość nietypowej perspektywy, którą zapewnił nam japoński lądownik Hakuto-R.

Zaćmienie Słońca z perspektywy Księżyca

Hakuto-R znajdując się około 100 kilometrów nad powierzchnią Księżyca, znalazł się w doskonałej pozycji, by obserwować, jak zaćmienie Słońca wygląda z perspektywy Srebrnego Globu. Na pierwszy rzut oka wszystko wygląda jak zawsze, lecz wystarczy się przyjrzeć, by zauważyć zaciemnioną połać w okolicach Australii.

Jednak fotografowanie Ziemi to nie główna przyczyna, dlaczego Hakuto-R znalazł się w tak bliskiej odległości od powierzchni Księżyca. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to jeszcze dzisiaj wyląduje na Srebrnym Globie. Jest to historyczne wydarzenie, gdyż po raz pierwszy lądownik stworzony przez prywatne przedsiębiorstwo zostanie umieszczony na powierzchni Księżyca. Firmą odpowiedzialną za to przedsięwzięcie jest iSpace.

Na pokładzie Hakuto-R znajduje się łazik Rashid, stworzony przez Agencję Kosmiczną Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Sam lądownik zaopatrzony został w masę kanadyjskich technologii, w tym system obrazowania wielokamerowego autorstwa Canadensys Aerospace.

Zobacz: Zepsuty sprzęt NASA poza kontrolą. Obiekt spadł na Ziemię
Zobacz: Smutny dzień na Marsie. Perseverance stracił towarzysza

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: iSpace

Źródło tekstu: iSpace