DAJ CYNK

Makabryczne odkrycie w Niemczech. Szczątki 1500 osób pod domem seniora

Patryk Łobaza (BlackPrism)

Nauka

Podczas przygotowywania gruntu pod budowę ośrodka opieki dla starszych osób, natrafiono na nietypowe znalezisko. Mowa tu o największej dotąd masowej mogile.

W Norymberdze planowano wybudować nowy dom spokojnej starości. Coś, co miało być jedynie formalnością, przerodziło się w idące pełną parą wykopaliska archeologiczne. Naukowcy zastąpili budowlańców i zamiast kłaść fundamenty, wykopują kolejne szczątki. Dotychczas zlokalizowano ponad 500, a może ich być znacznie więcej.

Masowa mogiła w Norymberdze to efekt plagi?

Wykopaliska nadal są prowadzone i już teraz wykopano ponad 500 ludzkich szczątków, a archeolodzy twierdzą, że może ich tam być ponad 1500. Konieczne będzie jeszcze potwierdzenie odpowiednimi badaniami, lecz wstępne datowanie sugeruje, że szczątki pochodzą z pierwszej połowy XVII wieku. 

Eksperci uważają, że masowa mogiła powstała w wyniku epidemii dżumy. Nie byłoby to nic dziwnego, w końcu Czarna Śmierć spustoszyła całą Europę, a lokalne epidemie powtarzały się przez następnych 400 lat. Jednak eksperci zauważają, że wiele miast, w tym Norymberga mają dedykowane cmentarze dla ofiar epidemii. Trudno jest zatem potwierdzić, że wykopane szczątki rzeczywiście należą do ofiar dżumy, gdyż nie zostawia ona widocznych śladów na kościach swoich ofiar i dopiero analiza DNA może dostarczyć nam odpowiedzi.

W grobach znajdują się szczątki dzieci i starców, mężczyzn i kobiet; dżuma nie zważała na płeć, wiek czy status społeczny. Obecnie po raz pierwszy można przeprowadzić wiarygodną empirycznie analizę dużej grupy ludności z tego okresu dla tak znaczącego miasta, jak Norymberga. Jest rzeczą oczywistą, że z tym znaleziskiem o znaczeniu historycznym i archeologicznym należy postępować ostrożnie i odpowiednio

- powiedział Marcus König, burmistrz Norymbergi.

Naukowcy zwracają uwagę na znalezioną notkę, datowaną na 1634 rok, w której znajduje się informacja o trwającej epidemii w 1632 i 1633 roku, która miała zebrać żniwo w postaci 15 tysięcy ofiar.

Zobacz: Ile dziennie robić kroków? Naukowcy podali ostateczną odpowiedź
Zobacz: Problemy z pamięcią? To może nie być demencja

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Terra Veritas

Źródło tekstu: Science Alert