DAJ CYNK

GeForce RTX 3060 z nowym GPU - sposób na przechytrzenie górników?

Arkadiusz Bała (ArecaS)

Sprzęt

Nvidia GeForce 3060 z nowym GPU

Według nieoficjalnych doniesień Nvidia szykuje nowy chipset, który już niedługo trafi do kart graficznych GeForce RTX 3060. Ma to pomóc w ponownym wprowadzeniu ogranicznika, który utrudni wykorzystanie ich do kopania kryptowalut.

Według redakcji serwisu HKEPC Nvidia ma niedługo wprowadzić do obrotu kolejny chipset oparty o architekturę Ampere. Układ GA106-302 miałby trafić do kart graficznych GeForce RTX 3060, zastępując dotychczasowy GA106-300. Za sprawą nowego PCI Device ID karta nie będzie działała z dotychczasowymi sterownikami.

I to właśnie kwestia przerwania kompatybilności z dotychczasowymi sterownikami ma być głównym powodem, dla którego Nvidia zdecydowała się na wprowadzenie nowego układu. Pierwotnie GeForce RTX 3060 miał być pierwszą kartą graficzną producenta, w której zastosowano fabryczne ograniczenie wydajności wydobywania Ehtereum. Miało to rozwiązać problem górników kryptowalut wykupujących całe nakłady produktów przeznaczonych dla graczy. Niestety rzekomo przez przypadek jedna z opublikowanych wersji sterowników została wspomnianego limitu pozbawiona. W efekcie RTX 3060 koniec końców trafił w ręce kopaczy i cały pierwotny plan, mówiąc kolokwialnie, wziął w łeb.

Nowe GeForce'y RTX 3060 ponownie mają się stać dla górników nieopłacalne. Ma w tym pomóc nie tylko brak kompatybilności z dotychczasowymi sterownikami, ale także szereg dodatkowych mechanizmów, dalej ograniczających wydajność podczas wydobywania Ethereum. Niestety o jakie dokładnie mechanizmy chodzi, tego już nie wiemy. Poza tym jednak GeForce RTX 3060 bazujące na GA106-302 będą charakteryzowały się identyczną specyfikacją do swoich poprzedników, a do sklepów mają trafić w maju.

Zobacz: Karty GeForce otrzymały funkcję wirtualizacji... ale nie dzięki Nvidii
Zobacz: Nvidia GeForce GTX 1080 Ti znowu w produkcji?

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Nvidia

Źródło tekstu: HKEPC, VideoCardz