Twój telewizor właśnie staje się przestarzały. Zapadła epokowa decyzja
Nastąpiło duże przetasowanie na rynku telewizorów. LG Display pożegnało się ze swoją ostatnią fabryką paneli ciekłokrystalicznych.

LG żegna się z technologią LCD
Firma LG Display właśnie sprzedała swój ostatni zakład produkcyjny paneli LCD do telewizorów. Fabryka w Guangzhou zmieniła właściciela i znajduje się w rękach chińskiego giganta TCL. Umowa została wstępnie zawiązana już we wrześniu 2024 r., a teraz właśnie ją sfinalizowano. Wartość transakcji opiewa na 1,47 miliarda dolarów.



Tym samym LG idzie w ślady rywali z Samsung Display, którzy porzucili technologię LCD i sprzedali wszystkie patenty z nią związaną także do TCL CSOT we wrześniu 2022 r. LG zamierza zainwestować pieniądze ze sprzedaży fabryki na rzecz rozwój technologii OLED, a panele LCD będzie produkować jedynie w małym nakładzie do niektórych urządzeń elektronicznych.
Nowy nabywca fabryki LG, czyli TCL CSOT - podlegająca TCL firma zajmująca się produkcją ekranów - ma wkrótce zacząć produkcję na pełną skalę przy użyciu właśnie pozyskanej infrastruktury. To już dziewiąty zakład produkcyjny LCD w rękach Chińczyków, a w ich posiadaniu są dwie fabryki Gen 6, cztery Gen 8.5, jedna Gen 8.6 oraz dwie Gen 10.5. Dzięki tej transakcji udział TCL w przemyśle produkcji paneli LCD wzrósł z 19,3 do 22,9 procent.
Co ciekawe, Chińczycy, w tym BOE, TCL CSOT i HKC kontrolują obecnie ponad 70 procent produkcji LCD - o 5 proc. więcej niż w 2024 r. Telewizory typu QNED i QLED od Samsunga używają teraz paneli dostarczanych od chińskich firm, jak TCL i Hisense - a teraz to samo stanie się również z TV marki LG.
Posunięcie LG jeszcze bardziej umocni pozycję Chińczyków w segmencie telewizorów budżetowych i ze średniej półki, natomiast LG i Samsung będą starać się bardziej o segment premium.