Nikt nie chce nowości. Powodzeniem cieszy się starszy sprzęt

Wygląda na to, że jest jeszcze zbyt wcześnie na AI w każdym domu. Użytkownicy, a tym samym producenci nie chcą dopłacać za procesory z NPU.

Przemysław Banasiak (Yokai)
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Nikt nie chce nowości. Powodzeniem cieszy się starszy sprzęt

Intel nie ma ostatnio dobrej passy. Firma ogłosiła rozczarowujące wyniki finansowe, a jej akcje odnotowały wyraźny spadek. Dodatkowo jak się okazuje szeroko promowane procesory z obsługą AI - Lunar Lake i Meteor Lake - nie sprzedają się tak dobrze, jak przewidywano. Klienci chętniej sięgają po starsze i tańsze układy, takie jak Raptor Lake, co z kolei prowadzi do niespodziewanego problemu z dostępnością mocy produkcyjnych.

Dalsza część tekstu pod wideo

Chatboty i generowanie obrazków to zbyt mało

Podczas rozmowy z inwestorami poinformowano o pełnym wykorzystaniu linii dla litografii "Intel 7", co może potrwać jeszcze przez dłuższy czas. Jest to o tyle zaskakujące, że najnowsze chipy firmy produkowane są w nowszych technologiach przez TSMC. Jednak popyt na układy "N-1" i "N-2" - czyli dwie poprzednie generacje CPU - zarówno w sektorze konsumenckim, jak i centrów danych znacząco wzrósł.

Michelle Johnston Holthaus wyjaśniła, że klienci poszukują rozwiązań, które pozwolą utrzymać atrakcyjne ceny końcowych produktów. Jej zdaniem niepewność ekonomiczna oraz cła skłaniają partnerów do ostrożności i gromadzenia zapasów starszych układów. Choć Meteor Lake i Lunar Lake oferują zaawansowane funkcje, ich koszt nie zachęca klientów masowych.

Podczas rozmowy pojawiło się również pytanie o nadchodzącą premierę rodziny Panther Lake, zaplanowaną na koniec roku. Holthaus zapewniła, że harmonogram nie uległ zmianie, a Intel spodziewa się sukcesu przede wszystkim na rynku komercyjnym, który często jako pierwszy adaptuje nowe rozwiązania przed szerszym wejściem na rynek konsumencki.

Wyniki finansowe Intela za pierwszy kwartał pokazują, że segment Client Computing Group (CCG) odpowiedzialny za rynek konsumencki odnotował spadek przychodów o 8% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Wobec słabych rezultatów Intela, ciekawość budzą nadchodzące wyniki AMD, które zostaną opublikowane już za kilka dni. To może rzucić więcej światła na realny stan rynku procesorów.