Allegro, OLX i inni będą donosić na Polaków. Wymusi to rząd
Prawdopodobnie od września tego roku platformy sprzedaży internetowej, jak Allegro, Amazon i OLX, będą miały nowy obowiązek. Będą musiały donosić o sprzedających.

Ministerstwo Finansów pracuje nad wdrożeniem unijnej dyrektywy DAC-7, która nałoży nowy nakaz na platformy sprzedaży internetowej. Zgodnie z planem przepisy mają zacząć obowiązywać od września tego roku i będą dotyczyć między innym Allegro, Amazona oraz OLX.
Allegro, Amazon i OLX z nowym obowiązkiem
Według unijnej dyrektywy wszystkie platformy sprzedaży internetowej będą musiały pozyskiwać dodatkowe dane od sprzedających. Chodzi o wszystkie osoby oraz firmy, które w ciągu roku wykonają 30 lub więcej transakcji sprzedaży lub wartość tych transakcji przekroczy pułap 2 tys. euro.



Następnie platformy będą musiały przekazywać raporty na temat takich osób i firm do Krajowej Administracji Skarbowej. Dyrektywa ma za zadania stworzenie wspólnego, unijnego mechanizmu wymiany pozyskanych informacji nt. sprzedających między państwami członkowskimi Unii Europejskiej.
Docelowo nowe przepisy miały obowiązywać od 1 stycznia 2023 roku, ale Polska (a także kilka innych państw) nie zdążyła przygotować odpowiednich zapisów. Do 1 marca trwały u nas konsultacje, w ramach których platformy sprzedaży mogły zgłaszać swoje uwagi do projektu dyrektywy. Nie zmienia to faktu, że prawdopodobnie w styczniu 2024 roku wszystkie będą musiały złożyć pierwsze raporty za rok 2023.
Co ważne, przepisy nie będą dotyczyły podmiotów rządowych, podmiotów notowanych na giełdzie, sprzedawców z sektora nieruchomości, którzy dokonali ponad 2000 transakcji najmu, a także sprzedawców z mniej niż 29 transakcjami w roku o wartości mniejszej niż 2000 euro.