Android 2.2 zaprezentowany
Na konferencji Google I/O, zaprezentowana została nowa wersja mobilnego systemu operacyjnego Google Android, oznaczona jako 2.2. Wśród kilku nowości warto wymienić te, na które programiści zwrócili szczególną uwagę.
Na konferencji Google I/O, zaprezentowana została nowa wersja mobilnego systemu operacyjnego Google Android, oznaczona jako 2.2. Wśród kilku nowości warto wymienić te, na które programiści zwrócili szczególną uwagę.
Google Android 2.2 (Froyo) jest siódmą wersją systemu, która pojawiła się od momentu jej premiery we wrześniu 2008 roku. To wydanie charakteryzuje się pięcioma elementami, które zostały znacznie ulepszone w stosunku do poprzedniej wersji.
Dzięki zastosowaniu nowej maszyny wirtualnej (VM) Dalvik, nowa wersja systemu Android, według różnych testów wydajnościowych, jest od 2 do 5 razy szybsza, niż jej wcześniejsza wersja (2.1).
Ulepszono również systemową przeglądarkę internetową. Zastosowanie silnika V8 JavaScriptu pozwoliło na zwiększenie wydajności tego środowiska od 2 do 3 razy w porównaniu z wcześniejszą wersją.
Android Market obsługuje teraz system raportowania błędów w zamieszczanych w nim aplikacjach. To sprawi, że programiści będą mieli wgląd do nich z poziomu swojego konta.
Dostępna będzie również opcja, która pozwoli na automatyczną aktualizację wybranych lub wszystkich zainstalowanych w urządzeniu aplikacji za pomocą jednego dotknięcia ekranu.
Nowe API obsługuje system kopii zapasowych danych osobistych. Dzięki temu możliwe będzie odtworzenie najważniejszych danych po instalacji nowej wersji oprogramowania lub resecie urządzenia.
Obsługa Microsoft Exchange to ostatnia z funkcji, nad którą programiści spędzili najwięcej czasu. Nowa funkcjonalność zagwarantuje jeszcze lepszą kontrolę nad aspektami związanymi z bezpieczeństwem.
Wśród pozostałych nowości warto wymienić chociażby możliwość zamiany urządzenia z nowym Androidem na pokładzie w hotspota czy możliwość wyboru miejsca instalacji aplikacji (pamięć wewnętrzna lub karta pamięci).
Ciekawą funkcją jest również możliwość przesyłania danych z komputera bezpośrednio na telefon przy wykorzystaniu usług "w chmurach", np. przesłanie linku do widoku mapy wprost z biurkowej przeglądarki internetowej.