Jeśli sądzisz, że w Polsce biorą na studia byle kogo, to patrz teraz

Na Wydział Informatyki i Technologii Uniwersytetu Tsinghua w Chinach jako studentka uczęszczać będzie humanoidalny robot. To element eksperymentu.

Piotr Urbaniak (gtxxor)
13
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Jeśli sądzisz, że w Polsce biorą na studia byle kogo, to patrz teraz

Złośliwi mówią, że dzisiaj szkołę wyższą skończyć może dosłownie każdy i patrząc na kryteria rekrutacyjne i późniejsze wymagania niektórych uczelni, ciężko im nie przyznać racji. Wydawałoby się jednak, minimum jednego z wymogów przeskoczyć się nie da. Kandydat musi być człowiekiem, jakkolwiek głupio to nie brzmi. Cóż, jak udowadnia Wydział Informatyki i Technologii Uniwersytetu Tsinghua, wcale nie musi.

Dalsza część tekstu pod wideo

Na listę studentów uczelni dopisano niejaką Hua Zhibing. Humanoidalnego robota, który wprawdzie od strony aparycji mógłby uchodzić za chińską nastolatkę, ale człowiekiem w żadnym razie nie jest.

O robocie, który poszedł na studia

Hua Zhibing, podobnie jak klasyczni studenci, ma uczęszczać na zajęcia i zdobywać wymaganą przez program wiedzę, tłumaczą pomysłodawcy projektu. Jednak to tylko mała część jej roli. Robot będzie dostępny całodobowo dla swych kolegów z roku w charakterze doradcy i kompana, a przy okazji nauczy się inteligencji emocjonalnej czy rozumienia mechanizmu charyzmy, zapewniono.

Ponoć w tej chwili cybernetyczna dziewczyna dysponuje inteligencją 12-latki, ale naukowcy wierzą, że w krótkim czasie dorówna studentom w sferze emocjonalnej. Zdaniem badaczy już teraz potrafi pisać proste wiersze, komponować muzykę, a nawet malować obrazy. Mało tego, bo umie też przeprowadzić rozmowę na tematy obyczajowe, rzecz jasna z uwzględnieniem aktualnego poziomu dojrzałości.

Hua Zhibin nie zastąpi studentów, ale wzbogaci życie w kampusie i będzie promować bliższy kontakt między ludźmi i sztuczną inteligencją. Może wchodzić w interakcje i współpracować, aby realizować zadania twórcze

- mówi Peng Shuang, jeden z autorów projektu.

Wysłanie robota na studia to wspólna inicjatywa Pekińskiej Akademii Sztucznej Inteligencji i kilku prywatnych przedsiębiorstw z tej branży, w tym znanej z chatbotów spółki Xiaoice, a także bardzo aktywnego ostatnio w dziedzinie AI startupu Zhipu.

Swoją drogą, ten ostatni wcześniej mocno angażował się w kampanię informacyjną w sprawie pandemii COVID-19, przygotowując program uświadamiający pacjentów z uwzględnieniem ich emocji. Niewykluczone, że dużą część kodu przeniesiono do Hua Zhibing.