Co robić z elektrośmieciami? Nauczy tego Centrum ElektroEkologii
Producenci zachęcają nas do kupowania coraz to nowych modeli smartfonów, tabletów, słuchawek czy głośników. Ulegamy temu, a spirala potrzeb zakupowych się nakręca. Co jednak będzie z tym sprzętem za dwa, trzy lata? Jak bezpiecznie oddać go do recyklingu? Między innymi na te pytania odpowie Centrum ElektroEkologii.

Centrum ElektroEkologii to pierwsze miejsce w Europie, którego misją jest edukacja na temat prawidłowego postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym. Centrum ma zachęcać młode pokolenie do proekologicznych zachowań.
Elektrośmieci to odpady, które zaraz po plastiku, stanowią jedno z większych zagrożeń dla środowiska. Wiedza na temat postępowania z odpadami elektronicznymi jest jednak niewielka, a zużyta elektronika jest zazwyczaj po prostu wyrzucana do śmieci.



W listopadzie 2020 roku rozpoczęło działalność Centrum ElektroEkologii, które teraz zdecydowało się na stworzenie specjalnego miejsca na stacjonarną edukację o elektrośmieciach, gdzie młodzież może się spotykać i realizować swoje pomysły.
Centrum ElektroEkologii będzie zachęcać do recyklingu
To jedyne takie miejsce w Europie. Jego celem jest edukacja młodzieży z klas 7-8 szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych na temat postępowania ze zużytym sprzętem elektronicznym i elektrycznym. Misją centrum jest zwiększenie świadomości na temat elektrośmieci, a w konsekwencji zwiększenie ilości elektrośmieci przekazanych do recyklingu.
Uroczyste otwarcie Centrum ElektroEkologii miało miejsce 20 października w CIC Warsaw.
Szkoły, chętne do wzięcia udziału w ekowarsztatach, będą mogły zapisywać się na zajęcia stacjonarne, jak i online poprzez stronę internetową https://www.centrumelektroekologii.pl.
Poza warsztatami w Centrum planowane są inne wydarzenia, tj. warsztaty, webinary, zbiórki elektrośmieci oraz akcje specjalne. Centrum powstało z inicjatywy ElektroEko Organizacji Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego SA, partnerem strategicznym jest Samsung, partnerem merytorycznym – Cyfrowy Dialog. Mieści się przy ul. Chmielnej 73 w Warszawie.